9 obserwujących
231 notek
64k odsłony
  108   0

5 Minut Prawdy o Polskim Więźniu Politycznym w Indonezji. Kulisy Kryminalizacji Polskiego

Dlaczego Jakób Skrzypski został zatrzymany i poddany kryminalizacji w Indonezji? Jak zachowały się wobec tego polskie służby konsularne i polski rząd? Jak długo obywatel Polski przebywa już w indonezyjskim więzieniu? Jakie instytucje i organizacje uznały go za więźnia politycznego?

Czy można było zrobić więcej?

Przegląd wypowiedzi i uwag zarejestrowanych pod Ambasadą Indonezji w Polsce - 12 sierpnia 2022 roku...


W 2018 roku polski podróżnik został zatrzymany przez indonezyjskie służby w kontekście narodowowyzwoleńczym Papui Zachodniej i poddany kryminalizacji.

Jakób Skrzypski, który od wielu miesięcy podróżował po Indonezji, został zatrzymany przez indonezyjskie służby w górskich rejonach Papui Zachodniej. Od początku indonezyjska administracja przy udziale policjantów, żołnierzy, urzędników i mediów rozpoczęła nagonkę na polskiego turystę oskarżając go o handel amunicją i bronią, instruktaż obsługi broni, dokumentowanie działalności grup zbrojnych, a także dostarczanie im „żywności w górach, w dolinach i lasach”.

Od początku nie było wątpliwości, że zatrzymanie obywatela Polski ma podtekst polityczny. Indonezyjski rząd i służby tego kraju od dawna poszukiwały sposobu na ukaranie i pogrożenie palcem zagranicznym podmiotom – dziennikarzom, organizacjom pozarządowym i humanitarnym – interesującym się sytuacją w Papui Zachodniej. 

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale