Z ZACIĘCIEM Z ZACIĘCIEM
241
BLOG

Sędzia od Obajtka awansowała po miesiącu

Z ZACIĘCIEM Z ZACIĘCIEM Polityka Obserwuj notkę 17

Prokuratura w Ostrowie Wielkopolskim postawiła Danielowi Obajtkowi zarzut współdziałania ze zorganizowaną grupą przestępczą gangstera o pseudonimie Prezes, wyłudzenie z firmy swych wujów w sumie 1,4 mln zł i podzielenie się tą kwotą z przestępcami, do tego przyjęcie od "Prezesa" 50 tys. zł łapówki za ustawienie przetargu na budowę kanalizacji.

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim skierowała przeciwko Danielowi Obajtkowi akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Sieradzu. Przez dwa lata proces nie mógł się rozpocząć, bo zawsze brakowało któregoś ze świadków.

27 listopada 2015 premier Beata Szydło powierzyła Danielowi Obajtkowi pełnienie obowiązków prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zaś 13 stycznia 2016 Obajtek na to stanowisko został powołany.

Po odebraniu sprawy ostrowskiej prokuraturze i przekazane jej do prokuratury w Piotrkowie Trybunalskim, we wrześniu 2016 r., prokuratura wycofuje z sądu akt oskarżenia. Było to możliwe dzięki zmianie w prawie forsowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, która dawała taką możliwość. Śledztwo ostatecznie wylądowało w małopolskim wydziale Prokuratury Krajowej, gdzie zostało umorzone. Wedle Prokuratury Krajowej, wcześniejsze ustalenia prokuratury w Ostrowie Wielkopolskim nie uzasadniały postawienia p. Obajtka przed Sądem.

Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Krakowie, który miał podjąć decyzję, co dalej ze śledztwem. 29 grudnia 2017 r. sędzia Katarzyna Wysokińska-Walenciak wydała postanowienie, w którym podtrzymała decyzję prokuratury o umorzeniu sprawy Obajtka.

Sędzia Wysokińska-Walencia w postanowieniu napisałą laurkę prokuratorowi: "Prokurator w sposób skrupulatny, wnikliwy i rzetelny przeprowadził przedmiotowe postępowanie dowodowe, dokonując w oparciu o całokształt zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, obszernej, wnikliwej i szczegółowej, a niekiedy wręcz drobiazgowej jego analizy i oceny, do której sąd w całości przychyla się".

Co ciekawe, sędzia Wysokińska-Walencia odrzuciła zarzut pełnomocnika pokrzywdzonej firmy, że prokuratura nie powołała biegłych tym, że... prokuratura nie miała na to czasu (prokuratura miała na to 6 miesięcy).

Krótko po wydaniu tego postanowienia sędzia Wysokińska-Walenciak zaczęła robić zawrotną karierę w sądownictwie. Zaledwie miesiąc później Zbigniew Ziobro powołał nowe władze Sądu Okręgowego w Krakowie, odwołując wcześniej z funkcji prezesa sędzię Beatę Morawiec. Zastąpiła ją jego wieloletnia koleżanka Dagmara Pawełczyk-Woicka, a jej zastępczynią została właśnie Wysokińska-Walenciak.

To jednak nie koniec. Jesienią 2020 r. Katarzyna Wysokińska-Walenciak awansowała na wiceprezesa sądu wyższej instancji — Sądu Apelacyjnego w Krakowie.


https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/korupcyjna-sprawa-daniela-obajtka-zostala-umorzona-znamy-uzasadnienie-sadu/q3ct18x,79cfc278



Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka