312 obserwujących
4775 notek
5802k odsłony
1350 odsłon

Koniec z jasnym piwem i z białym barszczem?

Wykop Skomentuj158

                 Jeżeli ktokolwiek sądzi, że można położyć kres ofensywie politycznego słuszniactwa (political correctness), która nasiliła się w ostatnich tygodniach na  całym świecie, to jest w błędzie.  

                 Kilka  dni temu pisałem, że australijskie publiczne radio ABC przygotowuje się do debaty na temat tego, czy szachy są rasistowską grą z racji na to, że białe pionki zaczynają grę jako pierwsze, a już muszę dorzucić podobną informację. Oto znana francuska firma L'Oreal podjęła decyzję o wycofaniu słów „biały”, „wybielający”, „jasny”, „rozjaśniający” z opisów jej produktów przeznaczonych dla skóry.   

                W cytowanym przez „Rzeczpospolitą” za „Le Figaro” komunikacie potentata w branży kosmetycznej napisano, że usunięte zostają z opakowań wszystkie sformułowania, które mogłyby zostać odebrane jako rasistowskie.   

              „Komunikat jest krótki, nie ma w nim szczegółów wyjaśniających działania, jakie ma zamiar podejmować firma, na przykład, czy produkty opatrzone już tymi określeniami zostaną usunięte ze sklepowych półek” - czytamy w gazecie.  

               L'Oreal podjął tę decyzję w ślad Unileverem, który postanowił zmienić nazwę popularnego kremu rozjaśniającego „Fair&Lovely” tłumacząc, że nie będzie już używać słowa „jasny”, ponieważ  na równi ceni wszystkie barwy skóry.  

                Obawiam się, że jeżeli ta fala politycznego słuszniactwa na dobre dotrze do Polski (na razie zdobywa nieliczne przyczółki), to już wkrótce nie będziemy mogli pić jasnych piw, ani jeść białego barszczu, a mieszkańcy Białegostoku i Bielska-Białej nie będą nawet mogli dostać jasnej cholery, kiedy nadejdzie czas na zmianę nazwy tych miast.


Wykop Skomentuj158
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo