Bogusław Mazur Bogusław Mazur
164
BLOG

Erasmus+ na plus, czyli co jest naprawdę ważne dla rozwoju państwa

Bogusław Mazur Bogusław Mazur Technologie Obserwuj notkę 3

- Inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski – stwierdził Benjamin Franklin. Ta prawda decyduje dziś o sukcesie zarówno poszczególnych ludzi, jak i państw. Dlatego tym bardziej cieszy, że kończący się 2023 rok był u nas rekordowy pod względem liczby złożonych wniosków w ramach unijnego programu Erasmus+.

Jak podała Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), która jest realizatorem tego programu w Polsce, w tym roku wnioskodawcy złożyli łącznie ponad 6 tysięcy wniosków. Jest to wzrost aż o 50 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem i aż o130 proc. więcej niż w 2021 r. Łącznie w ciągu 3 lat polscy beneficjenci złożyli ponad 12 tys. wniosków, przewidzianych do realizacji w perspektywie programu na lata 2021-2027.

Erasmus+ plus informacja, czym jest

Czym jest Erasmus+? Otóż – jak czytamy w materiałach informacyjnych - jest flagową inicjatywą Unii Europejskiej na rzecz wspierania współpracy między uczelniami z różnych krajów i ułatwiania mobilności w celu zdobywania dalszego wykształcenia lub podejmowania pracy. Erasmus+ wspiera obywateli krajów unijnych w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. Pomaga w realizowaniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji. Wnioski w programie składać mogą nie tylko instytucje edukacyjne, lecz również organizacje młodzieżowe, instytucje publiczne, przedsiębiorstwa, centra badawcze, instytucje kulturalne czy organizacje sportowe.

Tu warto zwrócić uwagę na słowo „mobilność”. Kryje się za nim możliwość zgłębiania wiedzy w innym kraju. A jak wiadomo, podróże kształcą, więc z wiedzą formalną zdobywaną w jakiejś dziedzinie dochodzi wiedza o innych kulturach, co jest ważnym bonusem+. Oczywiście zdobywanie dodatkowej takiej wiedzy wymaga otwartości na inne kultury bo jak stwierdził amerykański pisarz i dziennikarz Walter Lippmann, „na nic muzyka, gdy publiczność głucha”. Lecz jest pewne, że zdecydowana większość uczestników Erasmus+ ma uszy i oczy szeroko otwarte. Zresztą podróże były przez całe wieki integralną częścią kształcenia młodzieży z zamożnych domów, dziś się zdemokratyzowały, czego dowodzi unijny program.

Udane urodziny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

Narodową Agencją Programu Erasmus+ w Polsce od 2014 roku jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Dla instytucji, która od równo 30 lat odpowiada za szereg inicjatyw edukacyjnych, rekordowa liczba wniosków to znakomity prezent rocznicowy. Jak podkreślają jej przedstawiciele, w latach 2014-2023 Fundacja dofinansowała projekty w ramach Erasmus+ na kwotę ponad 7 miliardów złotych, a skorzystało z nich łącznie ponad 830 tys. ludzi.

Fundacja ma ogromne doświadczenie w zarządzaniu projektami edukacyjnymi. Zarządzała poprzednikami programu Erasmus+, a obecnie jest również Narodową Agencją Europejskiego Korpusu Solidarności, odpowiada też za udział Polski w światowych i europejskich mistrzostwach umiejętności WorldSkills i EuroSkills. W tym roku była też gospodarzem europejskiej edycji tych zawodów – EuroSkills 2023. To wydarzenie też jest warte uwagi, bo łączy ze sobą sportową rywalizację, targi szkół zawodowych i świat biznesu, czasem tego o wymiarze globalnym.

Fundacja koordynuje też inicjatywy skierowane do różnych grup odbiorców, między innymi stworzoną dla nauczycieli platformę eTwinning, czy EPALE – Elektroniczną platformę na rzecz uczenia się dorosłych w Europie.

Nasze miejsce na mapie Europejskiego Obszaru Edukacji

Rekordowa liczba wniosków Erasmus+ cieszy, tym bardziej, że w perspektywie europejskiej znaczenie tego programu stale rośnie. Rozwój programu będzie miał też kluczowe znaczenie dla planowanego do 2025 r. utworzenia Europejskiego Obszaru Edukacji, dzięki któremu Unia Europejska zamierza m.in. zapewnić wszystkim młodym ludziom dostęp do edukacji i szkoleń jak najwyższej jakości, umożliwić osobom uczącym się łatwe przemieszczanie się między systemami edukacji w różnych krajach, a także dać im możliwość znalezienia pracy w całej Europie. Dalszy rozwój programu Erasmus+ jest więc także przyszłością Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Wedle informacji przekazanych przez Dawida Solaka, wicedyrektora generalnego FRSE, do Fundacji wpłynęło już ponad 12 tys. wniosków w programie Erasmus+ w perspektywie 2021–2027. Prawie 3 tys. instytucji korzysta z programu, w tym 1,5 tys. szkół, przedszkoli, ośrodków doskonalenia zawodowego dla młodzieży i dorosłych. Ponad pół miliarda euro zostało przeznaczone na dofinansowanie projektów, w tym 250 mln euro na projekty w sektorze szkolnictwa wyższego. Prawie 5,8 tys. zagranicznych organizacji jest zaangażowanych w projekty z partnerami z Polski, w tym ponad 2,5 tys. organizacji spoza Unii Europejskiej.

Egzamin u Einsteina

To wszystko nie są może tak emocjonujące sprawy jak widowiskowe przepychanki w różnych instytucjach państwowych, lecz to od rozwoju edukacji i nauki będą zależeć innowacje, Przemysł 4.0., implementacja sztucznej inteligencji, miejsce na rynku pracy, zarobki, powstawanie inteligentnych miast, odkrycia medyczne, rozwój nowoczesnej armii. Czyli wszystko.

Co ważne, w dzisiejszym świecie uczenie się trwa całe życie, czemu służy właśnie Erasmus+.
Jedna z anegdot o Albercie Einsteinie dotyczy egzaminu, który fizyk przeprowadził dla grona swoich studentów. W trakcie egzaminu, jeden z piszących zwrócił profesorowi uwagę: – Panie profesorze, pytania na tegorocznym egzaminie były takie same jak w latach poprzednich! – To prawda – powiedział Einstein – lecz w tym roku odpowiedzi są inne.

Coś dla zainteresowanych – dzień informacyjny

Na koniec praktyczna informacja. Rokrocznie FRSE organizuje spotkanie informacyjne dla potencjalnych beneficjentów i opowiada w przystępny sposób o możliwościach zdobycia środków na międzynarodowe programy edukacyjne. Najbliższe już 1 lutego na PGE Narodowy, udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Link do rejestracji jest TUTAJ

Poglądy idące w poprzek politycznych podziałów, unikanie zamykania się w bańkach dezinformacyjnych, chętniej konkretne sprawy niż partyjne spekulacje. Dziennikarz, publicysta, bloger, z wykształcenia historyk.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie