Blog
Damian Żuchowski
Dam Zuchowski
Dam Zuchowski Damian Żuchowski
0 obserwujących 120 notek 37653 odsłony
Dam Zuchowski, 26 listopada 2018 r.

Czy Polskie MSZ zaapeluje o uwolnienie polskiego podróżnika w Indonezji?

1331 0 0 A A A

Czy minister spraw zagranicznych Polski, Jacek Czaputowicz w rozmowie z minister spraw zagranicznych Indonezji Retno Marsudi poruszy problem więzienia polskiego podróżnika, Jakuba Skrzypskiego w indonezyjskim więzieniu, poprosi o poprawę warunków w jakich jest przetrzymywany lub zaapeluje o jego natychmiastowe uwolnienie?

image

Od końca sierpnia 2018 roku w indonezyjskim więzieniu przetrzymywany jest Jakub Skrzypski. Polskiego podróżnika zatrzymano w centralnym rejonie Papui Zachodniej stawiając mu zarzuty na podstawie artykułów 106, 110 i 111 indonezyjskiego kodeksu karnego (KUHP). Oznacza to oskarżenie o zdradę indonezyjskiego państwa. W początkowej fazie śledztwa jako dowody przeciwko zatrzymanemu przedstawiono jego zdjęcia wykonane na strzelnicy sportowej wykonane w szwajcarskim kantonie Vaud, a także flagę tego kantonu z dewizą „Liberté et Patrie”. Trwa zbiórka środków na Pomoc Prawną dla Jakuba Skrzypskiego, które drastycznie wzrosły po tym jak indonezyjskie organy ścigania zdecydowały się przenieść go z Jayapury do Wameny, gdzie można dotrzeć tylko lotniczymi środkami transportu.

Strona zbiórki na której można wesprzeć sprawę Jakuba Skrzypskiego:

https://zrzutka.pl/dcs4hp 

Grupa Pomocy Prawnej dla Jakuba Skrzypskiego:

https://www.facebook.com/events/2467834316564441/?active_tab=discussion 

https://www.facebook.com/Pomoc-prawna-dla-Jakuba-Skrzypskiego-uwięzionego-w-Indonezji-1970557296366037/?modal=admin_todo_tour 

Petycje na rzecz uwolnienia Jakuba Skrzypskiego:

https://www.citizengo.org/pl/signit/166283/view?fbclid=IwAR13SMSB4cvYbwXa9c8thXeykAOjjSXbSZImKt7BgjY_G2WqRohgy6Nzf6E 

https://www.change.org/p/geneva-mission-indonesia-org-free-jakub-in-indonesia-please?fbclid=IwAR3ghJk-S_7abfhtLzCafzBj-rotQkPBcf-LNQKrUeHW5ipDkqLbmPqLCjQ

--------------------------------------------------------------------------------

CHRONOLOGIA WYDARZEŃ WOKÓŁ ZATRZYMANIA I WIĘZIENIA JAKUBA SKRZYPSKIEGO 

------------------------------------------------------------------------------- 

Zatrzymanie Jakuba Skrzypskiego

Turysta z Polski wśród 9 osób aresztowanych przez indonezyjskie wojsko i policję w Papui Zachodniej. Indonezyjska policja aresztowała ośmiu Zachodnich Papuasów i polskiego turystę. W sobotę 25 sierpnia o godzinie 12.20 polski turysta, Jakub został aresztowany przez indonezyjską armię na posterunku wojskowym Napua w Wamenie w Papui Zachodniej. Ostatecznie indonezyjskie organy ścigania zdecydowały się postawić Jakuba Skrzypskiego przed sądem obok trzech zatrzymanych Papuasów, w tym C.S. Magala, członka ludu Amungme, który niebawem miał rozpocząć studia w Australii. 

Do zatrzymania Jakuba Skrzypskiego doszło w zachodniej części Nowej Gwinei – Papui Zachodniej – obszaru włączonego w skład państwa indonezyjskiego w latach 1960. Należy je interpretować jako część waki indonezyjskiego państwa z ruchem na rzecz niepodległości Papui Zachodniej, obiecanej rdzennym mieszkańcom tego regionu jeszcze w latach 1950. i 1960 przez Holandię, która sprawowała kolonialną kontrolę w tym regionie. 

Pokazowa konferencja prasowa indonezyjskiej policji

3 września 2018 roku indonezyjska policja w prowincji Papua, kilka dni po zatrzymaniu Polaka zorganizowała pokazową konferencję prasową mającą na celu napiętnowanie i kryminalizowanie Jakuba Skrzypskiego. Na pierwszym planie występuje rzecznik policji M. Kamal oraz nadinspektor F.S Napitupulu (po prawej). Materiał zaczyna się od 1:30 nagrania.


https://www.youtube.com/watch?v=ppzE7ep5GVU&fbclid=IwAR3oEtTYH5zAXwVbw9SqYNBYDaqADGdg9ZEENBjRWIeZi1qiTkuZRrdsIHI 


Policjanci triumfalnie pokazują rzeczy znalezione przy polskim podróżniku, w tym zdjęcia ujawnione na jego telefonie komórkowym. Podczas tej konferencji prasowej zdjęcia Jakuba Skrzypskiego wykonane na strzelnicy sportowej w Szwajcarii pokazano i opisano w taki sposób, jakby stanowiły instruktaż użytkowania broni dla Papuasów wykonywany przez profesjonalnego handlarza bronią w lasach zachopdniopapuaskiej Mimiki.

Jako „dowody” przeciwko niemu pokazano także różne pamiątki, łącznie z flagą szwajcarskiego kantonu Vaud! Znajdujący się na tej fladze napis w języku francuskim, głoszący „Liberte et Patrie” („Wolność i Ojczyzna”) i odnoszący się do konkretnego regionu Szwajcarii, indonezyjskie organy ścigania uznały za „dowód” działalności wywrotowej.

Rozmiar paranoi wokół Jakuba Skrzypskiego rozkręcanej w indonezyjskiej prasie i administracji

Skalę nagonki i paranoi skierowanej przeciwko Jakubowi odzwierciedla opinia Gatuta Setiawana, indonezyjskiego szefa ds. migracyjnych w Jayapurze. Kilka dni po jego zatrzymaniu przekonywał on, że Polak jest szpiegiem lub agentem prowadzącym płatną działalność wywiadowczą dla obcego kraju. 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Publikacje z zakresu: praw człowieka, etyki, praw ludności tubylczej, historii, filozofii, społeczeństwa, przyrody, enwironmentalizmu, polityki, astronomii, demokracji, komentarze do wydarzeń. Artykuły mojego autorstwa ukazywały się między innymi na: wolnemedia.net; krewpapuasow.wordpress.com, amazonicas.wordpress.com i ithink.pl

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @Robert.Knapik Nie za bardzo rozumiem tor Twojej logiki. Czy jeżeli zostanę niesprawiedliwie...
  • @Robert.Knapik Jakub był w Indonezji już wielokrotnie i otrzymywał legalnie wydaną wizę....
  • @Robert.Knapik @Robert.Knapik Czyli według Ciebie podobne oskarżenia powinny ciążyć na...

Tematy w dziale Polityka