Część piąta naszych weekendowych propozycji na wycieczki po okolicach Warszawy!
W weekend musicie siedzieć w Warszawie i zastanawiacie się gdzie pojechać, żeby choć na trochę wyrwać się z dużego miasta? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy cykl artykułów o fajnych miejscach w okolicach polskich metropolii! Dziś wzięliśmy pod lupę dworki i pałace w województwie mazowieckim – uporządkowaliśmy je, uwzględniając kilometrową odległość od centrum Warszawy, czyli od Ronda Dmowskiego.
Pałace i pałacyki w Warszawie i w województwie mazowieckim - część 5:
21. Luberadz
Data wzniesienia pięknego, biało-żółtego klasycystycznego pałacu w Luberadzuto 1789 r.; pierwszymi właścicielami zaś byli Dembowscy. Hilary Szpilowski, jego projektant, wymyślił bardzo ciekawe rozwiązanie - budynek rozplanowany jest na kształt łuku, przy bardzo rozwartym kącie pomiędzy jego dwoma skrzydłami. Daje to piękny efekt od frontu, jednak z tyłu, od strony ogrodu, sprawia wrażenie nieco chaotyczne. Pałac z pewnością jest jednak dzięki temu ciekawy i unikalny. Po wojnie działał tu Zakład Ubezpieczeń Społecznych, potem Luberadz został kupiony przez jegomościa, który podjął się jego remontu. Obecna spadkobierczyni majątku wyjechała za granicę i niestety słuch o niej zaginął.
22.Świdno
Świdno jest pięknie położoną na samym brzegu rzeki Pilicy wsią. Budowę barokowo-klasycystycznego pałacu w Świdnie nakazał w 1760 r. Stanisław Antoni Świdziński, potomek odwiecznych właścicieli Świdna. Niestety prace ukończono dopiero po niespełna 50 latach. Kolejni właściciele, Stadniccy, założyli obok oranżerię i rozległy park. Teraz właścicielem jest Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk PAN, który oddał pałac w dzierżawę firmie, która organizuje w nim konferencje, szkolenia i różne imprezy (BaPa Conference-Service). Teraz ponoć majątek jest wystawiony na sprzedaż, a więcej szczegółów zobaczycie na stronie: www.swidno.com.pl/
23.Pałac w Słubicach
Słubiceto klasycystyczny pałac z końca XVIII w. najpierw rodziny Mikorskich, a potem Potockich. Piękny jest nie tylko sam budynek, ale również pełen rzeźb i wzorowanych na antyczne świątyń, sentymentalny park (podobny nieco do nieborowskiej Arkadii). Autorem całego projektu był Francuz, Aleksander d'Alphonce de Saint Omer, który rozplanował także Radziejowice oraz ogród wokół Belwederuw Warszawie. W latach 20-tych ubiegłego stulecia w Słubicach kilkakrotnie zatrzymał się francuski generał, Charles de Gaulle, który w niedalekim Kutnie dawał akurat wykłady w szkole oficerskiej. Pałac jakoś przetrwał II wojnę światową; po niej zaś funkcjonował tu posterunek milicji oraz szkoła. Teraz wykupiono go i stopniowo przystosowuje się do celów turystyczno-konferencyjnych.
24.Sanniki
Sannikito wielki pałac rodziny Pruszakówutrzymany jest w stylu toskańskiej willi. Miejsce to jest związane z osobą Fryderyka Chopina, którego siostry znały córkę Pruszaków i często spędzały razem ciepłe miesiące. Teraz znajduje się tu m.in. Ośrodek Pamięci Fryderyka Chopina, który organizuje koncerty fortepianowe w Sannikach.
25.Pałac Ogińskich w Siedlcach
Siedlceod XV w. należały do Siedleckich, potem w 1670 r. otrzymali je Czartoryscyi to właśnie Fryderyk Michał Czartoryski zlecił w 1740 r. budowę pałacu. Potem jego córka, Aleksandra Ogińska przebudowała go z barokowego na klasycystyczny, założyła także wspaniały ogród i park z tyłu posesji – wszystko na przybycie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który wizytował tu w lipcu 1783 r. Siedlecki pałac stanowił centrum życia kulturalnego i towarzyskiego ówczesnej elity. Parkutrzymany jest w stylu sentymentalno-romantycznym i od swojej założycielki nosi miano „Aleksandrii” – warto odwiedzić zwłaszcza spory pawilon ogrodowy w stylu neogotyckim. Po Czartoryskich majątkiem zarządzali Austriacy, a od II wojny funkcjonuje tu Urząd Miasta.
Aby zobaczyć piękne zdjęcia opisanych pałaców oraz dowiedzieć się jak tam dojechać, kliknij na zamieszczone linki!
Kolejne pałace za kilka dni! :)
Inne tematy w dziale Rozmaitości