blueslover blueslover
265
BLOG

Zydeco - to się tańczy.

blueslover blueslover Kultura Obserwuj notkę 15

Moje psy zawsze są czujne na moje przygotowania do słuchania muzyki. Bezbłędnie rozpoznają Zydeco i od razu szykują się do zabawy. Muszę z nimi tańczyć i nie ma żadnej dyskusji. Nie wykręcę się niczym. Jak usłyszą coś innego to smutno opuszczają łby.

Zydeco powstało na południu i południowym zachodzie Luizjany. Stworzyli ją w XIX wieku przedstawiciele wielu ras mieszkający tam od czasów kolonizacji francuskiej, zwani Kreolami, których językiem była specyficzna odmiana języka francuskiego.


Muzyka Zydeco grana jest na ogół w szybkim tempie a najważniejszym instrumentem jest akordeon oraz dawniej w roli perkusji tarka.


Słowo Zydeco (zarico, zorico, zordico) pochodzi od francuskiego les haricots - fasolka szparagowa. To pierwsze słowo z creolskiego wyrażenia "Les haricots sont pas sales" - fasolka nie ma soli, czyli ciężkie czasy. Fasolka bez soli oznaczała, że brakowało do niej solonego mięsa, a to była bieda.


Muzyka Zydeco została stworzona do tańca, najpierw w domach, później w centrach wspólnot katolickich, a potem trafiła do wiejskich tancbud i nocnych klubów. Długie lata nie wyszła poza Luizjanę gdyż czarni i inni kolorowi nie mieli możliwości opuszczania terytorium stanu. Dopiero w czasach II Wojny Światowej ruszyła większa emigracja do Teksasu i dalej do Kalifornii.


Wtedy to Zydeco dostała się pod wpływy bluesa. Adoptowała jednak wszystkie formy muzyczne jakie spotkała, walce, two-steps, shuffles a później i rock`n`roll. Szczególnie łatwo przyswajała muzykę taneczną.


Zydeco wprowadził do głównego nurtu muzyki Clifton Chenier, "Król Zydeco" w latach 50. XX wieku. Pierwszy znany utwór to, jakże by inaczej "Les haricots sont pas sales". Chenier bardzo dba o oryginalność stylu. Wykonująć bluesa zawsze podkreśla, że to blues, dając do zrozumienia, że Zydeco jest czymś innym.
Zydeco zaczęła się rozwijać całkiem nieźle, dobrze przyjęła się np. w Kalifornii.

Po Ameryce krążą teraz setki grup grających ten gatunek. Największą gwiazdą jestBuckwheat Zydeco, którego płyty rozchodzą się w dużych nakładach.
Jak to często bywa, oryginalny kreolski dialekt jest zastępowany językiem angielskim. Cóż, po angielsku lepiej się sprzedaje. Kreolskim mówi coraz mniej ludzi na świecie, do tego coraz starszych.


Obecnie Zydeco stało się ikoną kultury Luizjany, znaną na całym świecie. Wcale nieźle też i w Europie, w Skandynawii lubią tego posłuchać.


Early Creole musicians playing an accordion and a washboard in front of a store, near New Iberia, Louisiana (1938). Zydeco music originated from Creole music — today's rubboard or frottoir is a stylized version of the early washboard.

blueslover
O mnie blueslover

Muzykę klasyczną można znaleźć na moim drugim blogu, tutaj: CLASSICAL IS WONDERFUL

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (15)

Inne tematy w dziale Kultura