Sesja na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w 2005 r. Fot. PAP/ Paweł Kula
Sesja na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w 2005 r. Fot. PAP/ Paweł Kula
Blog energetyczny Blog energetyczny
143
BLOG

PGNiG od 15 lat na warszawskiej giełdzie

Blog energetyczny Blog energetyczny Giełda Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

We wrześniu 2005 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zadebiutowało na GPW. Po 15 latach zwrot z inwestycji w akcje spółki wynosi 92 proc. 

Polski koncern gazowy zadebiutował na warszawskiej giełdzie pod koniec września 2005 r. Przez 15 lat od swojego giełdowego debiutu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ponad trzykrotnie zwiększyło swoje przychody i jest drugą pod względem kapitalizacji spółką notowaną w Warszawie. Zwrot z inwestycji w akcje PGNiG od momentu oferty publicznej przekroczył 90 procent. 


– PGNiG udowadnia, że można połączyć troskę o bezpieczeństwo energetyczne kraju ze wzrostem wartości spółki dla akcjonariuszy. Konsekwentnie realizujemy oba te cele i na obu polach odnosimy sukcesy. Spółka dywersyfikuje źródła zaopatrzenia w gaz, śmiało wchodzi w nowe segmenty rynku energetycznego, a jednocześnie dba o swoją stabilność finansową i dzieli się zyskiem z akcjonariuszami – skomentował prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński.

Spółka po debiucie na GPW weszła do indeksu największych spółek WIG20, a jej kapitalizacja w pierwszym dniu notowań wyniosła 22,5 mld zł. Piętnaście lat później rynek wycenia PGNiG na 28,13 mld zł, a więc o ponad 5,5 mld złotych więcej niż w dniu debiutu (kapitalizacja spółki - stan z początku października 2020 r.).


W tym czasie przychody PGNiG wzrosły ponad trzykrotnie – z 12 do 42 mld złotych, a skumulowany zysk netto wyniósł 28,4 mld zł, z czego 10,4 mld zł trafiło do akcjonariuszy w formie dywidendy.

Biorąc pod uwagę wzrost wyceny spółki oraz kwoty wypłaconej przez nią dywidendy – zwrot z inwestycji w akcje PGNiG kupione w ofercie publicznej wynosi po 15 latach 92 procent. 

Dziś pod względem kapitalizacji PGNiG zajmuje drugie miejsce na GPW i jest najwyżej wycenianą spółką przemysłową. 20 sierpnia 2020 r. Grupa PGNiG opublikowała rekordowe wyniki za II kwartał i I półrocze. Pod względem wskaźników EBIT i EBITDA, które w I półroczu wyniosły odpowiednio 7,65 mld zł i 9,35 mld zł – były to najlepsze półroczne wyniki kiedykolwiek opublikowane przez polską spółkę notowaną na GPW.

– Akcje PGNiG są po prostu dobrą inwestycją – podsumował Jerzy Kwieciński. – Dziękuję akcjonariuszom i inwestorom za okazane nam zaufanie i zaangażowanie w rozwój Grupy Kapitałowej PGNiG. Liczę, że inwestycje w walory spółki nadal będą przynosić Wam wymierne korzyści – powiedział Kwieciński cytowany w okolicznościowym filmie opublikowanym na profilach spółki w mediach społecznościowych. 


KB


Blog o energetyce prowadzony przez zespół Salon24.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka