aktywnypodroznik aktywnypodroznik
124
BLOG

Dworki w okolicach Warszawy - część 1

aktywnypodroznik aktywnypodroznik Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Zakończyliśmy nasz cykl o pałacach i pałacykach w woj. mazowieckim, teraz pora na nie mniej interesujące dworki. Zapraszamy!

1. Dworek w Oborach

Oboryto wieś, która pierwotnie należała do Oborskich, w XVII w. kupiona została przez Wielopolskich. Barokowy dwór, jeden z najlepiej zachowanych w swej oryginalnej formie w Polsce, wybudował pomiędzy 1681 a 1688 rokiem Jan Wielopolski, który pełnił funkcję kanclerza koronnego na dworze Jana III Sobieskiego. Kanclerz pojął za żonę siostrę samej królowej Marysieńki, Mariannę Wielopolską i z nią osiadł w Oborach. Potem Jan Wielopolski zaczął spiskować przeciwko królowi Sobieskiemu i w tajemniczych okolicznościach został w tymże dworku zamordowany.

Za projektanta białego, murowanego dworku uważa się Tylmana z Gameren, chociaż źródła te nie są na 100% pewne. W rękach rodziny Wielopolskich dwór pozostał do początku XIX w. – ostatnia właścicielka, Urszula Wielopolska przeprowadziła generalny remont domostwa oraz przylegającego do dworu parku. Potem właścicielami byli Potuliccy, którzy korzystali z Oborów 1944 r. Po tym jak hitlerowcy dowiedzieli się, że młode pokolenie Potulickich wzięło udział w Powstaniu Warszawskim, majątek został im odebrany. W czasie PRL dworek przejął Związek Literatów Polskich, którzy założyli w nim Dom Pracy Twórczej. Obecnie funkcjonuje tu hotel, restauracja oraz sala bankietowa, w której można zorganizować wesele. Obory to nie tylko dworek, ale również piękny park ze starodrzewem i kilkoma stawami, gdzie można obserwować wodne ptaki.

2. Dworek Jakubowicza i Sienkiewicza w Lipkowie

Pierwotnie ziemie te należały do Andrzeja Zamoyskiego, potem w 1790 r. kupił je pewien bogaty Ormianin, Paschalis Jakubowicz, który założył w tym miejscu fabrykę ręcznie wyrabianych pasów kontuszowych (persjarnia). Kamienna tablica przybita do ściany dworku świadczy, że w 1791 r. gościł tu sam król Stanisław August Poniatowski. Manufaktura Jakubowicza wkrótce przebranżowiła się na taką, produkującą tkaniny, a wkrótce zupełnie zakończyła swoją działalność po tym jak w 1880 r. Lipków został kupiony przez Kazimierza Szetkiewicza, znanego przede wszystkim ze swojego zięcia, Henryka Sienkiewicza. Pisarz spędzał w dworku dużo czasu, tu tworzył i wypoczywał – słynna scena pojedynku Michała Wołodyjowskiego z Bohunemz "Ogniem i mieczem" rozgrywa się właśnie w Lipkowie. Niestety, podobnie jak w przypadku wielu polskich dworków, po nastaniu PRL-u urządzono w nim siedziby dla pracowników miejscowych PGR-ów. Pewnego dnia któryś z nich nieopatrznie zaprószył ogień i dworek spłonął. Prawdziwym zbawcą okazał się ksiądz Wacław Kurowski, proboszcz lokalnej parafii, który pod koniec lat 50-tych odbudował Lipków i założył w nim muzeumpoświęcone tradycyjnej produkcji ozdobnych tkanin oraz Henrykowi Sienkiewiczowi. Niestety obecni właściciele dworu (którzy przejęli go po śmierci księdza Kurowskiego) nie udostępniają go turystom.

Do ciekawostek należy fakt iż nakręcono tu sporo filmów i seriali, m.in.: „Polskie drogi”, „07 zgłoś się” czy „Odsiecz wiedeńska”.

3. Dworek Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Dworek Milusin Józefa Piłsudskiego w Sulejówku– kupiony w 1921 r. przez partnerkę generała, Aleksandrę Szczerbińską majątek jest raczej willą niż dworkiem. Dworek został wybudowany od nowa przez Kazimierza Skórewicza (twórca m.in. warszawskiego budynku Sejmu), w miejscu przedtem istniejącego drewnianego letniska. Przez pierwsze lata Piłsudski spędzał tu jedynie letnie miesiące, po 1923 r. osiadł z rodziną w Sulejówku na stałe. Do 1926 r. spotykali się w nim politycy, artyści i inne ważne osoby życia publicznego. W 1926 r. (przewrót majowy) Naczelnik przeprowadził się do warszawskiego Belwederui do Sulejówka przyjeżdżał jedynie latem (ostatni raz był tam miesiąc przed swoją śmiercią w 1935 r.). Sulejowski Milusin w czasie II wojny światowej nie doznał na szczęście żadnych uszczerbków, już wtedy bowiem traktowano go jako muzeum Naczelnika. Po wojnie dworek przejęła ambasada ZSRR, a potem funkcjonowało tu przedszkole. Spadkobiercy Józefa Piłsudskiego odzyskali majątek dopiero w 2003 r. i chcą w nim  urządzić muzeum poświęcone pamięci marszałka (planowane na rok 2017).

Aby zobaczyć piękne zdjęcia opisanych dworów oraz dowiedzieć się jak tam dojechać, kliknij na zamieszczone linki!

Kolejne dworki za kilka dni! :)

Podróże to moja pasja!

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości