0 obserwujących
13 notek
14k odsłon
704 odsłony

Większość polskich gmin ma już dostęp do gazu

Cysterny PGNiG dostarczają gaz codziennie. fot. Twitter
Cysterny PGNiG dostarczają gaz codziennie. fot. Twitter
Wykop Skomentuj23

Z prawie dwóch i pół tysiąca gmin w Polsce ponad tysiąc sześćset ma już dostęp do sieci gazowej – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez PGNiG. 

Obecnie 1608 gmin ze wszystkich 2477 w Polsce ma dostęp do sieci gazowej. Do końca 2022 r. ma ich być 1782. 

Za rozwój krajowej sieci dystrybucji gazu odpowiada Polska Spółka Gazownictwa (PSG) wchodząca w skład grupy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Ponad półtora roku temu, w październiku 2018 r., zainaugurowano Program Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski, którego celem jest znaczne zwiększenie liczby gmin z dostępem do błękitnego paliwa.  

PSG zapewnia, że mimo epidemii koronawirusa nie zamierza wstrzymywać kolejnych inwestycji w rozbudowę sieci dystrybucyjnej gazu. 

Zrealizowano 42 proc. założonego planu. PSG uruchomiła usługę dystrybucji gazu w 126 gminach (to stan na koniec I kw. 2020 r.), które wcześniej nie miały dostępu do sieci. Dzięki temu na terenie zgazyfikowanych gmin w Polsce mieszka dziś ponad 33 mln osób, a więc prawie 87 proc. populacji kraju. A to przecież nie koniec programu, bo docelowo dostęp do gazu ma mieć ponad 90 proc. Polaków. 

Gazyfikacja mimo koronawirusa 

– Gazyfikacja kraju wpisuje się w cele wyznaczone rządowymi programami, ze Strategią na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju na czele. Konsekwencja, z jaką Polska Spółka Gazownictwa realizuje pomimo epidemii program gazyfikacji kraju, pokazuje, jak dużym atutem jest istnienie silnych spółek z udziałem Skarbu Państwa – mówi wicepremier Jacek Sasin, Minister Aktywów Państwowych.

– Możliwość korzystania z gazu to między innymi większa konkurencyjność polskich przedsiębiorców oraz szansa na eliminację problemu smogu i poprawę jakości życia mieszkańców naszego kraju – dodaje Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.


Fundusze unijne dla inwestycji PSG

Ważnym wsparciem dla realizacji tego planu są fundusze europejskie. –Technologie oparte na gazie ziemnym stanowią pomost między tradycyjnymi technologiami węglowymi a technologiami opartymi całkowicie na odnawialnych źródłach energii. Polska Spółka Gazownictwa, która realizuje program gazyfikacji Polski, jest największym beneficjentem środków unijnych w segmencie dystrybucji gazu – mówił Grzegorz Puda, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.

W sumie w ramach perspektyw finansowych 2007-2013 i 2014-2020, PSG otrzymała już dofinansowanie w wysokości ponad 430 mln zł na projekty o łącznej wartości niemal 1,3 mld zł.

– Dzięki tym inwestycjom, a także dzięki stawianiu nowych stacji regazyfikacji LNG, będziemy w stanie likwidować kolejne białe plany na mapie polskiego gazownictwa – zaznaczył Ireneusz Krupa, p.o. prezesa Polskiej Spółki Gazownictwa.

Ostatnio PSG podpisała umowę z Instytutem Nafty i Gazu – Państwowym Instytutem Badawczym o dofinansowanie dla projektu „Budowa gazociągu relacji Witnica - Gorzów Wlkp. i sieci gazowej w Kostrzynie nad Odrą". Wsparcie w wysokości 30,31 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, pozwoli na wybudowanie ok. 48 km gazociągów wysokiego i średniego ciśnienia na terenie województwa lubuskiego. Całkowity koszt projektu to 82,90 mln zł brutto.

PGNiG i czyste powietrze

Rozwój sieci gazowej niesie ze sobą wymierne korzyści dla samorządów, gmin, przedsiębiorców i lokalnej społeczności. Wyrównuje różnice w rozwoju gospodarczym i zwiększa dochody miast z tytułu odprowadzanych podatków od nieruchomości np. od zrealizowanych inwestycji gazowych i opłat za umieszczenie w pasach drogowych gazociągów. To szansa na powstanie nowoczesnych fabryk, które muszą mieć dostęp do sieci gazowej. Gaz ziemny, choć jest paliwem kopalnym, jest bardziej przyjazny środowisku niż węgiel, bo emituje mniej CO2 i zanieczyszczeń.

KB


Wykop Skomentuj23
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka