Najem jest opodatkowany na zasadach ogólnych lub w formie ryczałtu. Fot. Pixabay
Najem jest opodatkowany na zasadach ogólnych lub w formie ryczałtu. Fot. Pixabay
Finanse osobiste Finanse osobiste
2295
BLOG

PIT. Jak rozliczyć najem mieszkania?

Finanse osobiste Finanse osobiste Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Zarabiając na wynajmie mieszkania, musimy odprowadzać podatek. Możemy rozliczać się na zasadach ogólnych lub ryczałtem. Sprawdź, jak to zrobić.

Warto wiedzieć, że nie tylko pensja od pracodawcy jest przychodem, który osiągamy w ciągu roku. Jeśli mamy mieszkanie i je komuś wynajmujemy, to także osiągamy korzyści finansowe, którymi zgodnie z prawem musimy podzielić się z urzędem skarbowym. Jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej, to mamy do wyboru dwie formy opodatkowania wynajmu mieszkania: ryczałt oraz zasady ogólne.

Zasady ogólne opodatkowania 2017/ 2018

Domyślną formą opodatkowania wynajmu mieszkania są zasady ogólne. Stosuje się standardowe progi opodatkowania, czyli:

  • 18 proc. dla rocznego dochodu do 85 528 zł
  • 32 proc. dla nadwyżki powyżej kwoty 85 528 zł

Trzeba pamiętać, że przy zasadach ogólnych obowiązuje kwota wolna od podatku. Od 1 stycznia 2017 r. kwota ta wzrosła i wynosi 6 600 zł. Jeśli więc nasze dochody nie przekraczają tej kwoty, to nie zapłacimy podatku w ogóle.

Zobacz też: PIT 2018. Jak prawidłowo rozliczyć się z fiskusem za 2017?

Korzystając zasad ogólnych opodatkowujemy dochód, czyli od przychodu, który otrzymaliśmy od najemców, możemy odjąć koszty związane z mieszkaniem. Przykładowo są to odsetki od kredytu, którym sfinansowaliśmy zakup nieruchomości, opłaty za media, koszty remontu i wyposażenia mieszkania czy odpisy amortyzacyjne. Warto pamiętać, aby wszystkie te koszty mieć udokumentowane fakturami.

Dochody z najmu – ryczałt

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, który stosujemy do opodatkowania wynajmu mieszkania wynosi 8,5 proc. Podatek odprowadzamy od przychodu,  a nie od dochodu, jak w przypadku zasad ogólnych. Stawka jest relatywnie niska, ale kwoty do opodatkowania nie będziemy mogli obniżyć o koszty uzyskania przychodu.

Chęć rozliczania się ryczałtem w danym roku trzeba zgłosić do urzędu skarbowego do 20 stycznia, jeśli do tej pory rozliczaliśmy się na zasadach ogólnych i chcemy zmienić formę opodatkowania. Jeśli zaczęliśmy osiągać przychody z tytułu wynajmu w trakcie roku, to na zgłoszenie mamy czas do 20. dnia miesiąca następnego po tym, w którym uzyskaliśmy pierwszy przychód. Przykładowo, najemcy wprowadzili się w lutym, pierwszy czynsz otrzymaliśmy w marcu, to odwiedzić urząd skarbowy musimy do 20 kwietnia. 

Aby obniżyć wysokość podatku, warto zaznaczyć w umowie, że to najemcy są odpowiedzialni za regulowanie opłat za mieszkanie, takich jak: media czy czynsz do spółdzielni czy wspólnoty. Dzięki temu koszty nie będą podwyższały przychodu, który otrzymamy jako wynajmujący, więc zapłacimy podatek tylko od własnego czynszu.

Zobacz też: PIT 2017 – z jakich ulg podatkowych możesz skorzystać?

Aktualnie ryczałtem mogą rozliczać się osoby, których roczne przychody nie przekraczają równowartości 250 tys. euro.

Jaki PIT za wynajem?

Jeśli wynajem opodatkowujemy na zasadach ogólnych, to korzystamy z formularza PIT-36. Aby rozliczyć dochody osiągnięte w 2017 roku, mamy czas do 30 kwietnia 2018 r. Jeżeli wybraną przez nas formą opodatkowania jest ryczałt, to termin złożenia formularza  PIT-28 upłynął 31 stycznia 2018 r.

Musimy pamiętać, że w trakcie całego roku podatkowego, niezależnie od wybranej formy opodatkowania, musimy odprowadzać zaliczki do urzędu skarbowego. Jeśli rozliczamy się zgodnie z zasadami ogólnymi, to zaliczki na podatek musimy płacić co miesiąc (do 20. dnia następnego miesiąca), a jeżeli ryczałtem – to miesięcznie lub kwartalnie.


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Blog o finansach osobistych prowadzony przez zespół Salon24. Tematyka: finanse osobiste, budżet domowy, oszczędzanie, podatki, emerytura. Zapraszamy też na stronę tematu Oszczędzanie na przyszłość.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka