Blog Rzecznika Praw Obywatelskich Blog Rzecznika Praw Obywatelskich
84
BLOG

Liczne wątki sprawy podsłuchów

Blog Rzecznika Praw Obywatelskich Blog Rzecznika Praw Obywatelskich Polityka Obserwuj notkę 15

Jak już część z Państwa wie, w sobotę 17 października podjąłem z urzędu sprawę podsłuchiwania dziennikarzy przez ABW. Wystąpiłem do Ministra Sprawiedliwości oraz do ABW i CBA o wyjaśnienia, czy i w jakim stopniu prawdziwe są doniesienia mediów, a także, jakie są podstawy prawne podsłuchiwania poszczególnych osób.

 
Aby wyjaśnić, jak liczne są moje wątpliwości, muszę wstępnie założyć, że ABW istotnie podsłuchiwała Pana Wojciecha Sumlińskiego i że był to podsłuch legalny, związany ze śledztwem prowadzonym przeciwko temu dziennikarzowi. Jednak efektem tego podsłuchu są podobno, między innymi, stenogramy rozmów Sumlińskiego z jego obrońcą, Romanem Giertychem. Jeśli tak było istotnie, to możemy mieć do czynienia z poważnym naruszeniem prawa. Trzeba bowiem podkreślić, że wyrażając zgodę na zastosowanie podsłuchu, prokurator lub sąd wyraźnie określają zakres zastosowania tego środka operacyjnego. W żadnym wypadku nie może to obejmować rozmów podejrzanego z adwokatem.
 
Powtórzę: zakładam wstępnie, że zgoda istniała i opiewała na podsłuch rozmów pana Sumlińskiego. Jakim prawem zatem do mediów przeciekł stenogram rozmowy pana Cezarego Gmyza z panem Bogdanem Rymanowskim? Część mediów zadowoliła się wyjaśnieniem czysto technicznym: podobno Gmyz zadzwonił do Rymanowskiego z telefonu Sumlińskiego. Jeśli tak właśnie było - co powinna zrobić ABW z tym nagraniem? Powinno je zniszczyć, gdyż ewidentnie wykraczało poza zakres zgody udzielonej przez sąd. Techniczny wykręt jest prawnie bezwartościowy.
 
Inne wątki są szerzej podejmowane przez media, więc wspomnę o nich krótko. Pilna jest poważna odpowiedź na pytania: czy szef ABW wbrew rgułom znał treść podsłuchów? Jakim prawem wykorzystał je, lub chciał wykorzystać, w innej sprawie – na dodatek cywilnej, którą sam wytoczył?
 
W pewnym sensie są to jednak pytania wtórne, pochodne. Zasadniczy problem brzmi: dlaczego takie materiały istniały? Gdyby bowiem zostały zniszczone, szef ABW nie mógłby poznać ich treści ani tym bardziej wykorzystać w nieuprawniony sposób. Jeśli – podkreślam – jeśli było tak, jak twierdzą media.
 
Pytania, które skierowałem do odpowiednich organów w tej sprawie, dotyczą także posła Janusza Palikota. Poprosiłem o wyjaśnienia, czy istotnie – jak on sam publicznie oświadczył – jest od trzech lat podsłuchiwany przez CBA.
 

Nie ma praw i wolności bez sprawnie funkcjonujących instytucji państwa prawnego - tak jak nie ma silnego państwa, bez wolnych obywateli. Nie ma wolnych obywateli bez społeczeństwa obywatelskiego, które promuje cnoty obywatelskie i poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne. Tego rodzaju państwo jest warunkiem rozwoju jednostki, jest niezbędnym komponentem siły narodu i konkurencyjności kraju na arenie międzynarodowej. dr Janusz Kochanowski Zapis video ze spotkania Blogerów z Rzecznikiem Praw Obywatelskich ZŁÓŻ WNIOSEK DO RZECZNIKA ZŁÓŻ WNIOSEK W CZYIMŚ IMIENIU Ustawa o Rzeczniku Praw Obywatelskich Poznaj swoje prawa z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Obchody Dnia Praw Człowieka w Polsce Dni Otwarte Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem FAQ - Najczęściej zadawane pytania Nieodpłatna pomoc prawna w Polsce

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka