z drugiej ręki
Nie jestem dziennikarzem - piszę tylko o swoich wrażeniach, odczuciach, odbiorze rzeczywistości medialnej. Bo jak jest NAPRAWDĘ - a któż to wie?
25 obserwujących
257 notek
168k odsłon
  2265   0

piękno mostu

Z wykształcenia jestem konstruktorem mostowym. Kiedyś miałem uprawnienia do ich projektowania. Zmieniłem zawód , ale sentyment pozostał.

Uczono mnie w zamierzchłym PRLu, że piękno konstrukcji wynika nie z ozdobników czy architektonicznych dupereli tylko z pokazania  rozkładu sił. OK to może za trudne. Most jest piękny, gdy naturalnie spina przyczółki prowadząc trasę komunikacyjną nad doliną czy drogą taką, albo siaką. Wiem, plączę się. Piękno mostu wynika ze śmiałości myśli projektanta, który konstrukcją pokonuje barierę. Im ta konstrukcja lżejsza tym milsza dla oka. 

Ponure słowo kratownica jest kwintesencją myśli inżynierskiej. W konstrukcji kratowej praktycznie nie ma zbędnych elementów. Cały zabudowany "towar" pracuje na bezpiecznej granicy wytrzymałości przy ekstremalnych normatywnych obciążeniach.

Kratownica z jazdą pasem górnym, to konstrukcja mostu w Pilichowicach. Mostu, który ma zostać wysadzony w kolejnej edycji  “Mission: Impossible” z Tomem Cruisem w roli głównej. 

Spójrzcie, czy ten most nie jest piękny?!


image   

Zdjęcie wziąłem z https://bi.im-g.pl/im/fa/f1/18/z26154746V,Most-kolejowy-nad-Jeziorem-Pilchowickim.jpg


Most jest obiektem nieczynnej od 2016 roku linii kolejowej nr 283 Jelenia Góra – Lwówek Śląski. Linia jest nieczynna, chociaż nie jest w tragicznym stanie, a samorząd zabiega o jej reaktywację.

Wysadzić most chce amerykański producent filmowy, a Ministerstwo Kultury widzi w tym interes dla Polski, chociaż w scenariuszu filmu będzie to most gdzieś w Szwajcarii.

PiS zawłaszczyło wiele wartości i pojęć. Ten most pokazuje merkantylne podejście do narodowego dobra jakiego dotychczas nie doświadczyliśmy. Radek Sikorski, w prywatnej chwili szczerości naigrywał się z "robienia laski" Amerykanom, ale kultura nie pozwala określać jaką pozycję  zajmujemy dziś.

Chyba muszę się napić!


PS Bloger Alpejski proponuje , aby wysyłać protesty do ICOMOS-POLSKA podaję adres http://www.icomos-poland.org/pl/Lubię to! Skomentuj145 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości