blueslover blueslover
557
BLOG

Wrzesień w Deszczu

blueslover blueslover Kultura Obserwuj notkę 11

September in The Rain
 
 
September in The Rain to piosenka napisana przez  Harry Warrena (melodia) i Ala Dubina (słowa).
 
Piosenka zadebiutowała w 1937 roku, w filmie Melody for Two (Melodia dla Dwojga). W tym też roku opublikowano ją drukiem.
 
W filmie zaśpiewał ją James Melton. Film opowiada o rywalizacji dwóch orkiestr rozrywkowych, z których jedna grała w składzie czysto kobiecym. Jak łatwo się spodziewać szef orkiestry męskiej zakochał się w prowadzącej orkiestrę żeńską. Po wielu tarapatach następuje oczywiście happy-end.
 
Nie był to wielki film i dziś pamiętany jest praktycznie tylko z powodu omawianej piosenki. Piosenka ta znalazła się w filmie jeszcze raz – chodzi o serię filmów rysunkowych "Looney Tunes", gdzie w 1938 roku pojawiła się w filmie Porky's Preview.
 
James Melton na początku kariery radiowej
 
 
James Melton  (1904 – 1961) był bardzo popularnym śpiewakiem w latach 1920-tych i na początku lat 1930-tych.
Urodził się w miejscowości Moultrie, w stanie Georgia, ale dorastał na Florydzie dokąd przenieśli się jego rodzice. Hodowali tam świnie i uprawiali melony. James nie był tym zupełnie zainteresowany.
 
Starannie się kształcił. Ukończył University of Florida ale nadal pobierał nauki na innych uczelniach. W Nashville uczył się śpiewu u znanego pedagoga Gaetano de Luca. W 1927 roku przeniósł się do Nowego Jorku by tam rozwijać swój głos u Enrico Rosati, który wykształcił sławnego tenora Beniamino Gigli.
 
Melton dokonał rzadkiej sztuki. Od wykonywania piosenek popularnych przeszedł do opery. Od 1927 roku nagrywał płyty, występował w radio i w filmach. Do zmiany genru przyczyniła się moda. W latach 1932 – 1935 w Ameryce wszyscy tenorzy operowi starali się śpiewać również popularne piosenki w musicalach.
 
Melton zadebiutował w operze w roli Pinkertona w Madame Butterfly w Cincinnati w 1938. Kariera operowa trwała do 1950 roku, a zakończył ją w Metropolitan Opera. Nie znam podobnego przypadku.
 
James Jones jako Pinkerton, debiut operowy
 
 
Autorzy piosenki to nie byle kto. Byli bardzo dobrą parą i współpracowali ze sobą przez lata.
Harry Warren (1893 – 1981)był synem włoskiego imigranta. Rodzina klepała biedę ale ojciec przywiózł z Włoch akordeon. Harry nauczył się na nim grać sam. I to biegle.
W szkole grał na wszystkim na czym mógł i wszędzie gdzie tylko mógł.
 
W 1918 roku powołano go do U.S. Navy. Tam zaczął pisać piosenki. Był to początek długiej i pełnej sukcesów kariery autorskiej. Warren napisał ponad 800 utworów. Był pierwszym poważnym kompozytorem, który pisał muzykę filmową. Jego muzyka znalazła się na ścieżkach dźwiękowych ponad trzystu filmów. Otrzymał trzy Oscary.
 
Harry Warren z 'Oscarem'
 
 
Warren mieszkał w Los Angeles i raczej unikał rozgłosu. Mimo, że otrzymał wiele nagród i był autorem większej liczby hitów niż inni znani kompozytorzy mało kto w Ameryce o tym wiedział.
 
Alexander "Al" Dubin (1891 – 1945) był synem żydowskich imigrantów z Rosji. Przybyli do Filadelfi gdy miał on 2 lata. W domu ceniono muzykę i Al uczył się muzyki w szkole. Wcześnie rozpoczął pisanie piosenek. Współpracował z kilkoma kompozytorami z nowojorskiej Tin Pan Alley.
 
Podczas I Wojny Światowej służył w U.S. Army w Europie. Po wojnie trudnił się pisaniem tekstów do róznego rodzaju przedstawień na Broadwayu. Największe sukcesy odniósł pisząc z Harry Warrenem.
 
Al Dubin
 
 
Jego najsłynniejszym dziełem był film muzyczny 42nd Street z 1933 roku do muzyki Warrena. Film ten został adaptowany na musical w 1980 roku i stał się jednym z czołowych dokonań tego typu w historii. Razem z Warrenem byli autorami 60 przebojów, wśród których znalazł się m.in. September in The Rain.
 
Wrzesień w Deszczu powstała prawdopodobnie w roku 1935 dla innego filmu: Stars Over Broadway. James Melton grał i w tym filmie główną rolę i śpiewał piosenki tego duetu. Jednak były to inne piosenki choć  niektóre źródła umieszczają tam September in The Rain.
 
Al Dubin i Harry Warren przy pracy
 
 
W latach 1935 – 1940 piosenka ta była częstym gościem programu radiowego Your Hit Parade. W 1937 roku wykonanie Jamesa Meltona było na 16 miejscu listy przebojów tego show. Dużo bardziej ceniono wtedy nagranie orkiestry Guy Lombardo and His Royal Canadians. Ich wersja była na samym szczycie przez cztery tygodnie.
 
W 1949 roku George Shearing Quintet nagrał płytę z stricte jazzową, instrumentalną interpretacją. Te lata po II Wojnie Światowej to lata adaptacji wokalnych utworów pisanych dla musicali czy filmów przez świetnych muzyków jazzowych.
 
Nagranie Georga Shearinga osiągnęło 25 miejsce na liście przebojów Billboardu. Jak na instrumentalne wykonanie było to wysokie miejsce. Płyta sprzedała się w ilości ponad milion kopii.
 
Okładka płyty September in The Rain
 
 
W 1961 roku piosenkę nagrała wokalistka jazzowa Dinah Washington. Jej wersja również się bardzo spodobała. Billboard umieścił ją na 21 miejscu swojej listy przebojów z tamtego roku.
 
Od powstania tego utworu minęło 76 lat a nic się nie starzeje. Ilość różnych nagrań wokalnych i instrumentalnych jest ogromna. Nowe powstają ciągle. Mamy zatem do czynienia z piosenką ponadczasową.
 
 
September in The Rain, lyrics:
 
The leaves so brown came tumbling down, remember, oh!
Yeah, in september, in the rain.
The sun went out just like a dying ember,
Oo in september in the rain.

To ev'ry word of love I've heard you whisper,
Tha raindrops seem to play a sweet refrain.

Though spring is here, to me it's still september,
Oh that september yeh in the rain.

Ah now, to ev'ry word of love I've heard you whisper,
Tha raindrops seem, yeh, to play a sweet refrain.

Though spring is here, to me it's still september,
Mm, oh that september yeh in the rain.
Yeah I I said it's I said it's september,
In the rain, yeh,
Ah, september in the rain.
 
September in The Rain
 
 
 
Wrzesień w Deszczu, tłumaczenie
 
Brązowe liście spadają w dół, pamiętaj,
Tak, we wrześniu, podczas deszczu,
Słońce odeszło jak gasnący niedopałek,
Oo, we wrześniu, podczas deszczu.

Do każdego słowa miłości, które wyszeptałaś,
Krople deszczu zdają się grać słodki refren.

Chociaż wiosna już tu jest, dla mnie wciąż trwa wrzesień,
Ten wrzesień w deszczu.

A teraz do każdego słowa miłości, które wyszeptałaś,
Krople deszczu zdają się grać słodki refren.

Chociaż wiosna już tu jest, dla mnie wciąż trwa wrzesień,
Ten wrzesień w deszczu.
Tak, powiedziałem, że jest wrzesień w deszczu,
Wrzesień w deszczu.
 

 

James Melton śpiewa September in The Rain w filmie Melody for Two

blueslover
O mnie blueslover

Muzykę klasyczną można znaleźć na moim drugim blogu, tutaj: CLASSICAL IS WONDERFUL

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura