313 obserwujących
4819 notek
5854k odsłony
448 odsłon

Dowartościowanie czarnych czy dyskryminacja białych?

Wykop Skomentuj44

               Fronda powiadomiła o kolejnym przejawie politycznego słuszniactwa (political correctness), które śmiało można już nazwać obłędem.  

               „Na stronie internetowej znanej agencji prasowej Associated Press ukazała się informacja, że słowo <Czarny> będzie odtąd w materiałach agencji pisane dużą literą. Co więcej, agencja wydała też oświadczenie, że podobnej zasady nie wprowadzi w stosunku do słowa <Biały> i nadal będzie ono pisane małą literą” - czytamy w portalu.  

               Ten pomysł uznali za bezsensowny nawet ciemnoskórzy dziennikarze i naukowcy proponując, żeby oba określenia były pisane dużą literą.  

               AP argumentuje, że biali ludzie mają „generalnie mniej wspólną historię i kulturę” a także „nie mają doświadczenia bycia dyskryminowanymi ze względu na kolor skóry”(wszystkie cytaty za Frondą).  

              Członek władz agencji John Daniszewski stwierdził:  

            - Uważamy, że biały kolor skóry ma istotny udział w systemowych nierównościach i niesprawiedliwościach. Jako dziennikarze chcemy badać ten temat   

              AP nie jest jedynym światowym medium, które chce w ten sposób dowartościować Murzynów. Wielką literą słowo „Czarny” zdecydowały się pisać m.in. takie prasowe potęgi jak „The Wall Street Journal”, „The New York Times” i „Chicago Tribune”.  

              „Czy to już nie jest jawna forma rasizmu i dyskryminacji ze względu na kolor skóry? No to jeśli ludzie o białym kolorze skóry nie byli dotychczas dyskryminowani według AP, to może teraz zaczną? Czy taka była intencja pomysłodawców pisania <czarny> dużą literą, a <biały> małą?” - napisał portal.  

              A mnie przypomniał się znakomicie puentujący to szaleństwo politycznego sluszniactwa komentarz jednego z internautów. Zaproponował on, żeby napis na etykiecie „Pieprz czarny” zastąpić bardziej poprawnym sformułowaniem: „Kopuluj Arfoamerykaninie”.

Wykop Skomentuj44
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo