Serce Turcji
Informacje prosto z Serca Turcji
4 obserwujących
26 notek
12k odsłon
  150   0

Pierwszy bezpośredni gazociąg między Azerbejdżanem a Europą gotowy do transportowania gazu

Gazociąg Transadriatycki (ang. Trans Adriatic Pipeline - TAP), odnoga europejskiego Południowego Korytarza Gazowego (ang. Southern Gas Corridor - SGC), po ponad czterech latach budowy jest gotowy do dostarczania gazu, poinformowała w poniedziałek firma zarządzająca budową.

Na podstawie oświadczenia, TAP został wypełniony gazem ziemnym od granicy grecko-tureckiej aż do terminala odbiorczego w południowych Włoszech.

image

Mapa Gazociągu Transadriatyckiego TAP; źródło: Wikipedia

"Obecnie TAP finalizuje przygotowania do uruchomienia operacji handlowych i udostępniania przepustowości rynkom" powiedziała firma.

Połączenie między TAP i systemem przesyłu gazu ziemnego Snam Rete Gas we włoskiej Apulii jest kończone i powinno transportować gaz już w połowie listopada 2020.

TAP będzie transportował gaz ziemny do Europy z ogromnego pola gazonośnego Shah Deniz II na Morzu Kaspijskim, należącym do Azerbejdżanu.

Gazociąg o długości 878km łączy się na granicy grecko-tureckiej Kipoi z Gazociągiem Trananatolijskim (ang. Trans Anatolian Pipeline -TANAP). Dalej przekracza Grecję, Albanię i Morze Adriatyckie, swój bieg kończy w południowych Włoszech.

TANAP, znaczący projekt między Ankarą i Baku, jest turecką odnogą Południowego Korytarza Gazowego. TANAP został uroczyście otwarty w czerwcu 2018 roku przez Prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana i Prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Aliyeva. Gazociąg zaczął transportować gaz do Turcji kilka dni po inauguracji. Ceremonia połączenia TANAP z europejską częścią TAP miała miejsce 30-go listopada w tureckim mieście Edirne niedaleko granicy z Grecją. Udział wzięli Erdoğan, Aliyev i przedstawiciele innych krajów ościennych.

image

Mapa gazociągów. Kolorem fioletowym zaznaczono Gazociąg Południowokaukaski SCPX, niebieskim Gazociąg Transanatolijski TANAP, pomarańczowym Gazociąg Transadriatycki TAP; źródło: JAM News.

TANAP biegnie od granicy Turcji z Gruzją, przekracza 20 tureckich prowincji i kończy bieg na granicy z Grecją w Edirne (Tracja). Roczna przepustowość wynosi 16mld m2 gazu. 6mld m2 będzie dostarczane do Turcji, natomiast pozostałe 10mld m2 będzie transportowane Gazociągiem Transadriatyckim do Europy.

"Dzięki projektowi TANAP tworzymy nową mapą energii w Europie", powiedział Aliyev w maju 2018 podczas transmisji ceremonii w telewizji państwowej. To wtedy odkręcił kurki z gazem w terminalu Sangaczal, znajdującym się 55km na południowy zachód od Baku.

"Trasa TAP może wspierać dostawy gazu do kilku państw Europy Południowo-wschodniej. Lądowa część TAP we Włoszech stwarza wiele możliwości dalszego transportu kaspijskiego gazu na szersze rynki europejskie", możemy przeczytać w poniedziałkowym oświadczeniu.

image

Istniejące i planowane gazociągi; źródło: The Economist

Jako kluczowa część SGC, TAP jest strategicznie i ekonomicznie ważny dla Europy i niezbędny w zapewnieniu rzetelnego dostępu do nowego źródła gazu ziemnego. 

"TAP odgrywa znaczącą rolę w zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego Europy, dywersyfikacji dostaw, oraz oczywiście w dążeniu do celów dekarbonizacji", podkreśliła firma.

Udziały TAP obejmują brytyjskiego giganta energetycznego BP, azerbejdżańskie państwowe przedsiębiorstwo naftowe SOCAR i włoską firmę gazową Snam - każdy posiada 20% udział. Na liście znajdują się też Fluxys (19%), Enagas (16%) i Axpo (5%).


Konflikt w Górskim Karabachu a gazociąg

Prezydent Azerbejdżanu, Ilham Aliyev, powiedział w wywiadzie dla tureckiego nadawcy Habertürk: "Armienia próbuje zaatakować i przejąć kontrolę nad naszym gazociągiem (...) Jeżeli Armenia nadal będzie próbowała przejąć nad nim kontrolę, to mogę powiedzieć, że konsekwencje tego będą bardzo ciężkie".

Źródła: Daily SabahDaily SabahJAM NewsWikipediaThe Economist.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka