Sowiniec Sowiniec
1288
BLOG

Czy prezydent Poroszenko straci Order Orła Białego?

Sowiniec Sowiniec Polityka Obserwuj notkę 134

          Rodziny ofiar banderowskiego ludobójstwa dokonanego na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej oraz na terenach obecnego Podkarpacia i Lubelszczyzny zwrócą się w najbliższych dniach do prezydenta RP Andrzeja Dudy o odebranie Orderu Orła Białego przyznanego 16 grudnia 2014 roku  prezydentowi Ukrainy Petro Poroszence przez prezydenta Bronisława Komorowskiego - poinformował na swoim blogu w Onecie ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

            „Odznaczony polityk jest od dłuższego czasu gloryfikatorem członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, którzy w latach 1939-1947 brali udział w ludobójstwie Polaków i obywateli polskich innych narodowości (Żydów, Ormian i Czechów), w tym też sprawiedliwych Ukraińców, ratujących swoich polskich i żydowskich sąsiadów.  Większość polskich mediów, zwłaszcza te, które przestrzegają tzw. poprawności politycznej, przemilczała ten fakt. Nie podała też informacji, gdzie i kiedy Poroszenko odebrał order” - napisał krakowski duchowny.

          Ks. Zaleski przypomniał, że „9 kwietnia bieżącego roku, w czasie wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w parlamencie ukraińskim w Kijowie, tenże parlament przyjął specjalną ustawę nie tylko oddającą cześć zbrodniarzom z OUN-UPA, ale i otwierającą drogę do karania wszystkich tych, którzy temu się będą się temu sprzeciwiać”; dotyczy ona także cudzoziemców, czyli również obywateli polskich.

            Ustawa ta, pomimo licznych protestów, została podpisana przez prezydenta Petro Poroszenkę i ma moc obowiązującą na terenie całej Ukrainy. Oznacza to, że każdy polski obywatel, który znajdzie się na terytorium naszego wschodniego sąsiada, a który powie prawdę o ludobójstwie dokonanym przez UPA, może trafić do więzienia” - dodał ks. Isakowicz.

             W skład kapituły Orderu Orła Białego wchodzą obecnie: Prezydent RP Andrzej Duda - z urzędu Wielki Mistrz Orderu przewodniczy Kapitule, Aleksander Hall - sekretarz Kapituły, Jerzy Buzek, Krzysztof Penderecki, Henryk Samsonowicz - członkowie.

 

Sowiniec
O mnie Sowiniec

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, były reprezentant prasowy pułkownika/generała Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka