203 obserwujących
1531 notek
1588k odsłon
  701   0

Co z tym chamstwem? - akcja Jacka Żakowskiego

O chamstwie szerzącym się wśród elit pisałem już wielokrotnie.

Popularyzowałem pomysł utworzenia partii politycznej o swojskiej (KPCh - Kulturalne Pałasińskiego Chamy) nazwie.  

Dla ludzi o mocnych nerwach serwowałem nawet film z udziałem trójki człekokształtnych intelektualistów.

Wracam do tematu sprowokowany przez pisującego na Salonie24... Rzecznika Praw Obywatelskich - dr Janusza Kochanowskiego.


 Pan Janusz Kochanowski zainteresował się artykułem o chamstwie hulającym w Internecie... Przy okazji wsparł atak przeciwko internetowemu chamstwu, jaki ogłosił autor artykułu, Jacek Zakowski.

Nie wątpię w szlachetne pobudki pana Janusza Kochanowskiego. Jednak, wydaje mi się, że nasz szlachetny Rzecznik został wywiedziony w pole przez pozorującego antychamską krucjatę politycznego pałkarza.


Na początek cytat z artykułu Żakowskiego:

"Polska debata jest chora. Bardzo chora. Najgroźniejszym nośnikiem tej choroby stał się, niestety, internet. Medium, które w wielu krajach zdemokratyzowało debatę, odbudowując pluralizm i ożywiając więdnącą demokrację. Spory udział mają w tym, niestety, największe portale będące zwykle własnością najpotężniejszych mediów. Instytucje, które w większości rozwiniętych krajów stały się ważnym źródłem informacji, w Polsce są często kloaką mającą duży udział w degenerowaniu debaty publicznej i kultury współżycia (...) To prawda, że polski internet chory na agresję i chamstwo jest tylko częścią większego polskiego problemu. Polscy politycy bez wstydu przyznają przecież, że debatowania uczą się od Goebbelsa i Schopenhauera. Dziennikarze bez wstydu uciekają od meritum w plotki albo powtarzają rozpowszechniane przez lobbystów głupstwa. Media zamiast na problemach skupiają się na osobach. Beztreściowa agresja zajmuje miejsce ważenia argumentów. To się dzieje w prasie, radiu i telewizji.
Ale w internecie ta polska choroba osiągnęła skalę, której z niczym nie da się porównać. Bo internetową debatą na tematy społeczne, gospodarcze, polityczne i obyczajowe zawładnęła nieliczna, ale bardzo aktywna grupa chamów, debili, idiotów, nieuków i pospolitych nieokrzesanych głupków..."


Prawda, że brzmi to nadspodziewanie sensownie? Tyle, że pamiętając o dotychczasowych dokonaniach dziennikarza można się domyślać, iż drażni go chamstwo przeciwników politycznych, zaś wobec chamstwa lewicoych kolegów jest już znacznie bardziej wyrozumiały...

To właśnie po jednej z audycji radiowych Żakowskiego chamskim zachowanie gospodarza programu i jego gości oburzyli się nawet... dziennikarze.

"W piątkowej porannej dyskusji w radiu Tok FM doszło do nie mającego precedensu ordynarnego zachowania Tomasza Lisa. Publicysta „Polsatu” posunął się do wulgarnego przedrzeźniania naszej koleżanki Joanny Lichockiej. Zachowanie to nie spotkało się żadną reakcją  prowadzącego  dyskusję Jacka Żakowskiego , który zachęcał jeszcze do tak ordynarnego zachowania. Nie nastąpiła także żadna reakcja ze strony uczestniczących w dyskusji Tomasz Wołka i Jacka Rakowieckiego.
Nie przypominamy sobie by w ostatnim czasie miał miejsce podobny wybryk, świadczący o braku kultury".


Przykłady podobnego zachowania Żakowskiego można mmnożyć. Śwego czasu publicznie oglaszał, że red. Łukasz Warzecha jest człowiekiem chorym, zaś Rafał Ziemkiewicz "półinteligentem".

A co z prezydentem?

 "Prezydent ma problemy psychiczne, nie panuje nad sobą, nie panuje nad tym, co mówi".

Żakowskiemu zdarza się popisywać brakiem kulturynawet wobec cenionego na salonach Lecha Wąłęsy!

"Jeżeli Lech Wałęsa poparł Ganleya to znaczy, że przeszedł na stronę interesów Kremla".

A jakie klimaty panują na stronach współtworzonej przez Żakowskiego Gazety Wyborczej?Link dla przypomnienia.


Mam nadzieję, że nikogo nie trzeba już przekonywać, że nie warto z Żakowskiego czynić symbolu walki o kulturę słowa.

Podsumowując temat, proponuję aby wszyscy, (łącznie z panem Rzecznikiem) wzięli sobie do serca zabawną myśl autorstwa Rafała Ziemkiewicza:

"Ja, “typowy półinteligent”, jak zdiagnozował to Jacek Żakowski, postanowiłem dla podkreślenia swych antyinteligenckich kompleksów wysławiać się w sposób kulturalny".

 

Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale