318 obserwujących
4858 notek
5897k odsłon
  1100   2

Prof. Legutko o kryzysie zachodniej polityki

      "W Europie konserwatyści całkowicie skapitulowali. Cały główny nurt polityczny ma obsesję na punkcie inżynierii społecznej, tj. projektu restrukturyzacji społeczeństwa w kierunku jednorodnej tożsamości osłabiającej narody i ich partykularyzmy" – powiedział europoseł Prawa i Sprawiedliwości profesor Ryszard Legutko w wywiadzie dla francuskiego dziennika „Le Figaro” (wszystkie cytaty za portalem wPolityce).
    W książce „Le Diable dans la democratie - tentations totalitaires au coeur des societes libres” („Diabeł w demokracji - totalitarne pokusy w sercu wolnych społeczeństw”), która ukazała się we Francji pod koniec lutego, prof. Legutko wyraził głębokie rozczarowanie zachodnią liberalną demokracją. Stwierdził, że liberalna demokracja i komunizm mają „niepokojące podobieństwa”.
     „-Pierwszym sygnałem, który mnie zaalarmował, był sposób, w jaki byłych szefów komunistycznego reżimu witano z otwartymi ramionami w nowej Polsce i Unii Europejskiej, a ja, antykomunistyczny konserwatysta, znajdowałem się na marginesie systemu’ - powiedział polski europarlamentarzysta na łamach  francuskiego dziennika.
       Przywołał przykład byłego aparatczyka komunistycznego i byłego premiera w III Rzeczypospolitej Leszka Millera, który w okresie upadku PRL przywiózł z Moskwy torbę pełną dolarów przekazanych przez sowieckie Biuro Polityczne, a jest obecnie przedstawiany jako wzorowy Europejczyk, podczas gdy Legutkę określa się mianem niebezpiecznego outsidera.
      „- Partie są coraz bardziej podobne i coraz bardziej lewicowe, zapewne ze względu na kulturowe zwycięstwo lewicy po rewolucji 1968 r. Jeśli spojrzeć na politykę europejską, jest bardzo niewiele różnic między EPL, Zielonymi i Socjalistami, komunistami i liberałami. Powód jest taki, że konserwatyści po prostu skapitulowali!” – podkreślił Legutko.
      Polityk podał przykład legalizacji małżeństw homoseksualnych: we Francji wprowadzonej przez socjalistów, w Wielkiej Brytanii przez konserwatystów a w Niemczech -  przez koalicję chadeków i socjalistów.
    „Tradycyjne zasady konserwatyzmu - siła rodziny i znaczenie tradycji religijnych zniknęły z krajobrazu! Cały główny nurt polityczny ma obsesję na punkcie tego, co nazywam „, projektem restrukturyzacji społeczeństwa, który ma na celu stworzenie nowego narodu europejskiego, nowej, mniej lub bardziej jednorodnej tożsamości, w rzeczywistości nowego typu ludzkiego osłabiającego narody i ich partykularyzmy”- stwirdził Legutko.
Według niego „w Brukseli rozwija się pycha transformacji, a przecież to właśnie chcieli zrobić komuniści: stworzyć nowego człowieka., nowomowę, która niszczy język i stworzyć metarealność o charakterze głównie ideologicznym, skrywającą prawdziwy świat. Jak w ZSRR” – tłumaczył Legutko mówiąc o  inkluzywnym i stereotypowym języku, który zmusza np. do desygnowania ludzi kilkoma zaimkami, aby nie definiować ich płci. Przypomniał, że George Orwell nazwał to „myślozbrodnią” w „Roku 1984”.
    „Liberałowie zdecydowali, że jest 50 płci, a nie 2! Chęć wprowadzenia tych 50 gatunków wiąże się z pracą polegającą na masowym niszczeniu istniejących struktur. W rzeczywistości pod pretekstem różnorodności pojawia się jednolitość” - dodał europoseł PiS.
    Jego zdaniem „cywilizacja zachodnia znajduje się w głębokim kryzysie moralnym i duchowym, a ludzie „czują się puści i odizolowani”, ponieważ Europa odcięła się od swojej kultury, co jest dla niej niezwykle niebezpieczne.
    Skrytykował także postawę krajów Zzachodniej Europy wobec Polski.
    „Zachodni ambasadorowie w Warszawie zachowują się jak namiestnicy otwarcie krytykując rząd w takich kwestiach, jak aborcja, które należą do naszej suwerenności. Mamy powody do szoku. Europejczycy krytykują kolonializm, ale zachowują się tu jak potęgi kolonialne, aby narzucić swój program ideologiczny!”- powiedział prof Ryszard Legutko w  końcówce swojego wywiadu dla „Le Figaro”.Lubię to! Skomentuj85 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo