Blog
patriotycznie
Patriotka1918
0 obserwujących 19 notek 20294 odsłony
Patriotka1918, 25 listopada 2012 r.

KRZYŻ CELTYCKI

3345 1 0 A A A

Krzyż celtycki - forma krzyża, od wieków znana wyznawcom religii przedchrześcijańskich, w którym czteroramienny krzyż umieszczony jest w okręgu, symbolizującym celtyckie wianki, tzw. ruta. Współcześnie (mimo swego przedchrześcijańskiego pochodzenia) krzyż celtycki jest jedną z form krzyża akceptowanego przez Kościół katolicki jako religijny symbol chrześcijan. Przede wszystkim stał się on jednak charakterystyczny dla celtyckiego chrześcijaństwa.
W dniu 25 października 2011 roku Wydział Rejestrowy Sądu Okręgowego w Warszawie zarejestrował krzyż celtycki jako symbol partyjny Narodowego Odrodzenia Polski W kwietniu 2012 roku decyzja wpisania do ewidencji kolejnych symboli Narodowego Odrodzenia Polski została cofnięta po apelacji przez wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie. Sąd uzasadnił takie postanowienie faktem, że NOP ma już zarejestrowane szereg symboli (m.in. falangę), a dodanie kolejnych do tego pocztu mogłoby utrudnić ustawowy wymóg rozpoznawalności partii. Wobec powyższego dodatkowe symbole Narodowego Odrodzenia Polski (w tym krzyż celtycki) są nadal legalne, jednak ich dopisanie do symboli partyjnych jest nie możliwe z powodu posiadania ich zbyt dużej liczby.

Krzyż celtycki jest symbolem uniwersalnym, od setek lat uznawanym i stosowanym przez Kościół katolicki.

Jeżeli ktoś uważa krzyż celtycki za symbol faszystowski to znieważa uczucia religijne katolików.
Do tego symbolu nawiązują też nacjonaliści (uznając krzyż celtycki jako symbol oporu)

Za jedno ze znaczeń celtyka uważa się przywiązanie do swoich korzeni oraz tradycji, a postrzeganie to pochodzi oczywiście z kultury celtyckiej. Każda z osób, która mniej lub bardziej dokładnie zetknęła się z historią krajów wyspiarskich wie zapewne, iż Anglicy od dawien dawna usiłowali przejąć kontrolę nad zamieszkującymi Wyspy Brytyjskie ludami celtyckimi (Irlandczykami, Walijczykami oraz Szkotami), co udało się w pewien sposób za sprawą narodzin Wielkiej Brytanii. Przez lata walk o niepodległość Irlandii, Walii i Szkocji, broniącym swojej pełnej niezależności względem Anglii niepodległościowcom stale towarzyszył symbol Krzyża Celtyckiego, chcąc nie chcąc nabierając tym samym wyrazistego politycznego i ideologicznego znaczenia. Ponieważ gdzie walka o niepodległość, tam zawsze w mniejszym lub większym stopniu pojawia się nacjonalizm, Krzyż Celtycki stając się symbolem niepodległościowym, siłą rzeczy stał się więc symbolem nacjonalistycznym.

Krzyż Celtycki jest jednym z najdłużej używanych przez nacjonalistów symboli. Jako znak reprezentujący europejski nurt narodowego-rewolucjonizmu został rozpowszechniony w latach sześćdziesiątych, a używały go wówczas francuskie organizacje nacjonalistyczne takie jak Occident (działająca w latach 1964-1968) czyGroupe Union Défense (zwana też Czarnymi Szczurami, działająca od 1968 roku po dzień dzisiejszy). Celtyk szybko zdobył popularność również w Hiszpanii gdzie rozpropagowała go niezależna i radykalna grupa Bases Autonomas, w Belgii gdzie spopularyzowali go flamandzcy nacjonaliści dążący do rozdziału belgijskiego państwa na Flandrię i Walonię, czy we Włoszech gdzie przez wiele lat pełnił funkcję partyjnego symbolu ruchu Forza Nuova. Z biegiem lat celtyk „rozlał się” po całej Europie, a obecność tego znaku wśród tak wielu europejskich ugrupowań nacjonalistycznych można tłumaczyć bijącym z niego symbolem oporu (szczególnie jeśli celtyk umiejscowiony jest na czarnej fladze, której kolor oznacza walkę z systemem), przywiązania do wartości (tradycji, kultury, często religii), czy dążenia do pełnej niepodległości. Także wśród polskich narodowych aktywistów niejednokrotnie zetknęliśmy i zetkniemy się z Krzyżem Celtyckim – czy to na manifestacjach Narodowego Odrodzenia Polski, czy to na transparentach Obozu Narodowo-Radykalnego, czy też na banerach i flagach niezależnych nacjonalistów.

W kilku krajach Europy Zachodniej symbol celtyckiego krzyża uchodzi obecnie za nielegalny, a jego niezgodność z prawem rozumie się poprzez „szerzenie nienawiści”, którego mają się dopuszczać osoby eksponujące celtyka na koszulkach, flagach czy transparentach.
Skutecznym odpieraniem ataków skrajnie lewicowych i liberalnych ugrupowań oskarżających nacjonalistów o wszystkie zła tego świata nie jest pochylanie głowy i ugrzecznianie się na siłę (np. poprzez odrzucanie poszczególnych symboli), lecz bezkompromisowe przypominanie o prawdziwym pochodzeniu symboli, z którymi się identyfikujemy. Zresztą, liberałom i lewicowcom krzyże przeszkadzają w każdej formie – bez różnicy, czy będzie to Krzyż Celtycki, krzyż wiszący w Sejmie czy postawiony przez zwolenników PiS-u na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Bądźmy spokojni i używajmy Krzyża Celtyckiego zawsze, kiedy uznamy to za stosowne – na manifestacjach, w trakcie codziennego aktywizmu, a nawet jako ozdoby. Adam Gmurczyk, prezes i jeden z założycieli Narodowego Odrodzenia Polski, w oficjalnym komunikacie informującym o nowych zarejestrowanych przez jego formację symbolach pisze: Polityka NOP w sprawie Krzyża Celtyckiego jest jasna: udzielamy niniejszym, zgodnie z wymogami prawa, bezpłatnej, publicznej i powszechnej licencji na jego używanie wszystkim, którym bliskie są ideały nacjonalistyczne. W razie potrzeby (na przykład na potrzeby postępowań prawnych) NOP potwierdzi taką zgodę w sprawach szczegółowych. Widzimy więc, że o jakiekolwiek sankcje z racji używanych przez nas symboli nie musimy się martwić. Niewykluczone również, iż w najbliższym czasie walka ukierunkowanych nacjonalistycznie prawników doprowadzi do wykreślenia z listy zakazanych symboli na stadionach znaku Falangi, Szczerbca oraz Krzyża Celtyckiego.

Oczywiście, jako polscy nacjonaliści posiadamy przede wszystkim swoje, sięgające tradycją czasów międzywojennych symbole, co jednak nie oznacza, iż powinniśmy rezygnować z tych używanych przez naszych odpowiedników w innych krajach. Współczesny nacjonalizm wymaga od nas poczucia solidarności i troski nie tylko o naszą Ojczyznę, lecz także o nasz Kontynent. W dobie, w której praktycznie wszyscy europejscy nacjonaliści nie zważając na historyczne zaszłości szukają porozumienia i wyrażają chęć współpracy z aktywistami z sąsiednich krajów, wspólne maszerowanie pod flagami nie tylko narodowymi ale i z symbolami podkreślającymi naszą europejską solidarność i wspólny opór wobec dzisiejszego systemu powinno stać się niepisaną normą. A takim symbolem jest właśnie Krzyż Celtycki.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @Patriotka1918 w mojej najnowszej notce znajduje się rozwiniecie tej myśli. zapraszam :)...
  • Roman Dmowski nie był faszystą !!! DMOWSKI A FASZYZM Od jakiegoś czasu zauważyłam pewną...
  • @amelka222 dziękuję, starałam się a lekkie to nie było bo ... informacji na ten temat jak...

Tematy w dziale Kultura