czasami czasami
1029
BLOG

Czemu boję się Wykopu?

czasami czasami Kultura Obserwuj notkę 6

Wykop.pl to największa w Polsce strona social news, prezentująca linki zgłaszane przez użytkowników. Założony w 2005 roku, na początku swego istnienia skupiał się na zagadnieniach technicznych i ciekawostkach, z biegiem czasu zyskując na popularności. 8 lat później w 2013 roku ma on 1 600 000 realnych użytkowników. Boję się go.

Cały portal tchnie żywą nienawiścią do wszystkiego, co odmienne od popularnych na serwisie poglądów. Każdy, kto się z nimi nie zgadza, nie jest człowiekiem posiadającym odmienne zdanie, a „lewackim ścierwem” a do tego „komuchem” lub „żydem” (inwektywy używane kilka lat temu przede wszystkim przez słuchaczy Radia Maryja). Ludzie działający na rzecz ochrony środowiska, to eko-terroryści i ekooszołomy, których należałoby „Wysadzić wszystkie mosty... ale przedtem przywiązać do nich tych d#$#$i:) ” (+19). Muzułmanie lub Arabowie to nie ludzie tylko „muslimy”. A „muslimy to rak tego świata, policja powinna strzelać do każdego takiego gnoja bez ostrzeżenia.” (+50) i „Muslimów powinno się wieszać zaraz po urodzeniu tego ścierwa. Czy stary, czy młody, takie samo gówno.” (+12) No i oczywiści należy ich „deportować”, „wysiedlić”, a najlepiej jakby sami się ewakuowali: „WYp%$%$$!AC do siebie na pustynie i tam siedziec!” (+46) Im dalej od morderstw na wyspie Utoya, tym większym szacunkiem cieszy się Breivik: Zobaczycie, za 20 lat świat będzie zupełnie inny niż dziś. Europa zachodnia będzie się zmagała z krwawymi skutkami islamizacji, chrześcijanie będą uciekać na wschód (m.in. do Polski) Breivik będzie witany jak bohater i prorok. - (+121)

Mówcie co chcecie, ale ten facet to na swój sposób geniusz. Chce zwieść całą Europę na "ciemną stronę mocy" wywołując w ludziach nienawiść do swojej osoby. (…) . A gdy to nastąpi i dadzą upust swojej nienawiści, skierują swoje oczy w stronę kolejnego zagrożenia, będąc już odblokowanymi po Breiviku - imigrantów :) (+332)

Lepiej jest z gejami, gdyż zazwyczaj są to tylko homosie, których (…) znowu dupska swędzą... (+275 ) i „lubią w kakaowe oko” (+125), ale generalnie są spoko, tak długo, jak się nie wychylają ze swoją homopropagandą.

Dyżurnym chłopcem do bicia jest Gazeta Wyborcza i Adam Michnik „(...)pochodzący od innej małpy, tej której proces ewolucji nie dotknął.” (+52), który „Ponoć jest idiotą, ale mu nie udowodniono. ” (+79)

Przykłady mowy nienawiści można mnożyć w nieskończoność. Są dni kiedy co drugi link opisuje incydenty z udziałem Muslimów. Komentarze, które nawet nie są przeciwne danemu stanowisku, a starające się przedstawić złożoność sytuacji, są na dzień dobry minusowane, a ich autorzy wyzywani.

Jestem przerażony. Za klika lat Ci sami ludzie zaczną pracować w administracji i policji, będą podejmować decyzje od których będą zależały losy innych ludzi. Moje losy. Jako obywatele swoimi postawami, wyborami, pieniędzmi będą kształtować przyszłe państwo polskie, na którym tak im zależy. Z drugiej strony, nie potrafią dostrzec jak ich manifestacja poglądów szkodzi innym, a przede wszystkim – im samym.

Przede wszystkim szkodzi im brak otwartości na poglądy inne, od już przyjętych. Jeżeli dziś nie potrafię wysłuchać argumentów niezgodnych z moimi, jeżeli uważam że zawsze mam rację, to co w sytuacji gdy będę się mylił w ważnej sprawie? Jaki skutki przyniesie zignorowanie prostego, racjonalnego głosu „Mylisz się”? Przykładowo: społeczność Wykopu zgodnie przyjęła, że za zmiany klimatyczne nie odpowiada działalność człowieka. Być może tak jest. Być może globalne ocieplenie w ogóle nie występuje. Nie jest to miejsce na tę dyskusję. Jeśli jednak ocieplenie występuje a dodatkowo zostało wywołane przez działalność naszej cywilizacji  - oznacza to cholernie poważny problem dla całej ludzkości. Więc jak można tak łatwo przyjąć jeden pogląd, w sprawie tak ważnej dla całej planety? Kwestia ta powinna być przedmiotem ciągłej dyskusji, skupiającej się na rzeczowych argumentach.

Jeśli dziś odrzucamy cały lewacki bełkot, i chwalimy pod niebiosa wolny rynek, to może się zdarzyć że jutro będziemy pracować w Biedronce w 8 miesiącu ciąży przerzucając wielotonowe palety 12h na dobę. Będziemy płacić za minutę rozmowy 2 PLN jak za starych dobrych czasów (któż zabroni 4 sieciom komórkowym wprowadzić zmowę cenową), a nasza prężna prywatna stocznia Crist która pozbyła się związków zawodowych, w obliczu braku ekooszołomów zacznie wyrzucać do morza tony toksycznych odpadów produkcyjnych. W końcu wolny rynek ma się bronić sam.

Społeczność Wykopu szkodzi Polsce retoryką przemocy. Jeśli sposobem na rozwiązywanie konfliktów jest przemoc, to pytanie gdzie ona się kończy? Czy któregoś dnia ja zostanę pobity bo wyjdę za kobietę z Bliskiego Wschodu? Czy trzeba być gejem by dostać wpierdol, czy wystarczy być jego przyjacielem? A może wystarczy popierać legalizację związków partnerskich? W społeczeństwie w którym za poglądy jest się dyskryminowanym, jest społeczeństwem strachu, gdzie ludzie nie dyskutują ze sobą. A w społeczeństwie w którym nie ma dyskusji, nie ma rozwoju. Poza tym przemoc powoduje radykalizację obiektu przemocy. W obliczu zagrożenia piętnowani odpowiedzą agresją. Walka wszystkich ze wszystkimi. Cudna przyszłość.

Wykopowicze uwielbiają zarzucać manipulację TVNowi, Greenpeacowi i politykom. Jednak nie potrafią rozpoznać, że sami są manipulowani. Bo jeżeli niektóre hasła ekologiczne są sponsorowane przez lobby konkurencyjne wobec firm wydobywczych, tak hasła o braku wpływu człowieka na klimat są sponsorowane przez firmy wydobywcze. Jeżeli na świecie aktywnie działają kłamliwi aktywiści gejowscy, to po drugiej stronie działają hetero-aktywiści, gotowi manipulować danymi, którym nie zależy na prawdzie ani na rozsądnym rozwiązaniu konfliktów, tylko na przeforsowaniu za wszelką cenę własnych poglądów. Jeśli Arabowie traktują wszystkich ludzi innej wiary, jako Niewiernych, tak użytkownicy Wykopu stosują tą samą sztuczkę, nadając im przydomek Muslimy. Nazwanie kogoś Niewiernym czy Muslimem ma dokładnie ten sam cel – odhumanizowanie. Sprawienie by w innym przestać dostrzegać człowieka, takiego jak ja. Zamiast niego pojawia się podczłowiek, wróg, nad którym nie trzeba się zastanawiać. Z którym można zrobić co się chce. Nawet zabić. (W USA wystarczy komuś nadać etykietkę terrorysty, by móc go torturować i trzymać bez sądu).

Mediom łatwo znajdywać przypadki agresywnych zachowań nacjonalistów i tworzyć fałszywy obraz całej społeczności. Identycznie nacjonaliści lubują się w wyszukiwaniu przestępczych działań Romów. Przy czym i dla nacjonalistów i dla Romów ilość przestępstw w porównaniu do całej populacji Polaków, jest znikoma.

I tu przechodzimy do głównego grzechu Wykopu, jakim jest zaślepienie. Obecny stan krytyczny Polski to nie wina Arabów, których w Polsce nie ma a którzy zostali wykreowani na wrogów. To nie wina gejów domagających się praw z kolorowymi flagami. To wina rdzennych Polaków, wybierających w wyborach określonych polityków, a przede wszystkim zachowujących się w swoim prywatnym życiu w ten sam sposób jak politycy. Pełni nienawiści, braku otwartości na inne poglądy i kreatywne szukanie rozwiązań, myślący tylko o sobie.

Więc nawet gdyby wymordować dziś wszystkich od Adama Michnika, przez Arabów, Biedronia skończywszy na Głównym Rabinie Polski, to nie zmieni to nic. Jeżeli ktokolwiek zasługuje na prawdziwą nienawiść, to jest nią Joanna Mucha kupująca za 1.5mln naszych złotych bilety dla rządu na koncert Madonny. Są to prezesi oddziałów ZUS wynajmujący limuzyny za pół miliona na 3 lata oraz NFZu budujący pałace. Urzędnicy remontujący korytarze za 280 tys. zł i posłowie uchwalający nieścisłe, niekonstytucyjne prawo. Są to osoby odpowiedzialne za budowę i nadzór nad utopieniem miliardów złotych w drogi po których nie da się jeździć. Obiektem zasłużonej nienawiści jesteśmy my sami. Nie potrafiąc się do tego przyznać – nienawidzimy innych. Nie chcemy wziąć odpowiedzialności za ten kraj – bierni jak leniwi Arabowie, rozkradający wszystko wkoło jak Romowie, nienawidzący gejów jak Muslimy, i zaślepieni jak ekoterroryści.

czasami
O mnie czasami

wpadnie mysl czasami, czemu się nie podzielić i skonfrontować

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Kultura