313 obserwujących
4819 notek
5853k odsłony
255 odsłon

Krakowski Zwierzyniec chce upamiętnić Korę

Wykop Skomentuj30

                  Radni tej dzielnicy podjęli uchwałę z wnioskiem, żeby bezimienny skwer u zbiegu ulic Bolesława Prusa i Juliana Fałata nosił imię piosenkarki Olgi Jackowskiej-Kory - poinformowała „Rzeczpospolita”.  

                  Opinię w tej sprawie musi wydać Instytut Pamięci Narodowej, a jeżeli będzie pozytywna, wnioskiem zajmie się Rada Miasta Krakowa. Zdaniem Piotra Koczańskiego z referatu zajmującego się nazewnictwem jest realna szansa, że na wiosnę przyszłego roku Kora będzie miała swój skwer w rodzinnym mieście.  

                  „Olga Jackowska urodziła się Krakowie, tu spędziła dzieciństwo i młodość. Z dzielnicą Zwierzyniec była związana szczególnie, bo tu uczęszczała do szkoły średniej (do VII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej przy ul. Skarbińskiego), tu mieszkała, zanim wyjechała do Warszawy (w bloku przy ul. Fałata, niedaleko zieleńca, który ma zostać nazwany jej imieniem). Przy ulicy Fałata mieszkanie ma także syn wokalistki” - czytamy w gazecie.  

                  Przewodniczący Rady Dzielnicy VII Zwierzyniec Szczęsny Filipiak  przypomniał, że Kora wychodziła na ten właśnie zieleniec i na pobliskie Błonia na spacery.   

                 „Skwer u zbiegu ulic Fałata i Prusa ma ok. 22 ary powierzchni i został zagospodarowany jako jeden z pierwszych w formie tzw. parku kieszonkowego. Jego rewitalizacja kosztowała Radę Dzielnicy Zwierzyniec i krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej ok. 140 tys. złotych. Powstał tu plac zabaw i pergola, pojawiły się nowe ławki, stoły i kosze na śmieci. Są także budki lęgowe i karmniki dla ptaków” - napisała „Rzeczpospolita”.  

                  W Krakowie jest już kilka skwerów i parków noszących imiona artystów związanych z miastem. Uhonorowano w ten sposób m.in. Marka Grechutę i Gustawa Holoubka (tego drugiego tuż obok stadionu Cracovii, której był wielkim kibicem do końca życia i w pobliżu skweru dedykowanego Korze).

Wykop Skomentuj30
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura