185 obserwujących
894 notki
1848k odsłon
1673 odsłony

Unia fizyki z poezją

Wykop Skomentuj134

Technologie.Nauka


Wydawało mi się, że nie jest już możliwe napisanie nowej książki o Albercie Einsteinie ,  która mogłaby zainteresować czytelnika oryginalnym i nieznanym obrazem życia tej postaci będącej symbolem XX wieku.

Pomijając setki prac fizyków, analizujących dorobek badawczy tego najwybitniejszego twórcy współczesnej fizyki, warto zauważyć blisko setkę biografii Alberta Einsteina ,w tym kilkadziesiąt zbeletryzowanych biografii typu via romance, w których epatuje się czytelnika zmyśloną sensacją, plotką, lub wręcz jawnym fałszem nierzadko ze sfery intymnych wydarzeń i przeżyć

Jednak książka,wydana niedawno przez krakowskie wydawnictwo naukowe[1]jest dowodem tego, że dobry fizyk, obdarzony talentem literackim, wspartym erudycją w zakresie humanistyki może ukazać postać Einsteina w fascynującym stylu.Autorem tej książki jest prof.Etienne Klein, który jest jednocześnie fizykiem i filozofem. Obydwie specjalizacje potwierdzone uzyskanymi tytułami naukowymi, oraz dorobkiem badawczym i pracą dydaktyczną.

E.Klein, zainspirowany fotografią z roku 1933, na której widać Alberta Einsteina jadącego na rowerze , wyruszył w roku 2015 w podróż po Europie, tropem życia twórcy teorii względności z okresu 1895-1932,zatrzymując się w miejscach gdzie zaszły kluczowe i przełomowe wydarzenia w twórczości słynnego uczonego.Tym samym Klein doświadczył i przeżył ten czas w jakim był zanurzony Albert Einstein w miastach:Aarau,Zurychu,Bernie,Pradze,Brukseli,Antwerpii i na koniec Le Coq-sur-Mer, skąd genialny fizyk odpłynął do Stanów Zjednoczonych.

Przyjęcie takiego oryginalnego pomysłu na biografię postaci ,przecież tak gruntownie zbadaną i opisaną, wymagało(moim zdaniem) talentu literackiego i rozległej erudycji od autora.Lektura tej książki przekona czytelnika , że właśnie Klein jest takim autorem.Nie są niespodzianką świetne partie książki poświęcone fizyce relatywistycznej (specjalnie problemowi czasu, wszak Klein jest autorem czterech prześwietnych książek o czasie), jednak zadziwiający jest kontekst humanistyczny tej fizyki.

Tekst książki jest wspaniałą jednością, unią : poezji, psychoanalizy, filozofii i fizyki. Etienne Klein swoją twórczością popularyzatorską, przypomina mi naszego wspaniałego Arkadiusza Piekarę, lub w astronomii Włodzimierza Zonna.

Literatura 

[1]E.Klein,Podróże z Albertem Einsteinem,Copernicus Center Press,Kraków,2018,s.298


Kontynuacja -1      (6.11.2018)

Hasło :"Teoria względności na cenzurowanym" ,  jest atrakcyjnym sloganem, szczególnie dla tych internautów ,  którzy z fizyką szkolną mieli kontakt jednostronny: pały od nauczyciela.

Na pewnym blogu ta cenzura ma motto : młodzi fizycy odrzucają SR autorstwa Alberta Einsteina. Jako przykład pada nazwisko :Joao Magueijo profesora fizyki w Imperial Cpllege w Londynie. Rzeczywiście jest to młody fizyk, bo właśnie ukończył 51 lat.

Inteligentna kontra na moje szyderstwo brzmi: był jednak młody, gdy wystąpił z hiotezą VSL (Variable Speed of Light) dla wczesnego wszechswiata.Po pierwsze- VSL ma taki sam związek z SR, jak piernik z wiatrakiem.Hiipoteza  Big Bangu  oraz  inflacja  przestrzeni  mają  poważniejsze  konsekwencje dla fizyki kwantowej aniżeli  dla teorii  względności.Einsteinowska szczególna teoria względności to nie jest fizyka wszechświata jaki podobno był kilkanascie miliardów lat temu, lecz fizyka aktualnie badana i stosowana w laboratoriach ziemskich

   Po drugie: jakie znaczenie w fizyce uzyskała hipoteza VSL? Kto kontynuuje badania nad nią?Czy przewiduje ta  hipoteza  nieznane zjawiska do eksperymentalnego badania?

Bajkę o rzekomej cenzurze nałożonej teorii względności przez młodych fizyków, ma podtrzymać i rozwinąć drugie nazwisko : Lee Smolin, też młody, bo 63 letni fizyk amerykański.Jak Smolin ma obalić teorię względności, to trudno odgadnąć, gdyż całe dotychczasowe życie zawodowe poświęcił bezsensownemu zajęciu : kwantyzacji pola grawitacyjnego.

Stawianie zarzutu Einsteinowi ,że jego teoria grawitacji nie jest zgodna z fizyką kwantową, w połączeniu z próbami zastąpienia einsteinowskiej GR - teorią pętlowej kwantowej grawitacji (LQG),dowodzi tylko głębokiej i jednoczesnej ignorancji w dziedzinie rozumienia filozoficznych podstaw GR, oraz QM.

A jeśli przypomnimy sobie , że Lee Smolin jest autorem kabaretowej hipotezy kosmologicznej selekcji naturalnej, zwanej teorią wszechświata płodowego ,to propozycja, by uznać go za cenzora lub obalacza teorii względności Alberta Einsteina niejednego fizyka może rozśmieszyć do łez.

Szczegółowa teoria względnosci (SR) ma formalizm matematyczny zamknięty i spójny  logicznie,  a wszystkie przewidywane efekty potwierdzone eksperymentalnie.Tylko odkrycia świata, w którym SR nie funkcjonuje, może spowodować ograniczenie jej stosowalności lecz nie upadek.

Wykop Skomentuj134
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie