Blog
autodafe
Eine
Eine Fizyk
168 obserwujących 798 notek 1591187 odsłon
Eine, 5 marca 2016 r.

Czy odkryją nas ?

2357 245 0 A A A

Od wielu lat prowadzę -chyba dla zabawy-notatnik osobisty , w którym także rejestruję pierwsze doniesienia o nowych odkryciach w dziedzinie fizyki i astronomii.Niedawno zauważyłem dziwne zjawisko.

Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat w fizyce odkryto 3 [słownie - trzy] nowe zjawiska,o nieznanych i nieprzewidywanych przedtem własnościach,gdy w tym samym czasie astronomowie odkryli 11 [słownie-jedenaście] nowych obiektów i zjawisk.

Równolegle do powyższego, w fizyce zarejsterowałem pojawienie się [w rozważanym przedziale czasu] - 7 [siedem] nowych hipotez o poważnych konsekwencjach dla struktury tej nauki ,gdyby zostały potwierdzone empirycznie oraz 3 nowe teorie obejmujące szeroką klasę zjawisk i rozległe struktury praw.

Tymczasem w astronomii ,przy tak intensywnym narastaniu faktów obserwacyjnych,przy nieustannym otwieraniu nowych "okien" na wszechświat, astronomowie nie tworzą nowych hipotez, nie konstruują nowych modeli teoretycznych wszechświata ,lecz posługują się ustalonym zestawem hipotez, idei i kategorii.

Jest to dla mnie bardzo zagadkowa faza rozwoju tych nauk .Na jednym podwórku : brak nowego doświadczenia bytów fizycznych ,a inflacja w zakresie spekulacji i kreowania hipotez wiszących w próżni dowodu eksperymentalnego.Na drugim zaś podwórku odwrotnie:bogactwo danych obserwacyjnych o nowych obiektach i ubóstwo nowych hipotez oraz idei i modeli.

image

Radioteleskop w obserwatorium Arecibo,o najwiekszej na świecie czaszy,która jest zbudowana w ziemnym leju krasowymz 38 778aluminiowych paneli tworzących sferyczną miskę o średnicy 305 m.Odbiornik sygnałuumieszczony jest na 900-tonowej konstrukcji, zawieszonej na wysokości 150 metrów na 18 kablach podczepionych do trzechżelbetowych słupów.[żródło: en.wikipedia.org]

Na przykład , 3 marca br. w Nature [1] ukazał się ,sensacyjny w swej wymowie, raport o odkryciu: okresowego,czyli powtarzalnego,krótkotrwałego sygnału radiowego.Takie sygnały były rejestrowane kilkakrotnie od 2007 roku z tajemniczych żródeł pozagalaktycznych i otrzymały nazwę "Fast Radio Bursts" [ FRBs], ale ich cechą charakterystyczną była jednorazowość.Tymczasem zespół pracujący z radioteleskopem ARECIDO w Puerto Rico zaobserwował [w miejscu na niebie gdzie w 2012 roku wykryto FRB] tego samego rodzaju krótkotrwałe, radiowe błyski[ o czasie trwania milisekundy] ,ale powtarzające się ponad 10 razy w odstępach kilkugodzinnych..

Po tym odkryciu,pod znakiem zapytania stają dotychczasowe hipotezy wyjaśniające zjawisko FRB.Należały on do klasy "katastrof" takich jak np.kataklizm gwiazdy neutronowej z przejściem w czarną dziurę,zderzenia czarnych dziur.Powtarzalność zjawiska FRB wyklucza model katastrofalny źródła tego fenomenu.

Szybko wirująca neutronowa gwiazda o bardzo silnym polu magnetycznym może sporadycznie emitować wysoko- energetyczny sygnał radiowy.Większość czytelników opowie się raczej za za cywilizacją poza-galaktyczną ,która poszukuje kontaktu z innymi miesszkańcami kosmosu.Ktoś obliczył[nie sprawdzałem],żeby z takiej odległości dotarł do nas FRB,to tam [ w żródle] musiało zajść "wyplunięcie " energii w takiej ilości, jaką nasze Słońce emituje przez 10 000 lat.

 

Literatura

[1]LG Spitler and All ,A repeating fast radio burst ,Nature,3.03.2016,

doi:10.1038/nature17168

 

Opublikowano: 05.03.2016 19:47.
Autor: Eine
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @ zakręcony,24.09.2017 13:38 Sądzi pan,że ja bym się pytał o sens pojęcia...
  • @ Robakks,24.09.2017 11:16 Dziękuję za odpowiedź. Moje pytanie ma uzasadnienie...
  • @ deda,23.09.2017 22:54 Pytałem się Robakksa[a nie Ciebie] co znaczy termin, którym...

Tematy w dziale Technologie