Okiem ogrodnika
Rodzina i społeczeństwo, czyli - jak żyć?
74 obserwujących
1263 notki
460k odsłon
182 odsłony

Potęga polskości

Wykop Skomentuj12

Jest wielu polonofobów. Pod różnymi postaciami się kryją.

 Bardzo wielu udaje Polaków, aby tylko ich głos miał znaczenie.

Często ich formą przekazu jest zatroskanie o polskie społeczeństwo - "zdegenerowane i przeorane różnymi fobiami i uległościami".

Na pewno obraz Polski rysowany takimi nienawistnymi polskości piórami na tym nie zyskuje. Przynajmniej w oficjalnym "obiegu" medialnym. Już, już wydaje się, że polskość zanikła, albo tylko "dyszy ostatkiem sił", co daje się zauważyć w enuncjacjach przedstawicieli tych środowisk.

Jednak, skoro jest tak wielki atak na wszystko, co drogie Polakom - także, mimo szeregu zastrzeżeń, przejawów przywiązania do praktyk religijnych z którymi znaczna część społeczeństwa polskiego utożsamia wartości, którymi się kieruje, to oznacza, że POLSKOŚĆ dalej ma znaczenie. Jest ważna i traktowana jako wrogi przeciwnik, którego należy bezwzględnie niszczyć.

Polskość jest zakorzeniona w codziennym postępowaniu, w relacjach międzyludzkich, w codziennym sposobie patrzenia na sąsiadów i bliskich - w których widzimy podobnych nam ludzi, którzy mają takie same prawa jak my i którym tak samo należy się to, co i my mamy.

To stąd tak duże poparcie dla "rozdawnictwa" 500+ - Polacy nie odbierają tego jako coś nienależnego, a przeciwnie - wyrównywanie dysproporcji w relacjach społecznych.

A z drugiej strony te ciągłe dyskusje o wszelkiego rodzaju negatywach polskich charakterów, podkreślanie ułomności, braku woli współpracy itd., co po bliższym przyjrzeniu się okazuje się zawsze fałszem wskazują, że polskość istnieje i dalej pozostaje dominującym aspektem w polskich wyborach.

Zacznijmy to doceniać. Zwłaszcza na tle zachowań innych nacji - tych, które stawiane są nam za wzór, a zwykle (chyba nawet zawsze) okazują się zapatrzonymi jedynie we własny, egoistyczny interes.

Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo