0 obserwujących
82 notki
21k odsłon
  137   0

Kryzys humanitarny w Syrcie

Oblężonej od trzech tygodni Syrcie grozi humanitarny kryzys.

W mieście brakuje wody, prądu, paliwa i medykamentów. W szczególnie trudnej sytuacji znajduje się ostrzeliwany przez wojska TRN miejski szpital Ibn Sina.

 Jak informują wysłannicy misji Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, najpilniejszymi potrzebami szpitala są prąd, tlen i medykamenty. Prąd jest aktualnie dostarczany za pomocą generatorów. Zasoby paliwa są jednak na wyczerpaniu.


Najbardziej utrudnione jest funkcjonowanie przepełnionych oddziałów ratunkowego, intensywnej opieki medycznej i chirurgicznego. W wyniku ostrzału artyleryjskiego zniszczona została szpitalna wieża ciśnień. Pracownicy są zmuszeni do korzystania z położonych w strefie wymiany ognia zewnętrznych ujęć wodnych. Z uwagi na przerwy w dostawie praca szpitala jest ograniczona. Operacjom i zabiegom poddawani są jedynie najbardziej potrzebujący; bądź ci, dla których rokowania są najbardziej obiecujące.

Misja MCK dotarła do oblężonego miasta w sobotę. Jak relacjonował szef zespołu Hichem Chadhraoui:

Sytuacja jest dramatyczna. Brak prądu, leków i tlenu powoduje, że pacjenci umierają na operacyjnym stole.

Inna relacja pochodzi od pracownika szpitala, biochemika Mohammeda Snaqa:

To katastrofa. W szpitalu brakuje praktycznie wszystkiego, leki i krew skończyły się już dawno. Wszystkie apteki w Syrcie przekazały nam swoje zasoby. Starczy ich na kolejne kilka dni. W mieście brakuje nawet podstawowych materiałów opatrunkowych.

Szpital leży nieopodal silnie ostrzeliwanego przez wojska TRN (Tymczasowej Rady Rewolucyjnej) centrum konferencyjnego Ouagadougu, wokół którego zgromadziły się znaczne siły wiernych Kaddafiemu wojsk. Budynek centrum jest ponadto miejscem ulokowania snajperów.

Pomimo apelu MCK, żadna ze stron nie zastosowała się do uzgodnionego wcześniej krótkiego, jednodniowego zawieszenia broni. W konsekwencji walki uniemożliwiły dostarczenie najbardziej potrzebnego tlenu.

Jak relacjonował dla agencji Reuters w siedzibie MCK w Genewie, Marcal Izrad

W warunkach ostrzału transport tlenu był niemożliwy. Nie mogliśmy ryzykować eksplozji (…) Jestem zaskoczony, że pomimo obietnic wstrzymania ostrzału walki trwały nieprzerwanie. Byliśmy świadkami jak kilka pocisków altyrelyjskich spadło na szpital. Wymiana ognia trwała w najlepsze. To, że celem był szpital jest wybitnie niepokojące.

Jak relacjonują świadkowie, ostrzał wojsk TRN rozpoczął się tuż po wejściu misji MCK do szpitala. Żołnierze użyli ciężkiej broni maszynowej, pocisków moździerzowych i anty-artyleryjskich. Ostrzał został przeprowadzony z pozycji położonej niecały kilometr od szpitala. Żołnierze Kaddafiego odpowiedzieli ogniem maszynowym i snajperskim.

Jak donosił reporter AFP powołujący się na relację jednego z żołnierzy TRN, przedstawiciele MCK prosili o przerwanie ognia informując o swojej obecności w szpitalu.

Wymiana ognia trwała ponad dwie godziny.

Tymczasem, uciekający z Syrty mieszkańcy oskarżają TRN i NATO o ostrzał zamieszkanych przez cywilów części miasta. Przedstawiciele TRN zaprzeczają, tłumacząc śmierć „ewentualnych” ofiar taktyką wiernych reżimowi oddziałów, które celowo lokują snajperów w cywilnych zabudowaniach.

Dane szacujące liczbę cywilnych ofiar oblężenia nie są znane. Obecni na miejscu reporterzy podają jedynie pojedyncze informacje pochodzące od uciekających w popłochu mieszkańców. Jedna z nich to relacja opisująca śmierć dwójki dzieci, które zostały trafione rakietowym pociskiem, który jak twierdzą mieszkańcy, został odpalony przez żołnierzy TRN. Informacje potwierdził wezwany na miejsce zdarzenia pracownik polowej jednostki medycznej, Ahmed Abu Ali.

Żołnierze TRN zapowiadają intensyfikację walk; celem na być południowa dzielnica Syrty, Boughadi. Jak mówił dowodzący południowym odcinkiem frontu, płk Hamed al-Hasi Boughadi jest prawdopodobnym miejscem schronienia syna Kaddafiego, Motassema.

Skoncentrujemy się na Boughadi. Jeśli go (Motassema) złapiemy sytuacja uspokoi się.

Jak jednak podkreślają komentatorzy, walka o Syrtę może się przedłużyć. Ofensywa odbywa się chaotycznie, a broniące miasta odziały, mimo, że nieliczne są lepiej przygotowane i znacznie skuteczniejsze. Innym problemem jest niewystarczające wsparcie lotnictwa NATO. Generalicja sojuszu nie chce intensyfikować nalotów bojąc się o ewentualne ofiary cywilne.

Poza rodzinnym miastem Kaddafiego, Syrtą, w rękach wojsk reżimowych znajduje się położone na wschód Bani Walid. Oba miasta oblegane są od ponad trzech tygodni. Mimo, że wierne Kaddafiemu oddziały nie mają szans na przejęcie inicjatywy. Kaddafiści liczą, że przedłużający się konflikt, doprowadzi do wewnętrznych podziałów w łonie TRN. Ewentualność taka mogłaby stać się wstępem do dalszego etapu domowej wojny, której chaos otworzyłby przed Kaddafistami pole do większego politycznego i militarnego manewru.

 

Czytaj dalej na...


http://www.bliskiwschod.pl/1317850160,0,kryzys-humanitarny-w-syrcie

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale