0 obserwujących
60 notek
54k odsłony
217 odsłon

Raport PGNiG. Gaz paliwem przejściowym dla energetycznej transformacji

Siedziba PGNiG w Warszawie. Fot. PAP
Siedziba PGNiG w Warszawie. Fot. PAP
Wykop Skomentuj2

Jest już gotowa kolejna odsłona corocznego raportu zintegrowanego Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Grupa w dokumencie za 2019 r. duży nacisk położyła w nim na rolę gazu ziemnego jako paliwa przejściowego w transformacji energetycznej w Polsce i w Europie.  

– W zintegrowanym raporcie w bardzo przystępny i atrakcyjny sposób udostępniamy informacje na temat naszej działalności. Podsumowujemy cały rok 2019, ale wskazujemy też na przedsięwzięcia podejmowane już w roku bieżącym. Wybiegamy też w przyszłość, ukazując nasze plany nie tylko na najbliższy rok-dwa, ale także w dłuższej perspektywie. Jestem przekonany, że będzie to przydatne źródło informacji na temat PGNiG nie tylko dla inwestorów, dziennikarzy i analityków, ale również dla naszych klientów – skomentował prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. 

W raporcie można znaleźć m.in. krótkie komentarze wideo szefa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. dotyczące działalności poszczególnych segmentów Grupy Kapitałowej PGNiG oraz najważniejszych wydarzeń z roku 2019 i pierwszej połowy 2020. Poza materiałami ściśle finansowymi dodatkowe informacje w dużej mierze dotyczą ogłoszonego przez zarząd PGNiG „zielonego zwrotu”, który znajdzie odzwierciedlenie w aktualizowanej strategii Grupy Kapitałowej. Wiele miejsca poświęcono perspektywom grupy, które w dużej mierze powiązane są z zagadnieniami klimatycznymi. Dodatkowo treści raportu opisujące działalność oraz plany strategiczne zostały w szczegółowy sposób odniesione do realizacji celów zrównoważonego rozwoju Agendy ONZ 2030. PGNiG podkreśla, że Polska jest bliska całkowitego bezpieczeństwa gazowego przy jednoczesnym zmniejszaniu uzależnienia od dostaw z kierunków wschodnich.

Spółka podkreśla, że błękitne paliwo wciąż będzie nam potrzebne, ale patrząc na Europejski Zielony Ład trzeba jednak pogodzić się z tym, że jest ono paliwem przejściowym na drodze do zielonej transformacji Wspólnoty (energetyka bazująca na gazie jest emisyjna, ale znacznie mniej niż węglowa, na której wciąż bazuje Polska).  


– Od kilku lat znajdujemy się w krajowej czołówce jeśli chodzi o tworzenie raportów zintegrowanych, ale zależało nam na tym, aby jeszcze bardziej podnieść jakość integracji. Przy tworzeniu materiału bazowaliśmy na najlepszych światowych praktykach i standardach. Tym samym jeszcze mocniej powiązaliśmy ze sobą aspekty finansowe i niefinansowe dotyczące poszczególnych segmentów, dzięki czemu możliwe jest pełne i zwięzłe pokazanie, jak tworzona jest wartość w przedsiębiorstwa - podkreślił wiceprezes ds. finansowych PGNiG Przemysław Wacławski.

Zaprezentowane w interaktywnej formie dane finansowe, operacyjne i giełdowe od 2015 roku pozwalają użytkownikowi na samodzielne wygenerowanie wykresów uwzględniających interesujące go aspekty. Na stronie znaleźć można także przydatne przeliczniki dotyczące objętości węglowodorów, a także grafiki i wykresy obrazujące otoczenie rynkowe i makroekonomiczne. 

Multimedialna publikacja raportu zintegrowanego PGNiG dostępna jest pod adresem www.pgnig2019.pl.

KB


Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka