Okiem ogrodnika
Rodzina i społeczeństwo, czyli - jak żyć?
79 obserwujących
1274 notki
464k odsłony
379 odsłon

Referendum w sprawie sądownictwa

Wykop Skomentuj28

Mamy kuriozalny wyrok TSUE w sprawie polskiego sądownictwa. Zadziwiający i bardzo kiepsko osadzony w realiach.


Jednocześnie coraz więcej wyroków ma zasadę "na złość PiS i polskiego społeczeństwa".

Bo jak określić wyrok w sprawie Najsztuba w którym uzasadnieniem uniewinnienia jest stwierdzenie, że 77 - letnia staruszka gwałtownie wtargnęła na pasy.

W zasadzie, to przy oświadczeniu Najsztuba, że poruszał się z prędkością ok. 17 - 24 km/h , to ona musiała rzucić się pod samochód specjalnie po to, aby wymusić na celebrycie jakieś świadczenia. (Miejmy nadzieję, że nie seksualne, chociaż - wszystkiego można się spodziewać po takich staruszkach).

I cały wyrok oparty na oświadczeniu celebryty, bo dziwnym trafem, brak jakiejkolwiek dokumentacji policyjnej dotyczącej zdarzenia drogowego.


Takich (sprawa Wujca ) i podobnych orzeczeń sądów jest dużo. Dotyczą też innych dziedzin. Do tego dochodzi przewlekłość postępowań aż do przedawnienia.


Tymczasem narasta oczekiwanie społeczne, aby zmienić sytuację w sądownictwie. Bez społecznego arbitrażu nie można stworzyć społeczeństwa obywatelskiego.

I to jest pierwsza kwestia. Polska tradycja to sądy pełniące rolę arbitra między stronami. Obowiązujące prawa wyznaczają ramy tego arbitrażu, ale nie stanowią o zasadzie (sprzecznej z polskością), że sędziowie mają uprawnienia  karania za przekraczanie obowiązujących przepisów. Ich rolą ma być znalezienie konsensusu między stronami, niekiedy między społeczeństwem, a jednostką, gdzie skrajnym rozwiązaniem może być usunięcie ze społeczeństwa jeśli szans na zmianę relacji brak.


Nie sędziowie wyznaczają i określają zasady konsensusu, a suweren - społeczeństwo. Przynajmniej póki jesteśmy Rzeczpospolitą.


W zaistniałej sytuacji - układ sił w Sejmie nie pozwala na zmianę Konstytucji w której możliwe byłoby wprowadzenie zapisów dotyczących zmian w sądownictwie. Jedynym sposobem przeprowadzenia koniecznych reform jest więc bezpośrednie odwołanie do woli Narodu - suwerena.


Wydaje się, że powinny zostać określone warianty reformy i pytania referendalne wskazywać zakres zmian z nich wynikających.

Wykop Skomentuj28
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo