Blog
Sowiniec
Sowiniec
Sowiniec filozof, nauczyciel akademicki
278 obserwujących 3237 notek 4303035 odsłon
Sowiniec, 4 lutego 2017 r.

Policjanci w maskach

151 14 0 A A A


            Komenda Główna Policji chce zaopatrzyć funkcjonariuszy pełniących służbę na ulicach w maski chroniące przed smogiem - poinformowała Polska Agencja Prasowa.


          - Zdrowie policjantów stawiamy na pierwszym miejscu. Komendant Główny Policji wydał dyspozycję biuru logistyki policji, które ma zrobić zestawienie potrzeb. Naszym celem jest, aby każdy policjant, który potrzebuje takiej maseczki i chce w niej pełnić służbę, miał taką możliwość - powiedział PAP komisarz Andrzej Browarek z Biura Prasowego KGP.


           „Od początku roku w wielu miastach Polski przekroczone są normy dotyczące jakości powietrza. Jednym ze sposobów ograniczenia skutków smogu jest noszenie masek z filtrem HEPA lub filtrem z węgla aktywnego” - czytamy w depeszy PAP.


            Kom. Browarek dodał, że zbierane są już informacje z komend wojewódzkich, aby przygotować zestawienie, ile będzie potrzebnych maseczek. Mają być one najlepsze z dostępnych w sprzedaży, aby stanowić skuteczną ochronę dla funkcjonariuszy.


            - W poprzednich latach to zagrożenie smogiem pojawiało się raz, dwa razy do roku, może kilka razy. Obecnie widzimy, że mamy do czynienia z pogorszeniem się jakości powietrza, jest coraz gorzej. Musimy dbać o zdrowie policjantów. Noszenie przez nich maseczek nie będzie stanowiło złamania regulaminu mundurowego. Policjanci, szczególnie z drogówki, pełnią służbę w miejscach o dużym natężeniu ruchu, w miejscach gdzie jest duża ilość pojazdów w związku z tym chcemy dbać o ich zdrowie. Oczywiście, jeśli osoba kontrolowana przez funkcjonariusza będzie miała jakieś wątpliwości co do jego tożsamości, myślę, że na chwilę przeprowadzania interwencji zdjęcie maski nie będzie stanowiło problemu - wyjaśnił kom. Browarek.


            PAP przypomina, że nazwa „smog” powstała ze zbitki angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła). Fachowo określa się go mianem pyłu zawieszonego będącego mieszaniną cząstek stałych oraz kropelek cieczy utrzymujących się w powietrzu i zawierających różne szkodliwe dla zdrowia składniki: siarkę, związki organiczne, metale ciężkie, dioksyny, a także alergeny - pyłki roślin i zarodniki grzybów.


            „Pył zawieszony jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. Jego średnie stężenie w ciągu doby nie powinno przekraczać 50 mikrogramów na metr sześc. Gdy pył zawieszony w powietrzu osiąga poziom powyżej 200-300 mikrogramów na metrów sześc. wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane. Światowa Organizacja Zdrowia uważa zanieczyszczenie środowiska za jedną z głównych przyczyn zgonów, której możemy zapobiegać. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powiązano nie tylko z wyższą śmiertelnością z powodu chorób oddechowych czy układu krążenia, ale też chorób nowotworowych” - napisała Polska Agencja Prasowa.


 


Opublikowano: 04.02.2017 12:39.
Autor: Sowiniec
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, wiceprezes Ogólnopolskiej Federacji Piłsudczyków, były reprezentant prasowy pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Rafał Broda Wakacje sprzyjają wyciszeniu emocji.
  • Gucio Pucio Interpunkcja!
  • Fosil A niech Pan dymisjonuje kogo chce.

Tematy w dziale Społeczeństwo