0 obserwujących
100 notek
76k odsłon
518 odsłon

Połączone siły przy budowie bloku gazowego w Ostrołęce

Blok energetyczny w elektrowni Ostrołęka. Fot. PAP/ Tomasz Waszczuk
Blok energetyczny w elektrowni Ostrołęka. Fot. PAP/ Tomasz Waszczuk
Wykop Skomentuj19

PGNiG będzie partnerem Grupy ORLEN w realizacji inwestycji nowego bloku gazowo-parowego w Ostrołęce. 

Inwestycję zrealizuje spółka celowa, w której PKN ORLEN i Energa (należąca do Grupy Orlen) będą miały 51 proc., a PGNiG 49 proc. udziałów. List intencyjny w tej sprawie podpisano we wrześniu.

Jednocześnie PGNiG będzie nadal dostarczać gaz dla instalacji produkcyjnych Grupy ORLEN w Polsce, w tym do elektrowni w Ostrołęce. Umowę z 2016 r. przedłużono do końca 2027 r.

– Pozyskanie partnera do budowy elektrowni gazowej w Ostrołęce to kolejny krok przybliżający nas do rozpoczęcia tej ważnej inwestycji. Wpisuje się ona w założenia nowej strategii PKN ORLEN do 2030 r. związane z niskoemisyjnością oraz zabezpieczeniem systemu elektroenergetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii. Dzięki pozyskaniu PGNiG jako partnera do projektu w Ostrołęce, mającego mocną pozycję na rynku gazu ziemnego, wchodzimy w kolejny etap inwestycji, przybliżając się do jej skutecznej realizacji. Jednocześnie zapewniliśmy bezpieczeństwo dostaw gazu, które są kluczowe dla niezakłóconej pracy naszych instalacji produkcyjnych. To z kolei przekłada się bezpośrednio na gwarancję bezpieczeństwa energetycznego Polski – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN.

– Współpraca PKN ORLEN z PGNiG wnosi pozytywny impuls do transformacji polskiej energetyki w oparciu o niskoemisyjne paliwo przejściowe, jakim jest gaz ziemny – mówi Paweł Majewski, prezes PGNiG. – Dla PGNiG to pewny i wieloletni odbiorca dużych wolumenów gazu, którego użycie w Ostrołęce, zamiast węgla, zminimalizuje przedostawanie się do powietrza niebezpiecznych dla zdrowia pyłów i wydatnie zmniejszy poziom emisji gazów cieplarnianych – dodaje.


Nowy, „czysty” blok energetyczny w elektrowni w Ostrołęce będzie zasilany paliwem gazowym, a nie jak obecnie funkcjonujące - węglem. Z tego punktu istotne jest zapewnienie dostaw gazu ziemnego na potrzeby elektrowni na następne lata. Elektrownia gazowa w Ostrołęce ma mieć moc ok. 750 MW.

Strony umowy zakładają realizację wszystkich przesłanek umożliwiających utworzenie nowej spółki, w tym pozyskanie zgody odpowiednich organów antymonopolowych, do 30 czerwca 2021 r. Realizacja projektu będzie możliwa dzięki odpowiedniemu odrębnemu porozumieniu dotyczącemu podziału Elektrowni Ostrołęka Sp. z.o.o. (podmiot realizujący projekt Ostrołęka C), pomiędzy dotychczasowymi sponsorami projektu – Energą i Eneą – oraz samą spółką celową.

W maju tego roku, po przejęciu przez PKN ORLEN grupy Energa, koncern zadeklarował chęć zaangażowania się w planowaną budowę elektrowni Ostrołęka C, ale pod warunkiem zastąpienia węgla kamiennego paliwem gazowym. Budowa elektrowni gazowej w Ostrołęce wpisuje się w plany rozwoju nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania energii koncernu w związku z restrykcyjną polityką klimatyczną Unii Europejskiej.

Zapowiadając w grudniu 2019 r. kapitałowe przejęcie Grupy Energa prezes przez PKN ORLEN Daniel Obajtek podkreślał, że celem jest stworzenie koncernu multienergetycznego, który wzmocni polską gospodarkę. PKN ORLEN jest w trakcie finalizacji przejęcia Grupy Lotos. W planach jest także połączenie z Grupą PGNiG.

BG


Wykop Skomentuj19
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka