Publikacje Gazety Polskiej Publikacje Gazety Polskiej
1001
BLOG

W służbach PRL-u i u Sikorskiego

Publikacje Gazety Polskiej Publikacje Gazety Polskiej Polityka Obserwuj notkę 9

Kolejny dyplomata z resortu Radosława Sikorskiego został uznany za kłamcę lustracyjnego. Tym razem chodzi o byłego pracownika Ambasady RP w Oslo Aleksandra J., który zataił współpracę z Zarządem II Sztabu Generalnego, czyli wywiadem wojskowym PRL-u.

Sędziowie orzekający w procesie, który toczył się przed Sądem Okręgowym Warszawa-Praga, nie mieli żadnych wątpliwości. Jak stwierdził ogłaszający wyrok sędzia Marek Dobrasiewicz, winę J. potwierdziły zeznania świadków, archiwa zachowane w IPN-ie oraz wypowiedzi przed sądem samego lustrowanego. Sędzia Dobrasiewicz podkreślił, że obrona nie podważała treści zachowanych dokumentów wywiadu wojskowego.

Sąd stwierdził, iż w wypadku J. zachodzą wszystkie okoliczności, które są wystarczające do uznania osoby lustrowanej za tajnego, świadomego współpracownika organów bezpieczeństwa PRL.

Za kłamstwo w oświadczeniu lustracyjnym Aleksander J. usłyszał wyrok trzech lat zakazu pełnienia funkcji publicznych oraz zakaz wybieralności w wyborach.

W trakcie sprawdzania oświadczenia lustracyjnego J. okazało się, że dyplomata w latach 80. współpracował z Zarządem II Sztabu Generalnego Ludowego Wojska Polskiego. Jego werbunek miał miejsce przed wyjazdem do USA, w kilka miesięcy przed wprowadzeniem stanu wojennego. Lustrowany zeznał, że podpisał zobowiązanie do współpracy, ale jej nie podjął. Obrał sobie pseudonim Ryszard, złożył pisemne doniesienia, ale nie nazywa tego współpracą. – W moim mniemaniu nie byłem tajnym współpracownikiem – stwierdził J. na sali sądowej i domagał się oczyszczenia z zarzutu zatajenia informacji o współpracy.

„Ryszard” sam zgłaszał się do swojego funkcjonariusza prowadzącego z Zarządu II Sztabu Generalnego Ludowego Wojska Polskiego po zadania. Podczas spotkań z funkcjonariuszem prowadzącym przekazywał opinie pracowników Radiokomitetu (gdzie wcześniej pracował) na temat wprowadzenia stanu wojennego i słabego poparcia niektórych osób dla Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Przekazywał też informacje o sytuacji politycznej w USA, stosunku Polonii do sytuacji w kraju i Solidarności. Przekazywał też dane obywateli polskich, którzy chcieli zalegalizować swój pobyt w USA.

Aleksander J. pracował w Ambasadzie RP w Oslo. Pełnił tam funkcję I sekretarza referatu ds. administracyjno-finansowych. Przed blisko rokiem odszedł z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
 

Maciej Marosz/GPC

JESTEŚMY LUDŹMI IV RP Budowniczowie III RP HOŁD RUSKI 9 maja 1794 powieszeni zostali publicznie w Warszawie przywódcy Targowicy skazani na karę śmierci przez sąd kryminalny: biskup inflancki Józef Kossakowski, hetman wielki koronny Piotr Ożarowski, marszałek Rady Nieustającej Józef Ankwicz, hetman polny litewski Józef Zabiełło. Z cyklu: Autorytety moralne. В победе бессмертных идей коммунизма Мы видим грядущее нашей страны. Z cyklu: Cyngle.Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил Wkrótce kolejni. Mamy duży zapas.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (9)

Inne tematy w dziale Polityka