6 obserwujących
172 notki
52k odsłony
  1451   0

Czy Polskie MSZ zaapeluje o uwolnienie polskiego podróżnika w Indonezji?

Czy minister spraw zagranicznych Polski, Jacek Czaputowicz w rozmowie z minister spraw zagranicznych Indonezji Retno Marsudi poruszy problem więzienia polskiego podróżnika, Jakuba Skrzypskiego w indonezyjskim więzieniu, poprosi o poprawę warunków w jakich jest przetrzymywany lub zaapeluje o jego natychmiastowe uwolnienie?

image

Od końca sierpnia 2018 roku w indonezyjskim więzieniu przetrzymywany jest Jakub Skrzypski. Polskiego podróżnika zatrzymano w centralnym rejonie Papui Zachodniej stawiając mu zarzuty na podstawie artykułów 106, 110 i 111 indonezyjskiego kodeksu karnego (KUHP). Oznacza to oskarżenie o zdradę indonezyjskiego państwa. W początkowej fazie śledztwa jako dowody przeciwko zatrzymanemu przedstawiono jego zdjęcia wykonane na strzelnicy sportowej wykonane w szwajcarskim kantonie Vaud, a także flagę tego kantonu z dewizą „Liberté et Patrie”. Trwa zbiórka środków na Pomoc Prawną dla Jakuba Skrzypskiego, które drastycznie wzrosły po tym jak indonezyjskie organy ścigania zdecydowały się przenieść go z Jayapury do Wameny, gdzie można dotrzeć tylko lotniczymi środkami transportu.

Strona zbiórki na której można wesprzeć sprawę Jakuba Skrzypskiego:

https://zrzutka.pl/dcs4hp 

Grupa Pomocy Prawnej dla Jakuba Skrzypskiego:

https://www.facebook.com/events/2467834316564441/?active_tab=discussion 

https://www.facebook.com/Pomoc-prawna-dla-Jakuba-Skrzypskiego-uwięzionego-w-Indonezji-1970557296366037/?modal=admin_todo_tour 

Petycje na rzecz uwolnienia Jakuba Skrzypskiego:

https://www.citizengo.org/pl/signit/166283/view?fbclid=IwAR13SMSB4cvYbwXa9c8thXeykAOjjSXbSZImKt7BgjY_G2WqRohgy6Nzf6E 

https://www.change.org/p/geneva-mission-indonesia-org-free-jakub-in-indonesia-please?fbclid=IwAR3ghJk-S_7abfhtLzCafzBj-rotQkPBcf-LNQKrUeHW5ipDkqLbmPqLCjQ

--------------------------------------------------------------------------------

CHRONOLOGIA WYDARZEŃ WOKÓŁ ZATRZYMANIA I WIĘZIENIA JAKUBA SKRZYPSKIEGO 

------------------------------------------------------------------------------- 

Zatrzymanie Jakuba Skrzypskiego

Turysta z Polski wśród 9 osób aresztowanych przez indonezyjskie wojsko i policję w Papui Zachodniej. Indonezyjska policja aresztowała ośmiu Zachodnich Papuasów i polskiego turystę. W sobotę 25 sierpnia o godzinie 12.20 polski turysta, Jakub został aresztowany przez indonezyjską armię na posterunku wojskowym Napua w Wamenie w Papui Zachodniej. Ostatecznie indonezyjskie organy ścigania zdecydowały się postawić Jakuba Skrzypskiego przed sądem obok trzech zatrzymanych Papuasów, w tym C.S. Magala, członka ludu Amungme, który niebawem miał rozpocząć studia w Australii. 

Do zatrzymania Jakuba Skrzypskiego doszło w zachodniej części Nowej Gwinei – Papui Zachodniej – obszaru włączonego w skład państwa indonezyjskiego w latach 1960. Należy je interpretować jako część waki indonezyjskiego państwa z ruchem na rzecz niepodległości Papui Zachodniej, obiecanej rdzennym mieszkańcom tego regionu jeszcze w latach 1950. i 1960 przez Holandię, która sprawowała kolonialną kontrolę w tym regionie. 

Pokazowa konferencja prasowa indonezyjskiej policji

3 września 2018 roku indonezyjska policja w prowincji Papua, kilka dni po zatrzymaniu Polaka zorganizowała pokazową konferencję prasową mającą na celu napiętnowanie i kryminalizowanie Jakuba Skrzypskiego. Na pierwszym planie występuje rzecznik policji M. Kamal oraz nadinspektor F.S Napitupulu (po prawej). Materiał zaczyna się od 1:30 nagrania.


https://www.youtube.com/watch?v=ppzE7ep5GVU&fbclid=IwAR3oEtTYH5zAXwVbw9SqYNBYDaqADGdg9ZEENBjRWIeZi1qiTkuZRrdsIHI 


Policjanci triumfalnie pokazują rzeczy znalezione przy polskim podróżniku, w tym zdjęcia ujawnione na jego telefonie komórkowym. Podczas tej konferencji prasowej zdjęcia Jakuba Skrzypskiego wykonane na strzelnicy sportowej w Szwajcarii pokazano i opisano w taki sposób, jakby stanowiły instruktaż użytkowania broni dla Papuasów wykonywany przez profesjonalnego handlarza bronią w lasach zachopdniopapuaskiej Mimiki.

Jako „dowody” przeciwko niemu pokazano także różne pamiątki, łącznie z flagą szwajcarskiego kantonu Vaud! Znajdujący się na tej fladze napis w języku francuskim, głoszący „Liberte et Patrie” („Wolność i Ojczyzna”) i odnoszący się do konkretnego regionu Szwajcarii, indonezyjskie organy ścigania uznały za „dowód” działalności wywrotowej.

Rozmiar paranoi wokół Jakuba Skrzypskiego rozkręcanej w indonezyjskiej prasie i administracji

Skalę nagonki i paranoi skierowanej przeciwko Jakubowi odzwierciedla opinia Gatuta Setiawana, indonezyjskiego szefa ds. migracyjnych w Jayapurze. Kilka dni po jego zatrzymaniu przekonywał on, że Polak jest szpiegiem lub agentem prowadzącym płatną działalność wywiadowczą dla obcego kraju. 

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka