12 obserwujących
33 notki
88k odsłon
  1360   0

Co rozerwało boeinga lot Mh17

Rys.1a MH17 – niewygodny otwór w brzuchu boeinga.
Rys.1a MH17 – niewygodny otwór w brzuchu boeinga.

DSB w swoim końcowym raporcie na temat MH17 nie raczyła się odnieść do dużego otworu widniejącego w kilu boeinga będącego najprawdopodobniej skutkiem przejścia pocisku typu AIr to Air. Tym samym DSB wyprzedziła zarówno Komisje MAK jak i Komisje Millera –Laska pod względem niedomówień i nierzetelności w sporządzaniu raportu.  Rys.1a pokazuje ten otwór w raz z opisem.

Rys.1a MH17 – niewygodny otwór w brzuchu boeinga.

Zwraca uwagę fakt, że wyrwany został całkowicie jeden z potężnych dźwigarów stojących na drodze pocisku. Drugi z dźwigarów stojący z boku został znacząco odgięty od osi przelotu i   okucie tego dźwigara na połączeniu z  dolna belką kilu ( na rysunku u góry bo kil leży w pozycji odwróconej) jest ścięte  Tak uwidoczniła się siła wybuchu przelatującego pocisku.

Co rozerwało boeinga lot Mh17

Rys.1b Powiększenie kształt otworu

 Rys. 1b pokazuje ten sam otwór nieco powiększony, żeby uwypuklić jego zaokrąglony kształt ,gdyż na małej fotografii myląca staje się krawędź dźwigara po drugiej stronie kilu zlewająca się z obrysem opisywanego otworu. Niektórym się wydaje przez to ,że to nie otwór po pocisku a jakiś otwór technologiczny.

Rys.1a i rys. 1b  to fragmenty  fotografii Reutersa ( autor  Maxim Zmeyev http://www.businessinsider.my/graphic-photos-wreckage-malaysia-airlines-crash-ukraine-2014-7/#krO

 i chętnie wykorzystywanej przez inne  agencje i media zaraz po „katastrofie” patrz rys.1 .

Rys. 1 Odwrócony Kil i prawa burata boeing MH17 1 Fotografia Reutersa

 Ten otwór był używany w lipcu jako dowód na zestrzelenie rakietą. Gdy się okazało ,że  ślady rakiety BUK widnieją na kokpicie i osłonie lewego silnika  przestano się nim zajmować, bo przestał pasować do oficjalnego scenariusza. Stał się politycznie niepoprawny.

Patrząc na fotografie Reutersa widzimy ,że nie jest to jedyny widoczny podejrzany otwór. Z prawej strony widać jak gdyby ciąg dalszy wędrówki pocisku w postaci kolejnego otworu o postrzępionych i osmolonych brzegach. Wypisz wymaluj miejsce  wyjścia czuba rakiety. Ten drugi otwór znajduje się w leżącej tam prawej burcie samolotu, gdzieś na wysokości okien. Rys.2

Co rozerwało boeinga lot Mh17

Rys.2 Otwór wlotowy w kilu i wylotowy w prawej burcie boeinga

 Rys.2 został sporządzony przeze mnie na podstawie reprodukcji fotografii Reutersa dostępnej tutaj. (http://friendsmania.net/admissions/wp-content/uploads/2014/07/Flight-MH17-Victims-Bodies-were-Looted.jpg Wykorzystałem istniejąca nieco rozjaśnioną reprodukcje fotografii Reutersa z podbitymi kolorami dla uwypuklenia istotnych cech dyskutowanych otworów.

Szczątki kila boeinga wraz z leząca obok prawą burtą znajdują się na skraju wsi Grabowe , gdzie spadły części centralne samolotu i gdzie był największy pożar.

Żeby uzmysłowić sobie  , gdzie uderzył pocisk A-A  w boeinga obejrzyjmy kil  z innej strony.

Co rozerwało boeinga lot Mh17

Rys.3 Szczątki  kilu widziane z innej strony widoczna zachowana tylna powłoka przyczepiona od dołu do kila.

Źródło:  http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2014/07/23/article-2702731-1FE6AA6800000578-839_634x423.jpg

Strzałką zaznaczone miejsce otworu. Widzimy ,że pocisk uderzył z lewej strony boeinga.

Na skraju wypalonych traw leży dalsza część kilu widoczne dwie główne szyny i dolna powłoka.

Co rozerwało boeinga lot Mh17

Rys.4 Przednia część powłoki podbrzusza boeinga z osmaleniami

Na podstawie http://media.themalaysianinsider.com/assets/uploads/articles/REUTERS_MH17_WRECKAGE_24072014.JPG

Ciekawostką jest osmolenie i ślady wysokiej temperatury  pomimo ,że powłoka leży praktycznie z dala od centrum pożaru i przynajmniej zaznaczona na rysunku  część ( prawy górny róg) nie mogła osmalić się od niewielkiego pożaru traw w poblizu. Ona już osmolona i gorąca spadła w to miejsce z nieba.

Obejrzyjmy jak wygląda nasz otwór z drugiej strony.

Rys5. Kil boeinga widok z lewej strony

Źródło https://www.flightglobal.com/assets/getasset.aspx?itemid=56700

Dół kilu jest mocno popalony od szalejącego tu pożaru paliwa dlatego ślady przebicia odłamkami pocisku rakietowego na dole kilu wyglądają dość nietypowo. Natomiast góra została jedynie okopcona pożarem  i dobrze zachowały się resztki powyrywanych wybuchem głowicy pocisku dźwigarów.

Co rozerwało boeinga lot Mh17

Rys. 5a Powiększenie widać otwór wlotowy i ślady wysokiej temperatury wokół niego. Z lewej u góry szczątki wyrwanych dźwigarów

Głowica pocisku wybuchła już po wtargnięciu do samolotu. Boczna (lewa) wiązka wybuchu dokonała zniszczeń dźwigarów widocznych na rys. 5a Natomiast „prawa” boczna wiązka wybuchała jeszcze po przebiciu kila stąd odgięty dźwigar po drugiej ( prawej) stronie kilu. Tak czy inaczej wybuch nastąpił wewnątrz samolotu co musiało doprowadzić do jego rozerwania.

Rys. 6 Kil boeinga  widok lewej strony

Źródło https://taboodada.files.wordpress.com/2014/12/malaysian-airlines-mh-17-014.jpg

Rys.6 pokazuje fotografie w lepszej rozdzielczości pokazujący kil z lewej strony. Niestety sam otwór po pocisku jest zasłonięty przez jakąś tkaninę. Za to ładnie widać rozerwane dźwigary i blachy poszycia. Blachy te musiały być dziurawione odłamkami głowicy ,a później wdarł się jeszcze pożar ,który trochę zniekształcił ślady zniszczeń powybuchowych ale tylko na dole rysunku rys. 6a i 6b. U góry pożar jedynie okopcił wrak.

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka