Polscy klienci mają w portfelach około 6 mln kart kredytowych. Fot. Pixabay
Polscy klienci mają w portfelach około 6 mln kart kredytowych. Fot. Pixabay
Tomasz Wójcik Tomasz Wójcik
417
BLOG

Czy karty kredytowe wracają do łask?

Tomasz Wójcik Tomasz Wójcik Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Po kryzysie finansowym w 2008 roku zarówno klienci, jak i banki zaczęły ostrożniej podchodzić do tematu kart kredytowych. Po prawie dekadzie wydaje się, że karty kredytowe wracają w Polsce do łask, ale podejście do nich wydaje się dużo bardziej odpowiedzialne.

W szczytowym momencie, pod koniec 2009 roku Polacy mieli w portfelach aż 11 mln kart kredytowych. Dzisiaj, według danych Narodowego Banku Polskiego, mamy ich zaledwie 6 mln. Dlaczego aż 5 milionów plastików zniknęło w ostatnich latach z naszych portfeli? Odpowiedź jest bardziej złożona niż mogłoby się wydawać. 

Debetowe vs. kredytowe

Jeszcze 10 lat temu za wiele rzeczy mogliśmy zapłacić tylko kartą kredytową – bilety lotnicze, hotele, sklepy internetowe czy też wypożyczalnie aut. Dzisiaj w większości przypadków rodzaj karty nie ma już znaczenia, wszędzie można zapłacić bez problemu kartą debetową powiązaną z rachunkiem bankowym. 

Od 2009 roku liczba kart debetowych zwiększyła się z 22 do ponad 28 milionów. Gdy nie trzeba mieć karty kredytowej do zakupów w sieci lub na wakacyjny wyjazd, jej rolę może bez większych problemów przejąć karta debetowa.

Zobacz też: Czym się różni karta debetowa od kredytowej?

Banki zahamowały sprzedaż

Po czasach kryzysu finansowego banki zaczęły uważniej przyglądać się produktom kredytowym, które wydały swoim klientom. Poza tym sama Komisja Nadzoru Finansowego przypomniała bankom, że karta kredytowa to produkt, którego nie można wydawać na oświadczenie. Spowolniła zatem sprzedaż nowych produktów. 

Banki, żeby mieć większy porządek w bilansach, zaczęły „czyścić” swoje kartowe portfele z nieużywanych kart. Okazuje się, że wielu klientów otrzymywało swoje karty, ponieważ podpisywali umowy na produkty powiązane ze sobą, ale kart nigdy nawet nie aktywowali. Z perspektywy banku nieużywane karty to najgorsze rozwiązanie – widnieją w bilansach, ale nie ma z nich żadnych korzyści. 

Dodatkowym elementem, który przyspieszył tempo porządków na rynku kart kredytowych były fuzje. Banki przed połączeniem również czyściły swoje bazy, a w ostatnich latach mieliśmy w Polsce kilka sporych transakcji na rynku bankowym.

Klienci bardziej odpowiedzialni

Karta kredytowa to bardzo wygodne narzędzie, pod warunkiem, że umiemy z niego sprawnie korzystać, nie przepłacamy za sam produkt i jest on nam faktycznie potrzebny. 

Wielu klientów rezygnuje z karty kredytowej w momencie, gdy w grę wchodzi ubieganie się o kredyt hipoteczny. Wprawdzie nie da się wyodrębnić tych danych w bankach, ale można założyć, że pokaźna część rezygnacji z kart wynikała z chęci zwiększenia zdolności kredytowej w momencie ubiegania się o hipotekę.

Przyszłość rynku kart

Wydaje się, że zmiany na rynku kart kredytowych, jakie dokonały się w ostatnich latach sprawiły, że zarówno banki, jak i klienci zmienili nieco podejście do tego produktu. Odpowiedzialne wydawanie kart po stronie banków i dużo rozsądniejsze podejście klientów sprawiły, że liczba kart w ostatnich latach się ustabilizowała. 

Analitycy podejrzewali, że zobaczymy duży wzrost kart w ostatnim roku. Od I kwartału 2016 roku do I kwartału 2017 roku liczba kart systematycznie rosła, wskazując wyraźnie na odbicie. Jednak w 2017 roku rynek znowu zmalał o kilkadziesiąt tysięcy kart i poziom plastików wyraźnie się ustabilizował. 

Można założyć, że karty, które zostały na rynku, są w większości aktywne. Oznacza to ponad 6 milionów kart kredytowych, zaraz obok 28 milionów kart debetowych. W czasie ostatniej dekady od kryzysu finansowego staliśmy się krajem konsumentów bardzo chętnie płacących kartami, tyle tylko, że zmieniła się sama struktura kart w portfelach. 


© Wszelkie prawa zastrzeżone.


Blog o charakterze edukacyjnym, poświęcony różnym formom płatności. Partnerem bloga jest firma Mastercard.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka