19 obserwujących
1344 notki
788k odsłon
  120   0

Dudy niekonstytucyjne projekty ustaw sądowniczych

Andrzej Duda w pełni świadomie zaproponował niekonstytucjny projekt ustawy, bo zaprosił opozycję do konsultacji na temat zmian w Konstytucji.

Po kilku godzinach od ogłoszenia tego bezprawia prezydent wycofał się. Obydwie ustawy sądowe są niekonstytucyjne, różnią się nieco od wcześniejszych pisowskich przez Dudę zawetowanych, lecz to ciągle ten sam kierunek.

Należy mniemać, iż Jarosław Kaczyński wywarł wpływ na Dudę i ustawy nabierają kształtu pożądanego przez prezesa.

A w obróbce sejmowej dojdą do postaci takiej, jaka zadowoli prezesa PiS.

Obydwa projekty o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa nakładają kaganiec polityków na władzę sądzenia, pozbawiając instytucje sądowe niezależności, czyli niszcząc trójpodział władzy.

Kierunek: reżim, autokracja, dyktatura. Projekty nie zajmują się reformą sądów, są li tylko przechwyceniem prawa dla celów partyjnych.

Żadne z propozycji Dudy w projektach ustaw nie usprawniają sądów, nie likwidują przewlekłości procesów i dotychczasowych procedur, nie dają kontroli tzw. suwerenowi (populizm aż chrzęści w trybach szarych komórek), nie eliminują patologii. Przecież podobno w tzw. reformie sądów o to chodziło.

Kolejny dzień smutny dla Polski, opozycja też nie wie, jak się zachować, Platforma Obywatelska kompletnie oddała inicjatywę.

PiS nie zostanie zatrzymane przez samo społeczeństwo obywatelskie, acz zdaje się, że to jedyna droga walki z bezprawiem.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka