Dominika Korwin-Mikke Dominika Korwin-Mikke
689
BLOG

Rap i pseudo-rap

Dominika Korwin-Mikke Dominika Korwin-Mikke Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

Wczoraj w wieczornym programie Agnieszki Gozdyry w Polsat News, poseł Lewicy Tomasz Trela bardzo krytycznie wypowiedział się o klipie JKM z okazji #hot16challenge2, chwaląc swoich kolegów, składających donosy do prokuratury. Lewica widzi w tym utworze nawoływanie do przemocy i straszenie zabiciem za poglądy.

Dlaczego lewa strona po raz kolejny wykazuje się brakiem tolerancji i nieuctwem?

Po pierwsze trzeba rozumieć, że muzyka rap przyjmuje pewne konwencje, jedną z nich jest „diss” od słowa disrecpect. 

Można to porównać do, od niedawna popularnych również w Polsce „roastów”, gdzie często głównego bohatera wieczoru obrzuca się obelżywymi określeniami, nierzadko wymyślając jakieś wyimaginowane, absurdalne i wulgarne żarty na jego temat. Czy ktoś składa później doniesienia do prokuratury?

Wracając do rapu:

Weźmy na przykład znany fragment utworu Liroya, który oprócz bycia raperem, był również posłem:

„Rozp*****ę wam domostwa, przelecę wasze córki, kotu nie przepuszczę także, pociągnę mu dwururki. Kiedy będę to robił nie będę jednak sam, ze mną Kielce”.

Gdyby rozumieć go dosłownie, to przecież mamy tu do czynienia: po pierwsze z groźbą wandalizmu i zniszczenia czyjegoś mienia, po drugie gwałtu na kobietach, po trzecie znęcania się nad zwierzętami. Dlaczego ten, lub jeden z tysiąca innych fragmentów z całego dorobku polskiego rapu, nigdy nie trafił do prokuratury?

Na tego typu pytanie red. Gozdyry, poseł Trela swoje stanowisko argumentował w ten sposób:

„Jest różnica między artystą raperem, a pseudo-artystą, pseudo-raperem”.

Lewica, która na pierwszym miejscu zawsze stawia równość, tym razem poprzez usta swojego przedstawiciela wyraźnie wskazuje, że prawdziwa sztuka może obrażać lub nawoływać do przemocy, a pseudo-sztuka już nie.

Lub innymi słowy: zawodowi raperzy mogą używać ostrego języka i daleko idących metafor, a amatorzy maja być za to karani.

Dziwne rozumowanie….

A to, czy rapowy utwór JKM jest pseudo-sztuką pozostawiam do oceny około 5 milionom widzów (zasięgi na youtub plus fb) którzy w ciągu niecałych dwóch dni obejrzeli rapowy  teledysk.


Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura