9 obserwujących
234 notki
64k odsłony
  1319   0

Gaz łupkowy: Chevron w Polsce pomimo łamania praw człowieka

Wśród koncernów, które otrzymały koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce znalazły się przedsiębiorstwa odpowiedzialne za arbitralne naruszanie praw człowieka lub działania o takim profilu wspierające. Zaproszenie i współpraca z koncernami, których zarządy aprobują i łamią podstawowe prawa człowieka zapisane w międzynarodowych uchwałach oraz zwyczajowych normach etyczno-prawnych, nakazują nam zadać pytanie o praworządność i odpowiedzialność etyczno-moralną rządu polskiego, który tym samym pośrednio łamie reguły prawne obowiązujące w Polsce oraz rozporządzenia, które Polska jako kraj ratyfikowała (Europejska Konwencja Praw Człowieka).

Ponadto należy zadać pytanie o bezpieczeństwo mieszkańców regionów w sąsiedztwie, których będą operować spółki, w tym także o środowiskową odpowiedzialność samych koncernów w zakresie prac na terytorium Polski.

W poniższym raporcie zobrazowano przypadki współłamania praw człowieka przez przedstawicieli koncernów Chevron, posiadającego koncesje geologiczne w okolicach Frampola, Zwierzyńca, Grabowca i Kraśnika na Lubelszczyźnie.

Od zajęcia stanowiska w tej sprawie uchyliło się biura Polskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, tłumacząc tą decyzje tym, iż zakres poruszanych spraw znajduje się poza jego kompetencjami

 

SPIS TREŚCI:

 

1. GAZ ŁUPKOWY: CHEVRON W POLSCE POMIMO ŁAMANIA PRAW CZŁOWIEKA W BIRMIE I EKWADORZE

 

2. CHEVRON NAJBARDZIEJ TOKSYCZNY W 2011 ROKU (BRAZYLIA/EKWADOR)

 

3. ZAANGAŻOWANIE CHEVRONU W BUDOWĘ RUROCIĄGU W KAMERUNIE I WIRUS HIV/AIDS U PIGMEJÓWBAGYELI

 

4. PRZYKŁADY ŁAMANIA PRAW CZŁOWIEKA PRZED RZĄD BIRMAŃSKI, KTÓRY DZIĘKI PRACOM CHEVRONU I TOTALU, "ZACHOWUJE WYPŁACALNOŚĆ"     

4.1. ATAKI ARMII BIRMAŃSKIEJ NA KARENÓW (2010-2011)     

4.2  BIRMAŃSKA ARMIA SPALIŁA 50 DOMÓW W KACHIN 

 

 

1. GAZ ŁUPKOWY: CHEVRON W POLSCE POMIMO ŁAMANIA PRAW CZŁOWIEKA W BIRMIE I EKWADORZE

Od 2009 roku na terytorium Polski wydano kilkadziesiąt koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego, które trafiły do licznych międzynarodowych koncernów, w tym powstałych niebawem konsorcjów. Podczas przydzielania koncesji Ministerstwo Środowiska oraz inne polskie organy rządowe pominęły w zupełności wątek etyczno-moralny, w tym także prawny. W rezultacie wzięcia pod uwagę tylko i wyłącznie gospodarczych oraz ekonomicznych aspektów planowanych inwestycji, wśród posiadaczy lub współudziałowców koncesji na obszarze Polski, znalazły się koncerny, których zarządy prowadzą aktywną politykę aprobaty dla łamania praw człowieka w różnych regionach naszej planety. Do tego grona należą między innymi Talisman Energy, Exxon Mobil, Total oraz Chevron. W tym opracowaniu przyjrzymy się bliżej amerykańskiemu koncernowi Chevron, którego zarządy, przedstawiciele oraz akcjonariusze od kilkudziesięciu lat prowadzą lub aprobują dwuznaczną i niemoralną politykę koncernu w Ekwadorze i Birmie.

 

Chevron będzie poszukiwać gazu łupkowego na Lubelszczyźnie

Chevron należy do jednych z największych międzynarodowych koncernów funkcjonujących na ziemskim globie. Ten pochodzący ze Stanów Zjednoczonych koncern zgłosił swój aneks do udziału w dziele poszukiwania gazu łupkowego w Polsce, poprzez dwie spółki zależne zarejestrowane w polskim rejestrze przedsiębiorstw: Chevron Polska Exploration and Production Sp. z o.o oraz Chevron Polska Energy Rescoures Sp. z o.o. Przydzielone koncesje znajdują się w południowo-wschodniej Polsce w lokalizacjach: Kraśnik, Frampol, Zwierzyniec i Grabowiec.

Jednym z głównych partnerów Chevronu w procesie poszukiwania gazu łupkowego w Polsce została NAFTA Piła. Przedsiębiorstwo z północy Polski podpisało kontrakt z Chevron na dostarczenie sprzętu oraz przeprowadzenie próbnych odwiertów na zamojszczyźnie. Dla pilskich przedsiębiorców umowa z Chevron rysuje się jako obiecująca perspektywa. Nowe zlecenie ceni sobie Wiesław Pawłowski, dyrektor ds. ekonomicznych oraz członek zarządu NAFTY. Dla niego to kolejne obiecujące przedsięwzięcie po tym gdy pilska spółka przeprowadziła min. odwierty dla zespołu Lane Energy/ConocoPhillips w Łebieniu i Łęgowie na Pomorzu.

Idąc szlakiem wytyczonym przez przedstawicieli polskiego rządu, zarząd Nafty Piła podczas zawierania kontraktu, nie wziął pod uwagę wysoce nieetycznych przedsięwzięć Chevronu poza granicami Polski. Staliśmy się oto świadkami niepokojącego zjawiska zawierania umów gospodarczych i ekonomicznych z gremiami nie respektującymi podstawowych norm prawnych, ujętych zarówno w Deklaracji Praw Człowieka jak i zwykłych regułach etyczno-moralnych, funkcjonujących w prawie zwyczajowym. Jest to o tyle zastanawiające, iż podobna absencja prawna dotyka równolegle gros systemów polityczno-społecznych w Europie i poza nią.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale