Blog
autodafe
Eine
Eine Fizyk
166 obserwujących 794 notki 1579885 odsłon
Eine, 10 listopada 2016 r.

Do czego jest potrzebna pustka?

2077 210 0 A A A

Niedawno zastanawiałem się nad tym, jaką rolę może pełnić  rosnąca pustka między mega-strukturami galaktyk [czytaj: http://autodafe.salon24.pl725765,znaczenie-pustej-przestrzeni-we-wszechswiecie ].Gigantyczne "Bąble" pustki kosmicznej ,utworzone przez sciany i mury gromad galaktyk stanowią intrygującą    zagadkę.
Dla uspokojenia napięcia można przecież przenieść się - mocą posiadanej wiedzy i wyobraźni - do jądra atomowego o dużej liczbie nukleonów.Tam z pewnością nie ma pustki , a przeciwnie - super-wielka gęstość materii, rzędu 2.3 x10^11 kg/cm^3.Jednak ,czy mam pełną rację?
To drugie zdanie - o średniej gęstości materii jądrowej jest prawdziwe, a pierwsze - o braku pustki w jądrach atomów jest od 24 października br. fałszywe ! W tym dniu ukazało się bowiem elektroniczne wydanie raportu [1] z badań eksperymentalnych prowadzonych przez grupę fizyków francuskich  na Uniwersytecie Stanowym Michigan  nad rozkładem przestrzennym protonów w jądrze atomu krzemu. 
Narodowe Laboratorium  NSCL[ the National Superconducting Cyclotron Laboratory],znajdujące się  na terenie kampusu  Michigan State University , finansowane głównie przez National Science Foundation, to wiodący ośrodek badawczy w dziedzinie fizyki jądrowej w Stanach Zjednoczonych. Posiada dwa cyklotrony nadprzewodzące do badań jąder osobliwych pierwiastków rządkich i reakcji jądrowych  z ich udziałem.Jeden z tych cyklotronów[K1200]  wytwarza wiązki  elektronów bombardujących jądra  z najwyższą na świecie energią.
Zespół francuski odkrył, że w centralnej części jądra krzemu  nie ma protonów , jest pustka dodatniego ładunku elektrycznego, oraz radykalny spadek gęstości średniej jądrowej materii. Eksperyment technicznie był bardzo trudny ,jeśli się zważy ,że czas życia tego izotopu jądra krzemu jest niewiele dłuższy od dwóch sekund.O takiej pustce w centrum jądra mówili od dawna teoretycy w wersji hipotez ,lecz nikomu dotychczas nie udało się eksperymentalnie potwierdzić tej hipotezy.
Nowa wiedza o przyrodzie, przychodzi od strony przyrody, w procesie badań eksperymentalnych.Jej skutki dla dalszego postępu fizyki są trudne do przewidzenia.Natomiast spekulacje ,w oderwaniu od eksperymentu ,lub jego zaniechaniu niosą tylko zastój i dekadencję nauki.Odkrycie w dziedzinie struktury przestrzennej w jądrach atomowych może mieć doniosłe konsekwencje w astrofizyce [modele nukleosyntezy kosmicznej].
    

Literatura
[1] A.Mutschler and all, A proton density bubble in the doubly magic 34Si nucleus,Nature Physics,24 October 2016

Opublikowano: 10.11.2016 10:19.
Autor: Eine
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @ tichy,18.08.2017 01:31 Napisałeś,w odniesieniu do meteoru Cz.że : "Nieprawdą jest, że nie...
  • Bjab do tichego,17.08.2017 20:25 B; "(Na burze i meteory nie mamy żadnego wpływu.)" E: Chyba...
  • fgb,17.08.2017 17:50 ?????

Tematy w dziale Technologie