5 obserwujących
145 notek
63k odsłony
115 odsłon

Monsieur LeVaq Smoki są tutaj - PIS wygra następne wybory samorządowe,jeśli odrolni grunty

Wykop Skomentuj2

Długo rozmawiałem dziś z jednym z burmistrzów miasta (11 tys. mieszkańców) leżącego przy drodze numer 22. Temat rozmowy: Czego brakuje samorządowcom i burmistrzowi do normalnego funkcjonowania i rozwoju?

Nie pomagają inwestycje w ulice i drogi. Nie mają w mieście żadnej działki, z której przy zgłoszeniu się inwestora, mogliby czerpać zyski jako gmina i miasto. Nie stworzą nowych miejsc pracy, bo nie ma gdzie wybudować zakładu takiego, który zatrudniłby co najmniej 300 -500 pracowników z miasta, by pożegnać bezrobocie. Przychody z podatków niskie, czasami ściągalne na koniec roku budżetowego, wysokie raty zadłużeń, z podatkami wygląda różnie. Ze względu na brak infrastruktury rozrywkowej typowej dla dużego miasta młodzież ucieka do najbliższej dużej, 100-tysięcznej aglomeracji. Dojazdy kiepskie, w niedzielę ruch na ulicach zamiera, aktywność społeczna spada, aktywne są tylko małe grupki sportowe lub polityczne. Burmistrz chciałby za swojej kadencji dożyć momentu, gdzie nie ma deficytu w budżecie, którego nie musi skredytować w bankach.

Proponowane rozwiązania, które pomogą małym miastom na rozwój i oddech:

1. Wokół takich miast leży wiele gruntów rolnych niskiej klasy, wymagających odrolnienia, leżą one blisko miejskiej infrastruktury wod-kan,gaz,prąd. Właścicielem tych gruntów zwykle bywa KOWR, są to kompleksy wielohektarowe, często ugorowane leżące na obrzeżach miast.

2. Dobrze byłoby odrębną ustawą, bezprzetargowo przekazać lub sprzedać z przedłużonym systemem ratalnym małym miastom takie leżące na obrzeżach grunty, w mienie gminy. Po odrolnieniu działka mająca wartość za hektar 100 tys. miałaby wartość 1 mln za hektar.

3. Wyciągnie to miasta z zapaści, przeznaczenie na inwestycje pod zakłady produkcyjne (zapis w ustawie), inwestycje wielkoobszarowe związane z fotowoltaiką, biogazowniami, spalarniami, farmami wiatrowymi itp. wywinduje majątek gminny i zapewni dochody.

4. Na stronach ARiMR jest wiele ogłoszeń o takich gruntach blisko małych miast. Przychód ze sprzedaży ugorów i niskiej jakości gleb ziem dla KOWR. Rozwiązałoby to odgórnie też wiele problemów miast i KOWR.

Pomysł wart ustawy i wygranych wyborów samorządowych następnej kadencji.


Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka