17 obserwujących
429 notek
201k odsłon
144 odsłony

Bydgolska rzeka

Wykop Skomentuj5


Susza w całym kraju. Niski  poziom wody w Wiśle jest jakby jej wyznacznikiem, takim papierkiem lakmusowym. Wiadomo – jak w Wiśle sucho i widać coraz więcej brzegu i piasków to można spokojnie założyć, że tak samo jest we wszystkich jej dopływach. W całym dorzeczu obniżył się poziom wód gruntowych, schną lasy i łąki. Ludzie w miejscowościach położonych nad Sanem, Bzurą czy Narwią patrzą bezradnie jak rzeki, nad którymi lubili spacerować, po których pływali kajakami zamieniają się w płytkie strumienie.

W odróżnieniu od mieszkańców innych miast nad Wisłą i jej dopływami Bydgoszczanie nie muszą się martwić, że Brda wyschnie lub, że jej poziom opadnie. Kajaki mogą pływać po rzece przez całe lato. Brda jest uregulowana, a jej stały poziom utrzymywany jest przez budowle hydrotechniczne takie jak jaz w Czersku, który nie pozwala uciec wodzie do Wisły. Bez niego rzeka stałaby się  wąskim strumieniem, dokładnie takim jak za jazem, można się przejść zobaczyć jak wygląda.

Dodatkowo wodę zatrzymuje zapora w Smukale, która powoduje że Brda jest latem dla kajakarzy szerokim szlakiem, a nie wąską dróżką, taką jak poniżej Smukały. Przy okazji jest siedliskiem ryb i wędkarzy.

 Podobną rolę spełnia zapora w Tryszczynie.

Tama w Pieczyskach tworzy na rzece Zalew Koronowski, który oprócz tego, że ma ogromne walory rekreacyjne i środowiskowe jest także sporym rezerwuarem słodkiej wody.

Woda,  którą wlewa do Zalewu Brda odprowadzana jest sztucznym kanałem do elektrowni w Samociążku, drugiej po Włocławku pod względem ilości wytwarzanego prądu elektrowni wodnej w Polsce.Zobacz galerię zdjęć:

jaz w Czersku przy uijściu Brdy zaapora i elektrownia na Brdzie w Smukale kilka kilometrów powyżej Bydgoszczy zaapora i elektrownia w Tryszcztynie kilka kilometrów powyużej Smukały tama w Pieczyskach tworząca Zalew Kopronowski elektrownia w Samoociążku +4 zdjęcia +5 zdjęć
Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale