0 obserwujących
22 notki
19k odsłon
  710   0

Nowy zbiornik na paliwo oddany przed czasem

Zbiornik magazynowy na paliwo. Fot. PERN
Zbiornik magazynowy na paliwo. Fot. PERN

PERN oddał do eksploatacji kolejny w tym roku zbiornik do magazynowana paliwa – w Boronowie w województwie śląskim. 

Prace budowlane zakończono wcześniej niż wynikało to z harmonogramu. Nowy zbiornik ma pojemność 10 tys. m³ i jest przeznaczony do przechowywania oleju napędowego.


- Zgodnie z umową pomiędzy konsorcjum Mostostal Warszawa a Mostostalem Płock budowa miała potrwać 56 tygodni. Odbioru końcowego inwestycji dokonujemy w 54 tygodniu jej trwania – mówi Paweł Wysocki, dyrektor pionu technicznego w PERN.

Do wybudowania zbiornika wykorzystano około 443 tony stali oraz 64 tony rurociągów. W szczycie, przy jego powstaniu, pracowało 70 osób.

Mimo trudności wynikających z pandemii COVID-19 PERN kontynuuje program Megainwestycje. W czerwcu oddano do użytku zbiornik na olej napędowy w Koluszkach (woj. łódzkie) o pojemności 32 tys. m³. Pisaliśmy o tym między innymi, jak trudną operacją był montaż dachu na zbiorniku: Megainwestycje PERN: nowy zbiornik w Koluszkach.

Obecnie finalizowane są prace przy kolejnych siedmiu zbiornikach w bazach w Małaszewiczach (woj. lubelskie), Dębogórzu (woj. pomorskie), Rejowcu (woj. wielkopolskie) i Emilianowie (woj. mazowieckie). Łącznie da to 222 tys. m³ dodatkowej pojemności.

Program Megainwestycje PERN wynika z przyjętej przez Radę Ministrów „Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym”, jest też ujęty w strategii PERN r. Projekt jest kluczowy dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Oznacza realizację inwestycji, których celem jest zwiększenie niezależności energetycznej Polski: nowe zbiorniki do magazynowania ropy naftowej i paliw oraz budowę nowych rurociągów.

BG


Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka