0 obserwujących
74 notki
61k odsłon
541 odsłon

PGNiG dostarczy więcej gazu na Ukrainę

Ukraina kupuje gaz z Polski.
Ukraina kupuje gaz z Polski.
Wykop Skomentuj18

Polska spółka wspólnie z ukraińską ERU będą dostarczać gaz ziemny dla Gas TSO of Ukraine – nowego operatora systemu przesyłowego w tym kraju. 

PGNiG dostarczy gaz w ramach kontraktu z Energy Resources of Ukraine (ERU), która wygrała przetarg ogłoszony przez ukraińskiego operatora. Paliwo będzie dostarczane od 1 października 2020 roku do 1 maja 2021 roku i będzie przeznaczone na potrzeby techniczne. Będą to pierwsze dostawy gazu ziemnego PGNiG dla Gas TSO of Ukraine.


– Cieszy nas kontynuacja współpracy z PGNiG oraz wspólny udział w przetargu na dostawy gazu do nowo utworzonego, niezależnego operatora ukraińskiego systemu przesyłowego. Oferta złożona przez ERU okazała się najbardziej konkurencyjna właśnie dzięki współpracy z PGNiG. Ponadto w efekcie zwiększenia do 100 mln dolarów ubezpieczenia w zakresie ryzyka politycznego w U.S. International Development Finance Corporation, ERU jest w stanie finansować dostawy znaczących wolumenów gazu przy zachowaniu akceptowalnego poziomu ryzyka kredytowego. Jesteśmy przekonani, że dzięki wspólnym wysiłkom wszystkich stron, taki przetarg jest doskonałym przykładem transparentności oraz rosnącego zaufania zarówno do ukraińskiego rynku gazu, jak i nowego operatora systemu przesyłowego – mówi partner zarządzający ERU Yaroslav Mudryy.

Z kolei prezes PGNiG Jerzy Kwieciński podkreśla, że dostawy dla ukraińskiego operatora systemu przesyłowego to kolejny przykład zaangażowania PGNiG w budowę regionalnego rynku gazu w tej części Europy. 

– Przyjęta przez nas strategia optymalizacji portfela gazu ziemnego z wykorzystaniem infrastruktury zagranicznej przynosi oczekiwane efekty. Dzięki zapasom surowca zmagazynowanym przez PGNiG w ukraińskich podziemnych magazynach gazu mogliśmy zaoferować naszemu kontrahentowi konkurencyjną ofertę – mówi Jerzy Kwieciński. – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo konsekwentnie rozwija swoją działalność na Ukrainie. 

  Świadczy o tym szybko rosnący wolumen naszego eksportu na ten rynek, gdzie dostarczyliśmy już ponad 3 mld m sześc. gazu. W dużej mierze jest to efekt bardzo dobrej współpracy z naszym partnerem biznesowym – ERU, która przynosi wymierne korzyści jednej i drugiej firmie – dodaje szef polskiego koncernu.


Od połowy 2016 roku PGNiG wyeksportował na Ukrainę już łącznie ponad 3 mld m sześc. gazu ziemnego. Tylko w pierwszym półroczu 2020 roku wolumen eksportu PGNiG na Ukrainę wyniósł 0,9 mld m sześc., co oznacza wzrost aż o 190 proc. rok do roku.

Gas TSO of Ukraine od 2020 roku jest certyfikowanym operatorem systemu przesyłowego na Ukrainie, który powstał w wyniku wydzielenia działalności przesyłu (tzw. „unbundling”). Było to efektem dostosowywania ukraińskiego otoczenia prawno-regulacyjnego do obowiązujących zapisów traktatowych Wspólnoty Energetycznej. 

KB

Wykop Skomentuj18
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka