Blog
Sowiniec
Sowiniec
Sowiniec filozof, nauczyciel akademicki
278 obserwujących 3279 notek 4338116 odsłon
Sowiniec, 18 maja 2017 r.

„Daje krzepę, krasi lica”, ale wciąż nielegalnie


          Z każdą zmianą władzy w Polsce łąccy sadownicy wiążą spore nadzieje na legalizację słynnej śliwowicy która nadal jest produkowana nielegalnie, chociaż w 1989 roku została uznana za niematerialne dobro kultury narodowej a 6 lat później umieszczono ją na liście chronionych europejskich produktów tradycyjnych.


                     Czy w najbliższym czasie coś się w tej materii wreszcie zmieni? Dyskutowano o tym podczas Święta Kwitnących Jabłoni w Łącku. Wzorując się na systemie austriackim nasz rząd chce, aby rolnicy mogli legalnie produkować do 100 litrów wysokoprocentowego trunku, a 300 litrów mogłoby pochodzić z gorzelni gospodarczych.


                     - To dobre rozwiązanie, bo ochroni dziedzictwo naszych ojców - powiedział Radiu Kraków prezes Stowarzyszenia Łącka Droga Owocowa Krzysztof Maurer.


                     A wójt Łącka Jan Dziedzina dodał:


                     - Ubolewam nad tym, że to, co wypracowali nasi pradziadowie jest marnowane teraz przez szarą strefę, oszustów, którzy na potęgę podrabiają słynną łącką śliwowicę. Jeśli będą ją produkować tylko gospodarze i zakłady z gminy Łącko, to będzie to tylko z korzyścią dla całej gminy i konsumenta. Jak zapłacą 50 procent akcyzy, to zysk dla budżetu państwa też będzie. To dla naszego regionu spora szansa.


                     „To leży w interesie Łącka, żeby nad śliwowicą udało się zapanować. Kiedy na etykiecie na butelce pojawi się nazwisko i adres tego, który ją wyprodukował, to efekt będzie taki, że kupujący wie od kogo kupił a to będzie gwarantować jakość produktu” - czytamy na stronie internetowe krakowskiej rozgłośni.


                   Na razie na polski rynek trafiają jednak podróbki śliwowicy z Ukrainy, co oburza łąckich sadowników.


 


Opublikowano: 18.05.2017 14:25.
Autor: Sowiniec
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, wiceprezes Ogólnopolskiej Federacji Piłsudczyków, były reprezentant prasowy pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • AlexanderG Jest się czego bać?
  • noo W życiu!
  • W kiblu damskim czy męskim?

Tematy w dziale