bezmetki bezmetki
162
BLOG

Wielka czystka dygnitarzy na Ukrainie

bezmetki bezmetki Polityka Obserwuj notkę 5

Korupcja, nieprzestrzeganie dyscypliny i inne przewinienia dygnitarzy ukraińskich przyczyną wielkiej czystki

KIJÓW (Reuters) - Szereg urzędników wysokiego szczebla zrezygnowało lub zostałp zwolnionych ze swoich stanowisk we wtorek w największym wewnętrznym wstrząsie Ukrainy od czasu inwazji Rosji 24 lutego ubiegłego roku.

Poniżej lista zdymisjonowanych urzędników i kilka informacji o nich :

ZASTĘPCA SZEFA KANCELARII PREZYDENTA

image

Kyryło Tymoszenko był jednym z kilku zastępców szefa Kancelarii Prezydenta od 2019 roku. Był odpowiedzialny za nadzorowanie regionów i podróżował po Ukrainie podczas wojny, mówiąc o wysiłkach na rzecz odbudowy w wyzwolonych obszarach i informując reporterów o następstwach rosyjskich ataków lotniczych.
Został skrytykowany przez lokalnych reporterów w październiku ubiegłego roku za używanie SUV-a Chevroleta Tahoe przekazanego na cele humanitarne do własnych podróży. Tymoszenko przyznał się do korzystania z samochodu, ale zaprzeczył, że popełniławykroczenie.
Kolejne śledztwo w grudniu wykazało, że Tymoszenko mieszkał w rezydencji o powierzchni 1200 metrów kwadratowych. Ukraińska Prawda, która przedstawiła tę historię, cytowała Tymoszenko, który powiedziała że mieszka w wynajętym domu ze względów bezpieczeństwa.


WICEMINISTER OBRONY

image
Wiaczesław Szapowałow
był jednym z kilku zastępców ministra obrony Ołeksija Reznikowa i był odpowiedzialny za nadzór nad zaopatrzeniem wojska w żywność i odzież.
Zrezygnował z funkcji po tym, jak 21 stycznia w ukraińskich mediach ukazał się artykuł ZN.ua, w którym twierdzono, że ministerstwo płaciło za żywność mocno zawyżone ceny.
Szapowałow i ministerstwo zaprzeczyli tym zarzutom, ale powiedzieli, że jego rezygnacja pomoże utrzymać zaufanie publiczne.ZASTĘPCA PROKURATORA GENERALNEGO

image
Oleksij Symonenko
był jednym z kilku zastępców prokuratora generalnego Andrija Kostina. Znalazł się pod ostrzałem lokalnych mediów, gdy oskarżono go o to, że w czasie wojny spędził z rodziną wakacje w hiszpańskim kurorcie Marbella. Nie skomentował publicznie tych zarzutów. Zgodnie z prawem wojennym mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat nie mogą wyjeżdżać za granicę bez zgody rządu.
W poniedziałek Zelenskij powiedział, że zakazał urzędnikom państwowym opuszczania Ukrainy z powodów innych niż służbowe, ale nie wymienił konkretnie Symonenki.

GUBERNATOR OBWODU DNIEPROPIETROWSKIEGO

image
Walentyn Rezniczenko
od 2015 roku pełnił funkcję gubernatora obwodu dniepropietrowskiego, głównego wojennego węzła logistycznego i medycznego dla wschodniego frontu walk Ukrainy. Już raz został odwołany z tej funkcji przez Zelenskiego w 2019 roku, ale ponownie powołany w grudniu 2020 roku.
GUBERNATOR OBWODU CHERSOŃSKIEGO

image

Jarosław Januszewycz został mianowany gubernatorem obwodu chersońskiego w sierpniu, gdy niemal cała prowincja była jeszcze okupowana przez siły rosyjskie. Od tego czasu Ukraina odzyskała obszar na zachodnim brzegu Dniepru, na którym znajduje się również tytułowa stolica regionu.


GUBERNATOR OBWODU KIJOWSKIEGO

image
Oleksij Kuleba
został mianowany gubernatorem obwodu kijowskiego 8 lutego ubiegłego roku, dwa tygodnie przed rozpoczęciem inwazji Moskwy. W marcu zastąpił go wysoki urzędnik wojskowy, ale powrócił na to stanowisko w maju, po wycofaniu się wojsk rosyjskich z regionu.

GUBERNATOR OBWODU ZAPOROSKIEGO

image
Oleksandr Staruch
został mianowany gubernatorem południowego regionu Zaporoża, którego ponad 60% jest obecnie okupowane przez Rosję, w grudniu 2020 roku.GUBERNATOR OBWODU SUMSKIEGO

image
Dmytro Żywytskij
pełnił funkcję gubernatora obwodu sumskiego od czerwca 2021 roku. Jego region został zaatakowany przez tysiące rosyjskich żołnierzy 24 lutego ubiegłego roku, ale po napotkaniu zaciekłego oporu Moskwa wycofała się z prowincji na początku kwietnia.


DWÓCH WICEMINISTRÓW ROZWOJU REGIONALNEGO

image
Iwan Łukeria i Wiaczeslaw Nehoda zostali zdymisjonowani jako wiceministrowie rozwoju regionalnego. Analitycy twierdzą, że ich odejście może zwiastować włączenie ich resortu do jednego z większych departamentów.WICEMINISTER POLITYKI SPOŁECZNEJ

image
Witalij Muzyczenko
został zwolniony z funkcji wiceministra polityki społecznej. Pełnił on różne funkcje w tym ministerstwie od 2007 roku, jak podaje strona internetowa.

------------------------------------------


https://news.yahoo.com/factbox-officials-swept-ukraines-biggest-154835352.html
"Factbox-Who are the officials swept out in Ukraine's biggest shake-up of the war?"
Max Hunder

Wed, January 25, 2023

wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych
materiałów: zezwalam - bez zmian w treści i formie -
 wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych,
 ze wskazaniem adresu tekstu źródłowego
 i pseudonimu autora tłumaczenia

bezmetki
O mnie bezmetki

"Dożywotnio" usunięty z Neon24.pl za tłumaczenia i "widzimisie", wyrażające opinie niezgodne z zadaną tam pro-kremlowską poprawnością. Przyjrzałem się również z odrazą, na "ich blogach" ,  praktykom pdgrzewaczy "patriotyzmu"; równie sprzedajnym, jak Neon24, -   tylko z przeciwnym wektorem i "dla ubogich". "Lewoskrętny".

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka