18 obserwujących
370 notek
355k odsłon
  254   0

Wojna odsłania prawdę.

Od blisko tygodnia mamy w Polsce ostry kryzys społeczno-polityczny, który wice-premier rządu i szef komitetu bezpieczeństwa, prezes PiS Jarosław Kaczyński określił mianem wojny. Nie wchodząc w ocenę zachowań stron nie można pominąć przyczyn ww. kryzysu, który spowodowany został wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, będącego elementem trwającej od ponad 5 lat gry politycznej partii rządzącej i jej Prezesa, prowadzonej wokół problemu zabijania dzieci nienarodzonych.

Powtórzę, nie wchodząc w oceny a skupiając na gołych faktach możemy dostrzec rzecz bardzo ciekawą a wydaje się istotną z punktu widzenia interesu Polaków i Polski. Żeby to przedstawić musimy cofnąć się kilka lat wstecz, kiedy przed 2015 rokiem tzw. „obóz patriotyczny” szedł do władzy krytykując  „politykę ciepłej wody w kranie” czyli brak wizji rozwojowej swoich kolegów z PO, któremu partia Jarosława Kaczyńskiego przeciwstawiała program „dobrej zmiany” uszczegółowiony następnie o wizję „państwa dobrobytu” (1).

Wprawdzie z kluczowych filarów zmiany to jest reformy sądów, reformy systemu podatkowego, przebudowy rynku mediów, dekomunizacji itd. niewiele, żeby powiedzieć łagodnie, zrobiono, jednak nie przeszkodziło to politykom PiS twierdzić, że wiedzą co robią i że „chcemy szybko się rozwijać a to wymaga zakończenia wojny w Polsce” (2). Element ten, uspokajania nastrojów, był wielokrotnie wykorzystywany przez PiS i Prezesa Kaczyńskiego do wyhamowywania obiecywanych przed 2015 r reform, kluczowym przykładem ref. sądów zablokowana w 2017 r wetem p. Dudy co tłumaczone było min. obawą przed powtórzeniem „ciamajdanu”. Działania te przedstawiano jako element strategii długofalowej w której liczą się efekty końcowe a cofanie się w pół kroku to zagrywka taktyczna mająca rozbroić kontrakcję przeciwnika (3).

Nie będą zanudzał czytelnika wyliczanką ile razy PiS chciał ale nie mógł bo ulica, zagranica, mafie tajne, jawne i w togach. Argumentów takich używano tyle razy, że już dość o tym, co innego jest ważne.

Ważne jest to, że 23października 2020 r PiS przestała przeszkadzać wojna w Polsce na tyle, że postanowił ją podnieść na wyższy poziom. Jak napisałem wyżej, nie wchodzimy w oceny ani detale a skupiamy na szerszej perspektywie gdyż dopiero to pozwala zauważyć fakt, że dotychczasowa polityka „unikania napięć” społecznych (4), którą PiS przedstawiał jako element szerokiej wizji zmian jakie chce przeprowadzić w Polsce  to jest zwykły pic i fotomontaż, mówiąc kolokwialnie, a bardziej formalnie jedynie element taktyki polityczne, która służy bieżącej potrzebie utrzymania stołków.

Tak jest moi Państwo, wywołanie teraz przez PiS kryzysu wokół kwestii światopoglądowych, pisząc „teraz” mam na myśli sytuację wchodzenia w szczyt drugiej fali epidemii covid19, odsłania prosty fakt: działania partii prezesa Kaczyńskiego nie są podporządkowane jakiejkolwiek wizji Polski, to zwykła gra polityczna na poziomie podstawowej taktyki utrzymania stołków w której ww. wizja nie jest żadna spójną koncepcją tylko zbitką propagandowych haseł na użytek bieżący.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1 Premier Morawiecki w exposé: Chcemy polskiego państwa dobrobytu
https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-w-expose-chcemy-polskiego-panstwa-dobrobytu.html

2 Kaczyński: chcemy szybko się rozwijać, a to wymaga zakończenia wojny w Polsce https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C483377%2Ckaczynski-konkretny-program-pis-w-sierpniu-lub-wrzesniu.html

3 Jarosław Kaczyński w „GPC”: Nie zmieniamy kursu. Zaufajcie Państwo, my Was nie zawiedziemy

https://niezalezna.pl/215226-jaroslaw-kaczynski-w-gpc-nie-zmieniamy-kursu-zaufajcie-panstwo-my-was-nie-zawiedziemy

4 PiS zmienia strategię? Prof. Paruch: Miękki elektorat jest zmęczony mnogością reform
https://dorzeczy.pl/kraj/70049/PiS-zmienia-strategie-Prof-Paruch-Miekki-elektorat-jest-zmeczony-mnogoscia-reform.html

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka