Prawo strony, czyli wnioskodawcy w myśl art.135 Prawo o prokuraturze (Immunitet prokuratorski), pokrzywdzonemu czynem prywatnoskargowym z art. 212 § 2 kk gwarantuje art.135 § 3 Prawo o prokuraturze (Immunitet prokuratorski). Na podstawie art.171 Prawo o prokuraturze (Odesłanie do przepisów innych ustaw ) w zw. z art.60 § 2 kpk pokrzywdzony automatycznie staje się oskarżycielem posiłkowym, jeśli czynem później zainteresuje się prokurator, czyli pokrzywdzony pozostaje nadal wnioskodawcą w myśl Prawo o prokuraturze. https://www.lexlege.pl/prawo-o-prokuraturze/art-135/
Nierozpoznany wniosek dotyczy gwarantowanych praw strony. W dniu 9 stycznia 2019r było zaplanowane posiedzenie w Izbie Dyscyplinarnej SN. W dniu posiedzenia sąd przekazał informację, że się nie odbędzie z powodu choroby sędziego. W sprawie syg. IDO syg. 3/18 Barbara Helena Bączkowska jest osobą pokrzywdzoną czynem z art. 212 § 2 kk, przez prokuratora M.M. Posiedzenie dotyczy uchylenia immunitetu zgodnie z art. 135 Prawo o prokuraturze (Immunitet prokuratorski), czy jest to jednak zgodne z § 3 ? 

Zgodnie z art.135 § 3 Prawo o prokuraturze pokrzywdzony czynem prywatnoskargowym jest stroną postępowania o uchylenie immunitetu jako wnioskodawca, wymagany jest jednak przymus w napisaniu wniosku o uchylenie immunitetu przez prawnika. Zatem pokrzywdzona Barbara Helena Bączkowska w dniu 26 sierpnia 2016r jako pokrzywdzona nabyła prawo wnioskowdawcy zgodnie z Prawem o prokuraturze z uwagi na zapis w art.135 § 3 tej ustawy. W dniu 9 września 2016r czynem prywatnoskargowym zainteresował INTERESOWAŁ SIĘ PROKURATOR, zatem zaczął mieć do pokrzywdzonej zastosowanie nie tylko art.135 § 3 Prawo o prokuraturze Immunitet prokuratorski, ale także art.60 § 2 kpk.
W sprawie SN syg. IDO 3 /18, gdzie pokrzywdzoną jest Barbara Helena Bączkowska, wniosek o uchylenie immunitetu napisał prokurator, zatem postępowanie o czyn prywatnoskargowy dalej tzn. od 9 września 2016r zaczęło toczyć się z urzędu na podstawie art. 60 kpk. Włączenie sie w sprawę o czyn prywatnoskargowy przez prokuraturę zostało przewidziane w art.60kpk i zagwarantowało pokrzywdzonemu czynem prywatnoskargowym uprawnienia tj.automatyczne bycie oskarzycielem posiłkowym, tym samym uprawnienia strony - określane w prawo o prokuraturze jako wnioskodawca.
Z uwagi na zapis art.171 Prawo o prokuraturze przepisy kodeksu postępowania karnego powinny być także przestrzegane w postępowaniu dyscyplinarnym.
Ukończyłam UMK w Toruniu i uzyskałam tytuł mgr matematyki w 1991r, Studia Podyplomowe na UMK w Toruniu, w zakresie Informatyki dla Nauczycieli oraz Podyplomowe Studium Zarządzania Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Obecnie jako społeczniczka pełnię funkcję pełnomocnika regionalnego Stowarzyszenia Niepokonani 2012 (województwo kujawsko-pomorskie). Uwaga. Wszelkie prawa zastrzeżone do treści notek na blogu. Prawa autorskie do danej treści i zdjęć są ZASTRZEŻONE przez autora treści. Możliwe jest udostępnianie treści poprzez wskazanie dokumentu źródłowego ZA POMOCĄ LINKU. Kopiowanie i powielanie treści jedynie za zgodą autora.
Kontakt: Facebook, poczta salon24 lub www.niepokonani2012.pl, pełnomocnik regionalny Stowarzyszenia Niepokonani 2012 woj. kujawsko-pomorskie tel.733-030-433.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo