318 obserwujących
4858 notek
5899k odsłon
  1288   0

Czy prezydent Poroszenko straci Order Orła Białego?

          Rodziny ofiar banderowskiego ludobójstwa dokonanego na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej oraz na terenach obecnego Podkarpacia i Lubelszczyzny zwrócą się w najbliższych dniach do prezydenta RP Andrzeja Dudy o odebranie Orderu Orła Białego przyznanego 16 grudnia 2014 roku  prezydentowi Ukrainy Petro Poroszence przez prezydenta Bronisława Komorowskiego - poinformował na swoim blogu w Onecie ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

            „Odznaczony polityk jest od dłuższego czasu gloryfikatorem członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, którzy w latach 1939-1947 brali udział w ludobójstwie Polaków i obywateli polskich innych narodowości (Żydów, Ormian i Czechów), w tym też sprawiedliwych Ukraińców, ratujących swoich polskich i żydowskich sąsiadów.  Większość polskich mediów, zwłaszcza te, które przestrzegają tzw. poprawności politycznej, przemilczała ten fakt. Nie podała też informacji, gdzie i kiedy Poroszenko odebrał order” - napisał krakowski duchowny.

          Ks. Zaleski przypomniał, że „9 kwietnia bieżącego roku, w czasie wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w parlamencie ukraińskim w Kijowie, tenże parlament przyjął specjalną ustawę nie tylko oddającą cześć zbrodniarzom z OUN-UPA, ale i otwierającą drogę do karania wszystkich tych, którzy temu się będą się temu sprzeciwiać”; dotyczy ona także cudzoziemców, czyli również obywateli polskich.

            Ustawa ta, pomimo licznych protestów, została podpisana przez prezydenta Petro Poroszenkę i ma moc obowiązującą na terenie całej Ukrainy. Oznacza to, że każdy polski obywatel, który znajdzie się na terytorium naszego wschodniego sąsiada, a który powie prawdę o ludobójstwie dokonanym przez UPA, może trafić do więzienia” - dodał ks. Isakowicz.

             W skład kapituły Orderu Orła Białego wchodzą obecnie: Prezydent RP Andrzej Duda - z urzędu Wielki Mistrz Orderu przewodniczy Kapitule, Aleksander Hall - sekretarz Kapituły, Jerzy Buzek, Krzysztof Penderecki, Henryk Samsonowicz - członkowie.

 

Lubię to! Skomentuj134 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale