Dr Laskowi zabroniono mówić o wybuchach ale nie zabroniono pokazywać mu wybuchów na zdjęciach. Dzięki temu wiemy co się stało w Smoleńsku. Przejdźmy na płytę lotniska gdzie nad wszystkim góruje potężny grzebień powybuchowy, który z pewnością trafi do podręczników.
Rys. 8 Piękny klasyczny grzebień powybuchowy i mocno odgięte blachy.
Zdjęcie dr Laska DSC_0285.jpg ( dział Szczątki samolotu na płycie lotniska Smoleńsk Siewiernyj)Dr Lasek zatytułował to zdjęcie: Polscy specjaliści badają szczątki Tu-154M 101 na płycie lotniska Smoleńsk Siewiernyj.
„…i udają ,że nic nie widza i nic nie rozumieją” chciałoby się dodać.
Po niewielkim powiększeniu rys. 8a widzimy osmalenia ,a także pasmowe przebarwienia pokazujące gradient temperatury , która musiała być wysoka.
Rys. 8a Odgięte na zewnątrz poszycie , pofałdowany brzeg rozerwania, osmalenia , przebarwienia układające się w pasma pokazujące gradient temperatury.
Choćby to zdjęcie znane od lat zdradza, co naprawdę zdarzyło się w Smoleńsku.Dziwne ,że ktoś z takim doświadczeniem jak Milkiewicz ciągle udaje ,ze nie ma dowodów i rzekomo czeka na zwrot wraku.
Ten sam fragment wraku widziany z drugiej strony na zdjęciu DSC_0304.jpg
Rys.9 Ślady wybuchu na ogonie tupolewa
Dr Lasek zatytułował to zdjecie:Tylna część kadłuba Tu-154M 101 - w centralnej części kadru lewy statecznik poziomy, połamany i oderwany w zderzeniach z drzewami tuż przed uderzeniem samolotu w ziemię.
Rys.9a Osmalenia i pogięte wybuchem blachy w powiększeniu.
Trzeba nie mieć honoru ,żeby nie rozpoznać śladów wybuchu na zdjęciu 8,8a ,9 i 9a będąc specjalistom KBWLLP..
Rys. 10 czyli zdjęcie dr Laska 20100411045.jpg (dział pole szczątków) przedstawia miejsce w którym znaleziono borowca z przestrzeloną czaszką.
Rys.10 Tutaj znaleziono borowca z przestrzeloną głową
Dr lasek zatytułował je :Przeszukiwanie pola szczątków przez służby ratownicze; widoczne pnie drzew połamanych przez samolot
Na pierwszym planie widzimy pomarańczowa skrzynkę rys. 10a ze śladami oddziaływania z wysoka temperaturą. Ponieważ wokół nie ma śladów pożaru więc skrzynka musiała spaść już w takim popalonym stanie. Zresztą ślady na skrzynce nie są śladami od lizania płomieniami w czasie pożaru , a raczej są to ,ślady bombardowania gorącymi cząstkami lub kroplami co było możliwe w trakcie wybuchu.
Rys. 10a Popalona skrzynka i płatek powybuchowy z przedniej części kadłuba.
Obok skrzynki leży płatek powybuchowy z przedniej części kadłuba. Jest to innego rodzaju płatek niż ten prezentowany na rys. 6 ( część pierwsza notki) i nie powstał w sposób pokazany na rys.7, gdzie widać formowanie się zawiniętego płatka na skutek pęknięcia silnie rozciąganej powłoki i gwałtownemu wypływowi gazów powybuchowych. Taki płatek jak na rys.9a również powstaje na wszechstronnie rozciąganej powłoce ,która jednocześnie wpadła w drgania i pęknięcia następują na liniach największych naprężeń . Linie te przypominają figury Chladniego w słynnym doświadczeniu z drgającą płytką.
Rys. 10b Powiększony płatek z rys. 10a.
Powłokę Tupolewa w której doszło do opisanego płatkowania widać na rys.11
Jest to zdjęcie dr Laska 20100411045.jpg((dział pole szczątków).
Rys.11 Szczątki przedniej części kadłuba świadczą o wybuchu.
Dr Lasek zatytułował to zdjęcie:Szczątki przedniej części kadłuba [15]. Stan zachowania pokrycia, reflektorów lądowania oraz pokrywy luku przedziału technicznego nr 1 świadczą o tym, że samolot zderzył się z ziemią w pozycji odwróconej.
Rys. 11a Pęknięcia i początki pęknięć powłoki naprężonej wybuchem.
Ten sam fragment wraku widoczny na innym zdjęciu dr Laska P1010135.jpg( u góry po prawej)
Rys.12 Z prawej szczątki przedniej części samolotu rozerwanego wybuchem.
Dr Lasek zatytułował to zdjęcie:Fragment klapy i dolnego pokrycia skrzydła oraz fragment slotu, w głebi z lewej zewnętrzna część prawego skrzydła i obie części centropłata, z prawej szczątki przedniej częsci samolotu
Rys. 12a To są typowe rozerwania wybuchowe .
Na rys. 12a widzimy typowe rozerwania wybuchowe , gdyby poszycie było rozerwane przez gałęzie drzew widać byłoby kierunkowość tych rozerwań zgodną z kierunkiem pędu samolotu. Tutaj brak jest takiej kierunkowości.
Następne ciekawe zdjęcie z działu pole szczątków (P1010427.jpg):
Rys.13 Szczątki porozrzucane wybuchem (P1010427.jpg)
Dr Lasek zatytułował to zdjęcie:Lewa [19] i prawa [18] część centropłata z goleniami podwozia głównego oraz przykadłubowy fragment noskowej części centropłata z turbochłodnicą układu klimatyzacji [20]. Strzałką bez liczby oznaczona kanapa z saloniku prezydenckiego.
Rys.rys. 13a Deformacje powybuchowe i ślady wysokiej temperatury.
Fragment na pierwszym planie nie pozostawia złudzeń co do powybuchowego pochodzenia rys.13a. Obok leży kanapa z salonki prezydenta.
Komentarze