Rekonstrukcja rządu zapowiadana wiosną, miała nastąpić w czerwcu po wyborach prezydenckich. Potem zmieniono jej termin na przełom lipca i sierpnia. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia chce, by datą graniczną na zmiany w gabinecie było posiedzenie parlamentu w dniach 23-25 lipca. Z artykułu dowiesz się o najważniejszych wydarzeniach z ostatnich godzin.
Hołownia wyczekuje rekonstrukcji rządu
Podczas wtorkowego briefingu w Sejmie Hołownia podkreślił, że trwają intensywne rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem i liderami ugrupowań koalicyjnych. – Premier przedstawił swoje propozycje, teraz czas na kolejne okrążenie rozmów – zapowiedział Hołownia. Jak dodał, do zamknięcia procesu potrzebne może być jeszcze jedno lub dwa spotkania. Ostateczne ustalenia mają zapaść przed zaprzysiężeniem Karola Nawrockiego na prezydenta, zaplanowanym na 6 sierpnia.
W poniedziałek Hołownia komentował medialną burzę w sprawie spotkań z politykami PiS – w tym Jarosławem Kaczyńskim i Adamem Bielanem. Przyznał, że rozmowy miały miejsce, ale nie dotyczyły zmiany koalicji. Spotkanie w prywatnym mieszkaniu określił jako "błąd", ale zaznaczył, że ani jemu, ani jego partii nie zaproponowano udziału w innym rządzie czy objęcia funkcji premiera. W KO odczuwalne jest napięcie i wręcz wściekłość na zachowanie Hołowni. Rosną w partii rządzącej obawy, że Polska 2050 zmieni koalicjanta.
UE daje większą swobodę w wydatkach na obronność
We wtorek Rada Unii Europejskiej uruchomiła tzw. klauzulę wyjścia z reguł fiskalnych dla 15 krajów, w tym Polski. Dzięki temu wydatki obronne nie będą wliczane do limitów deficytu i długu publicznego. To decyzja, która ma umożliwić państwom członkowskim zwiększenie inwestycji w bezpieczeństwo, bez ryzyka przekroczenia unijnych limitów budżetowych.
Drony ograniczone przy granicy. Policja reaguje
W związku z tymczasowym przywróceniem kontroli na granicy z Niemcami, Komenda Główna Policji poinformowała o punktowych ograniczeniach lotów dronów w okolicach przejść granicznych. Strefy te są widoczne w aplikacji Dronetower i wynikają z rozporządzenia MSWiA. Policja przypomina, że pilotowanie dronów w zakazanych strefach może skutkować kontrolą i sankcjami.
Kosiniak-Kamysz: chcesz bronić granic? Wstąp do formacji mundurowych
Minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował z sejmowej mównicy, by osoby chcące bronić granic Polski dołączyły do formacji mundurowych – Straży Granicznej, WOT czy Policji. – Mamy 1500 wakatów w Straży Granicznej, zapraszamy wszystkich gotowych do służby – zachęcał szef MON.
Szef MON wyśmiał także zachowanie posła PiS Dariusza Mateckiego, który przyniósł na salę Sejmu flagę Niemiec, by zaznaczyć zależności polityki migracyjnej Berlina z biernością polskiego rządu w związku z imigrantami. – Posłowie PiS przynoszą niemiecką flagę – to chyba pierwszy raz w historii – ironizował Kosiniak-Kamysz. Wcześniej Matecki oskarżał Donalda Tuska o "służenie państwu niemieckiemu".
Uczniowie dostali błędne świadectwa
Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że w wielu szkołach uczniowie otrzymali świadectwa z nieaktualnym oznaczeniem ministerstwa – zamiast obowiązującego skrótu MEiN, widniał skrót MEN. Choć może się wydawać, że to drobiazg, świadectwo to dokument państwowy, a jego wzór jest ściśle określony w rozporządzeniu.
Zgodnie z przepisami szkoły mają obowiązek bezzwłocznie wydać poprawione dokumenty, a stare – anulować. Nowe świadectwa mają trafić do uczniów w ciągu tygodnia.
Fot. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka