blueslover blueslover
1311
BLOG

Jestem Głupcem, Że Chcę Ciebie

blueslover blueslover Kultura Obserwuj notkę 1

 

I’m a Fool To Want You
 
(Music box można znaleźć tutaj:  theblues-thatjazz.com/pl/box/10756-im-a-fool-to-want-you.html  )
 
Robert Plant z Led Zeppelin powiedział kiedyś: „...miałem krótko pewną kobietę ale ona nie będzie prawdziwa”. Było to wypowiedziane podczas rozmowy o piosenkach o miłości, a cytat odnosił się do piosenki I’m a Fool To Want You w połączeniu z Hey, Hey What Can I Do– utworu Led Zeppelin z 1970 roku.
 
Robert Plant
 
 
To miłosna piosenka ale o miłości trochę obsesyjnej, niespełnionej. Od której nie można się uwolnić.
 
Powstała 60 lat temu. Autorami byli Joel S. Herron (melodia) i Jack Wolf (słowa).
 
Joel Herron urodził się w 1916 roku w Chicago i żyje do dzisiaj. W latach 40-tych i 50-tych był ważną figurą w przemyśle rozrywkowym. Był dyrektorem muzycznym w wytwórni filmowej Metro-Goldwyn-Meyer. Prowadził swoją orkiestrę, z którą występował w najlepszych klubach i teatrach.
 
Frank Sinatra
 
 
Pisał muzykę do różnego rodzaju scenicznych form muzycznych i do filmów. W 1955 roku na zamówienie opracował muzyczną oprawę konwencji Partii Republikańskiej. W dorobku posiada sporo hitów, które na stałe istnieją w przemyśłe rozrywkowym.
 
Jack Wolf był pisarzem i autorem tekstów piosenek. Współpracował z wytwórnią  płytową Capitol. Pisał dla wszystkich wokalistów, którzy nagrywali w tej wytwórni. Wśród najważniejszych był Frank Sinatra.
 
Frank Sinatra odegrał istotną rolę w kreacji I’m a Fool To Want You. Gdy piosenka powstawała na początku 1951 roku Sinatra rozpoczął burzliwy związek miłosny z sławną aktorką Avą Gardner.
Wzięli ślub 7 listopada, dziesięć dni po rozwodzie Sinatry z poprzednią żoną. Nic dziwnego, że tekst odnoszono do Avy Gardner. Piosenka Led Zeppelin, starsza o 19 lat także jest o tej aktorce.
 
Pierwsze nagranie miało miejsce 27 marca 1951 roku. Sinatra zaśpiewał z zespołem Raya Charlesa.
Sinatra podobno był mocno uniesiony miłością do Gardner. Stąd przebieg nagrania był niecodzienny – Sinatra zaśpiewał tylko raz. Było to perfekcyjne wykonanie. Postał jeszcze przez chwilkę przed mikrofonem i spokojnie wyszedł ze studia. Muzycy siedzieli nadal jakby ogłuszeni.
 
Frank Sinatra i Ava Gardner
 
 
W studio obecni byli twórcy: Joel Herron i Jack Wolf. Oni również byli zachwyceni interpretacją Sinatry. Postanowili, że włączą go do grona autorów. I tak się stało. Nie przewidzieli tylko, że po latach to Sinatra będzie uważany za jedynego autora. Mało kto już pamięta jak piosenka powstała.
 
Nagranie to nie stało się przebojem. Sinatra był wtedy w złym okresie piosenkarskim. Pod koniec lat 40-tych Sinatra stracił dużo z swej pozycji wśród słuchaczy w Ameryce. Z tego powodu I’m a Fool To Want You nie była promowana w stacjach radiowych. Miejsce Sinatry zajęli inni piosenkarze – Billy Eckstine i Bing Crosby.
 
Powrót na szczyty nastąpił niedługo. W 1953 roku Sinatra wystąpił w jednej z głównych ról w filmie „Stąd do Wieczności”. Akcja filmu obejmowała okres przed i w trakcie ataku na Pearl Harbour w 1941 roku. Miał olbrzymie powodzenie. Jednak piosenka musiała poczekać trochę dłużej.
 
W lutym 1958 roku w Nowym Jorku I’m a Fool To Want You nagrała Billie Holiday. Towarzyszyła jej orkiestra Raya Ellisa. Podobno było to ostatnie nagranie Billie. Jeszcze w tym samym roku ukazało się na jej ostatnim albumie Lady in Satin. To nagranie stało się wielki hitem, jednym z największym w karierze Billie Holiday. Do dziś uchodzi za legendarne.
 
Billie Holiday w Studio Nagrań
 
 
Jak zwykle w USA po wielkim sukcesie posypały się covery dokonywane przez wielkich artystów. W 1959 roku piosenkę nagrał Tony Bennet i ta wersja również miała spore powodzenie.
 
W 1960 roku ukazała się płyta z instrumentalną wersją trębacza Lee Morgana.To dało początek wielu poźniejszym nagraniom świetnych muzyków jazzowych. Byli wśród nich m.in. Donald Byrd, Elvin Jones, Dexter Gordon, Kenny Burrell czy Oscar Peterson. Bardzo tę piosenkę polubiłChet Baker, trębacz i wokalista, który nagrał ją kilka razy.
 
Lee Morgan
 
 
Sinatra również nagrał ją kilkukrotnie.Inni  wokaliści to m.in. Peggy Lee, Dinah Washington, Helen Merrill, Linda Ronstadt, Shirley Bassey, Tierney Sutton, Carly Simon.W 2011 roku, niedawno , wyszła płytaDee Dee Bridgewaterz nagraniemI’m a Fool To Want You.
 
Osobiście polecam wykonanie Beaty Przybytek, naszej młodej śpiewaczki  jazzowej. Kto jej nie zna niech szybko postara się to nadrobić.
 
Beata Przybytek
 
 
I’m a Fool To Want You
 
I'm a fool to want you
I'm a fool to want you
To want a love that can't be true
A love that's there for others too
 
I'm a fool to hold you
Such a fool to hold you
To seek a kiss not mine alone
To share a kiss that Devil has known
 
Time and time again I said I'd leave you
Time and time again I went away
But then would come the time when I would need you
And once again these words I had to say
 
Take me back, I love you
...I need you
I know it's wrong, it must be wrong
But right or wrong I can't get along
 
Without you
 
Frank Sinatra - I'm Fool To want You
 
 
 
Tłumaczenie:
 
Jestem głupcem, że ciebie chcę.
Jestem głupcem, że ciebie chcę.
 
Potrzeba miłości nie może być prawdziwa.
Miłość- ona jest dla innych.
 
Jestem głupcem, że chcę się do ciebie przytulić.
Tak bardzo głupia, że chce się do ciebie przytulić.
Że chcę cię pocałować,
że chcę starać się o twój pocałunek... diabeł wie.
 
Kilka razy mówiłam, że cię zostawię.
Kilka razy odchodziłam,
ale znów przyszedł czas, w którym cię potrzebowałam
i znów wypowiadałam te słowa:
 
zabierz mnie z powrotem, kocham cię.
Potrzebuję cię.
Wiem, że to złe, to musi być złe.
Nieważne czy dobrze, czy źle.
 
Bez ciebie.
 

Billie Holiday - I'm a Fool To want You

blueslover
O mnie blueslover

Muzykę klasyczną można znaleźć na moim drugim blogu, tutaj: CLASSICAL IS WONDERFUL

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura