pixbay.com
pixbay.com
Michał Denys Michał Denys
1284
BLOG

Oslo – metropolia, w której znajdziesz wszystko

Michał Denys Michał Denys Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

Miasto uznane za jedno z najlepszych do życia na świecie, wielokulturowe, pełne zabytków i nowoczesnej technologii, ale także tradycyjne gdzie natura nie jest przeciwnikiem urbanizacji, ale wręcz ją dopełnia. Jedno z najdroższych miast w Europie, pełne Polaków, którzy przyjechali po lepsze życie. Jaka jest stolica tego małego, ale jakże pięknego kraju?

 

Od Wikingów po kraj dobrobytu - Norwegia

 

            Historia t kraju rozpoczęła się na wybrzeżu, ponad tysiąc lat temu to stąd rozpoczęła się ekspansja Wikingów na tereny dzisiejszej Wielkiej Brytanii, Grenlandii, Irlandii gdzie Wikingowie założyli miasto Dublin. W tysiącach maleńkich przystani rodziły się tradycje szkutnicze, rybackie i handlowe. Średniowiecze to okres podziału kraju pomiędzy lokalnych władców, za okres chrystianizacji i początku kościoła na terenie dzisiejszej Norwegii uznaje się Bitwę pod Stiklestad, kolejne wieki to okres zależności od Dani i Szwecji, kolejne unie personalne, aż do 1905 roku gdzie Norwegia uzyskała suwerenność Uważa się ze zaraz po Islandii jest najsłabiej zaludnionym państwem europejskim. Ma stosunkowo dużą powierzchnię, w porównaniu do ilości mieszkańców, których jest zaledwie około 5 milionów. Cechą charakterystyczną budowy linii brzegowej są fiordy – zatoki, liczy ona około 20 tyś km, 2/3 kraju pokrywają góry, w zasięgu jej terytorium może znajdować się do 50 tyś małych wysepek. Norwegia leży w strefie klimatu umiarkowanego morskiego, w części południowej i środkowej, a w części północnej – w strefie umiarkowanego, chłodnego morskiego.

Jeśli chodzi o ustrój polityczny, Norwegia jest monarchią konstytucyjną, monarcha ma dość szerokie kompetencje, jednak władza szerzej skupia się w rękach rządu. Władza ustawodawcza to jednoizbowy parlament – Storting.

Norwegia jest jednym z najbogatszych krajów świata i w wielu rankingach uważane za najbogatsze państwo europejskie, jeśli chodzi, o PKB w przeliczeniu na osobę, związane jest to z odnalezieniem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w szelfie na Morzu Północnym i Morzu Norweskim. To wysoko uprzemysłowione państwo z naciskiem na przemył wydobywczy, wysoko rozwinięta energetyka, w przeliczeniu na jednego mieszkańca ilości energii jest najwyższa na świecie. W tej sferze monopol należy do elektrowni wodnych.

Nadal istotną role z punktu widzenia tradycji jak również realnego znaczenia gospodarczego ma rybołówstwo, gdzie ilość ryb w przeliczeniu na mieszkańca zajmuje drugie miejsce w Europie.

Jeśli chodzi o kwestie przynależności do instytucji europejskich to Norwegia należy do NATO, nie jest jednak członkiem UE ( odbyły się dwa referenda).

 

Powstanie miasta Oslo

 

            Zgodnie z Norweską tradycją, za datę powstania dzisiejszej stolicy tego państwa uważano rok 1048, kiedy to, według Sagi królewskiej, król Harald III Surowy założył osadę o staronordyckiej nazwie Pole Bogów (Aas - imię bóstwa, Lo - pastwisko). Późniejsze odkrycia archeologiczne dowiodły, że osadnictwo w typie miejskim istniało tutaj już w X w. Mieszkańcy Oslo przyjęli, więc rok 1000 za umowną datę narodzin miasta. Oslo pełni, z przerwami, funkcję stolicy Norwegii od początku XIV w. A dokładnie, kiedy król Hlkon V ukończył budowę fortecy Akershus (1319) i osiadł tu na stałe.  XIV wiek to okres trudny dla miasta, liczne epidemie, szczególnie epidemia dżumy doprowadza do zdziesiątkowania mieszkańców Oslo, jej znaczenie i prestiż maleje jeszcze bardziej przez trwający kilka stuleci okres uzależnienia się od Danii. Miasto zmienia nazwę na Christianiie, na cześć władcy, który doprowadził do odbudowy miasta po jednym z największych pożarów w jej historii. Rok 1537 to czas reformacji, a w roku 1763 powstaje pierwsza stołeczna gazeta. W roku 1814 Norwegowie uzyskali niepodległość od Danii i zawiązali wspólnie unię za Szwecją, a Christiania (lub, w pisowni szwedzkiej - Kristiania) stała się oficjalną (potwierdzoną w konstytucji) stolicą Norwegii. Cały XIX wiek to dla Oslo czas rozwoju (mimo uzależnienia od Szwecji). Wtedy, wzdłuż dzisiejszej ulicy Karl Johansgate powstał zamek królewski, budynki uniwersytetu, parlamentu, teatru narodowego i giełdy.  Budowę pałacu królewskiego ukończono jednak dopiero w 1848 roku, a powrót miasta do jego pierwotnego przeznaczenia, czyli silnego ośrodka gospodarczego i kulturowego i pełnoprawnej stolicy kraju, nastąpił dopiero po odzyskaniu przez Norwegie pełnej suwerenności i zerwaniu unii ze Szwecją w roku 1905.

 

Demografia i gospodarka regionu

 

            Oslo, mimo że leży na podobnej szerokości geograficznej jak Petersburg, ma klimat stosunkowo łagodny. Zawdzięcza to okalającym ją wzniesieniom i wpływowi Golfsztromu - ciepłego Prądu Zatokowego, wiejącego znad Atlantyku. Większość obszaru miasta zajmują lasy, parki i tereny rekreacyjne. Ponadto urokliwy krajobraz tego miejsca tworzą liczne strumienie górskie, polodowcowe oczka wodne i ponad 350 różnej wielkości jezior. Rozległe tereny zielone, zwane Nordmarka, rozciągają się na północ od centrum. Na 40-tu wysepkach Oslofjordu, na niezliczonej ilości urokliwych cyplach, w kameralnych zatoczkach, miniaturowych fiordach możemy znaleźć czyste plaże, mariny, dziesiątki pensjonatów oraz setki przytulnych knajpek. Obserwujemy to wszystko płynąc do Oslo promem z niemieckiej Kilonii czy Kopenhagi. 

Oslo leży w południowo-wschodniej części kraju, nad rzeką Akerselva, spiętrzoną przez 20 wodospadów. Jest największym miastem Norwegii, liczba ludności na rok 2012 to około 613,285. Jedną z największych mniejszości narodowych w mieście podobnie jak w całym kraju stanowią Polacy i ludność polskiego pochodzenia. Kolejne miejsca zajmują Szwedzi, Pakistańczycy i Niemcy. Oslo jest głównym ośrodkiem gospodarczym kraju; rozwinięty przemysł elektrotechniczny, (m.in. silniki spalinowe), przemył stoczniowy., spożywczy (m.in. rybny), poligraficzny, hutniczy. Znajduje się tu największy węzeł kolejowy i drogowy Norwegii, rozbudowane metro jak również międzynarodowy port lotniczy- Fornebu. Oslo posiada metro (T-bane), statki miejskie, sieć tramwajów, autobusy, pociągi podmiejskie. Jako turysta można nabyć kartę Oslo Pass, która uprawnia do darmowego przejazdu komunikacją miejską, darmowego wejścia do ponad 30 muzeów i wielu innych atrakcji.Na przedmieściach jest znany ośrodek narciarski Holmenkollen

 Jest siedzibą władz Państwa, tu znajduje się parlament jak również organ Rady Europy- Komitet Ministrów Rady Europy. W mieście znajduje się wiele szkół wyższych, Teatr Narodowy, muzeum poświęcone historii Wikingów.

 

 

Oslo, jako Metropolia

 

            Droga Oslo do statusu metropolii od początku nie była łatwa, tak jak było wspominane wcześniej przez wieki targały nią przykre wydarzenia związane czy to z epidemiami chorób, czy niszczeniem i hamowaniem rozwoju miasta przez podpalenia, czy eksploatowanie jej zasobów przez Szwecję i Danię. Uważam, że aktualnie stolica Norwegii spełnia z nawiązką wymogi, które mogą charakteryzować ją, jako metropolie o zasięgu regionalnym jak i międzynarodowym. Zamieszkałe przez ponad 0,5 mln mieszkańców różnych narodowości, Polaków, Szwedów, Niemców, Pakistańczyków i innych mniejszości widocznie wyróżnia się na tle innych miast. W stolicy znajduje się wiele ponad narodowych instytucji chociażby Komitet Ministrów Rady Europy, w mieście swoje przedstawicielstwa ma wiele firm pochodzących z Norwegii, które mają zasięg globalny min. przedsiębiorstwo naftowe Statoil. Jest również siedzibą kilkuset innych firm związanych z przemysłem morskim, elektrotechnicznym czy wydobywczych. Według wielu prestiżowych rankingów min. „The New York Times” uznane za jedno z najbardziej, o ile nie najbardziej atrakcyjne miasto świata pod względem turystyki. Piastuje również wysokie miejsce pod względem wysokości cen i kosztów pobytu w samym mieście. Jest centrum norweskiego handlu i bankowości, znajdują się tu placówki międzynarodowe konsulaty i ambasady i co oczywiste wszystkie główne urzędy państwowe, regionalne i miejskie. O prężnym rozwoju stolicy świadczy również wciąż rozbudowująca się sieć autostrad, w tym tych podziemnych, przyczynia się do tego pozyskiwanie wielu specjalistów, również z Europy środkowo – wschodniej. Istotną rolę odgrywa również sporej wielkości port, rybołówstwo, przemysł stoczniowy wciąż jest istotnym punktem gospodarki zarówno stolicy jak i kraju. Oslo, jako największe miasto państwa, z największą ilością mieszkańców, jako stolica, z pewnością stanowi centrum gospodarcze i kulturalne dużego obszaru.

 

Oslo – Holmenkollen

 

Na zalesionym wzgórzu na przedmieściach Oslo znajduje się jedno z najważniejszych miejsc w historii sportów zimowych i narciarstwa klasycznego, szczyt (529 m n.p.m.) wznosi się 7 km na północ od miasta. Od 100 lat jest to modna podmiejska dzielnica dla lepiej sytuowanych mieszkańców. W 1892 r. zbudowano tutaj Holmenkollenbacken, czyli skocznie, na której zwycięzca pierwszego konkursu przefrunął 21,5 m (obecny rekord skoczni należy do Norwega Tommy'ego Ingebrigtsena z 2006 r. i wynosi 136 m). Rozegrano tu też zawody zimowej olimpiady 1952 r. Jest to historyczne miejsca dla polskich kibiców, ponieważ tutaj, w marcu 1996 roku swoje pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata odniósł wybitny polski skoczek narciarski, medalista olimpijski Adam Małysz, na trasach narciarskich, wokół całego kompleksu sukcesy odnosiła tu również polska biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk. Corocznie w Holmenkollen odbywa się Międzynarodowy Festiwal Narciarski („Tydzień Holmenkollen”) sciągający tysiące kibiców z całego świata, jest także areną rozgrywania Pucharu Nordyckiego i Pucharu Świata w biatlonie i narciarstwie klasycznym

 

Zabytki i największe atrakcje Oslo

 

•          Zamek i forteca Akershus

Zamek i forteca Akershus położone są  we wschodniej części zatoki. Pierwsze zabudowania obronne powstały w tym miejscu już w 1300 r. Następnie na przestrzeni wieków twierdze stale rozbudowywano i wzmacniano mury obronne, m.in. w 1559 roku powstała wieża strzelnicza Munk. Po wielkim pożarze miasta w XVII wieku, ówczesny władca, Christian IV przebudował średniowieczny zamek na renesansowy pałac. Obok niego zbudował nową fortecę, Akershus Festning, która miała lepiej strzec dostępu do miasta, poprzez solidne ziemno-kamienne obwarowania i bastiony. Forteca przetrwała wiele oblężeń, głównie szwedzkich i nigdy, oprócz II wojny światowej, nie została zdobyta. Wokół zamku na terenach zielonych współcześnie odbywają się koncerty oraz przedstawienia taneczne i teatralne.

 

•          Oslo Radhus

Siedziba władze miasta Oslo, ratusz wybudowany w latach 1933-1950, jako upamiętnienie 900 rocznicy powstania miasta. Wnętrze budowli ozdobione jest freskami i malowidłami wybitnych norweskich artystów. Co roku w ratuszu wręczana jest pokojowa Nagroda Nobla.

 

•          Vikinglandet

Park tematyczny Vikinglandet położony jest 10 km na południe od Oslo. Spacerując wśród zrekonstruowanych budynków z epoki wikingów, można obejrzeć pokazy rzemiosła i innych nordyckich tradycji. 

 

•          Aker Brygge

Aker Brygge to idealne miejsce na spacer, zakupy i popołudniowy relaks nad morzem. Dawniej znajdował się tu region przemysłowy i warsztat dla statków. Współcześnie Aker Brygge to strefa dla pieszych, z luksusowymi restauracjami, pubami (Irish Pub, karaoke, itd.), mieszkaniami i biurowcami. Pod koniec Aker Brygge znajduje się nowo wykończone muzeum, w połowie pomnik buddysty.

 

•          Gmach Norweskiej Opery i Baletu

Światowej klasy przedstawienia operowe i baletowe oraz łamiąca tradycyjne zasady architektura sprawiły, że ta zadziwiająca budowla z marmuru i szkła w Bjørvika należy do najbardziej popularnych obiektów stolicy. Opera jest otwarta dla zwiedzających a spacer po jej dachu to popularna atrakcja turystyczna pozwalająca podziwiać widoki miasta.

 

•          Muzeum Fram

W Muzeum Fram mieści się najsłynniejszej statek polarny - Fram. Zwiedzający mogą wejść na pokład statku i zobaczyć, jak norwescy podróżnicy udający się ponad 100 lat temu na ekspedycje w najzimniejsze zakątki ziemi, przetrwali na statku.

 

•          Frogner Park

Frogner Park jest największy parkiem w mieście, znajdującym się w dzielnicy Majorstuen, na północny zachód od centrum. Rzędy drzew, szerokie trawniki, sadzawki, strumienie umożliwiają doskonały wypoczynek mieszańcom Oslo.

Główną atrakcją tego miejsca jest Vigeland Park, w którym znajduje się ok. 200 monumentalnych rzeźb autorstwa Gustawa Vigelanda, norweskiego artysty, i jego uczniów. Posągi nagich, ludzi wykonanych z brązu i kamienia, przedstawiają różnego rodzaju emocje jakich doznaje człowiek w ciągu swojego życia

 

Naprawdę warto…

 

Oslo, jako to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej rozwiniętych metropolii starego kontynentu, o ogromnym potencjale związanym z przewagą młodych wykształconych ludzi z całego świata w populacji społeczeństwa tego państwa, jest to aktualnie jedna z „najmłodszych stolic” pod względem wieku jej mieszkańców. W przeciągu najbliższych kilkudziesięciu lat ma szanse znacząco zwiększyć swój potencjał pod względem ludnościowym. Jest jednym z najbardziej pro ekologicznych miast w Europie, o bardzo niskim bezrobociu i wysokim zadowoleniu z życia społeczeństwa. Ma charakter otwarty i przyjazny wszelkim kulturom, co czyni je wysoce kosmopolitycznym, lecz przy tym zachowuje swój tradycyjny nordycki charakter, pamiętając o dokonaniach swych przodków. Jest jednym z najchętniej wybieranych miast do życia naszych rodaków. Każdy, kto lubi piękną architekturę, jak również naturę na wyciągnięcie ręki i nie straszne mu niskie temperatury powinien w

Absolwent Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego - Stosunki Międzynarodowe, Dziennikarstwo Międzynarodowe. Publicysta obserwatormiedzynarodowy.pl,  pasjonat Europy Wschodniej, Skandynawii, Azji Południowo - Wschodniej i Bałkanów.  Podróżnik, działacz sportowy.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości