Sledzinski Sledzinski
309
BLOG

Raz sierpem, raz młotem - rozważanie o patriotyźmie

Sledzinski Sledzinski Patriotyzm Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Na temat, czym jest patriotyzm, dzisiaj traci się poczucie rzeczywistości [1].  Myślę, że warto jest sięgnąć w historię języka polskiego i znajdziemy słowo 'patria' - które w XVI wieku zostało zamienione na termin 'ojczyzna'. Oznacza to mniej więcej tyle, że miejsce urodzenia uzyskało status polityczny. Tu podniesiono znaczenie miejsca urodzenia z obszaru lokalnej miejscowości do rangi państwa, które nadawało obywatelstwo grupie osób spełniających określone warunki - przynależności narodowej, wyznania, języka wyróżniającego grupę żyjącą na obszarze określonym granicami tożsamości narodowej oraz granicą administracyjną państwa.

Obserwując historię lokalnej społeczności można wyróżnić etap tworzenia się zwartej struktury wyróżniającej od pozostałych struktur podziału terytorialnego - powstanie państwa, tworzenie jego administracji, ograniczenie autonomii w związku z narzuceniem porządku prawnego innego państwa, okres walki o autonomię i odzyskanie niezależności politycznej w wyniku oddolnej inicjatywy społeczeństwa.

Te etapy są charakterystyczne dla historii państwa polskiego, które powstało w wyniku objęcia władztwa przez plemię Polan na obszarze większym, niż granice tej społeczności. Przyjęcie chrztu w 966 roku przez Mieszka I wiązało się z przyjęciem norm wyróżniających autonomię księstwa spośród innych obszarów a wprowadzenie chrześcijaństwa na całym obszarze w granicach władania księcia równocześnie wprowadzało rozwiązania prawne prawa rzymskiego.

Takie rozwiązanie wymagało stworzenia administracji zdolnej zapewnić wewnętrzny porządek stworzonego państwa zgodny z normami przyjętymi także przez inne społeczności. Poza tym było to praktyczne rozwiązanie umożliwiające skuteczną obronę przed agresją z zewnątrz. W historii Polski było wiele najazdów narodów, których idee wiązały się z najazdem i rabunkiem bogatszych społeczności. Stąd konieczne było tworzenie sprawnych i silnych oddziałów wojskowych.

W czasie, kiedy państwo było monarchią, rozwiązywanie problemów było na tyle proste, że wystarczała decyzja osoby władcy. Jednak system monarchii nie sprawdził się. W wyniku elekcji władcy negatywnym skutkiem stało się faktyczne osłabienie władzy w państwie. Stąd umocniły się ruchy silnych grup powstających "na zamówienie" inicjatorów wprowadzenia określonych rozwiązań posiadających status normy państwowej.

Tak w skrócie można streścić historię powstania idei partii politycznych. Stąd postrzegano zależność znaczenia słowa "patria" - jako miejsce urodzenia i "patriotyzm" - działalność w interesie grupy reprezentującej własny interes. Ponieważ słowo "patria" kojarzyło się także z obszarem większym - jako "ojczyzna" - stąd wyróżniło się słowo "partia" w rozumieniu mniejszej grupy o zdecydowanie określonym interesie własnym.

Ponieważ system monarchii ewaluował nie zawsze w oczekiwanym kierunku, powstały polityczne grupy interesu lokalnego - czyli partie. Były to ugrupowania nie zawsze legalne, których założyciele powoływali się na interes Narodu jako dobra najwyższego. Dość szybko filozofia partii politycznej wiązała się z żądaniami i płacowymi, i prawami politycznymi dla inicjatorów filozofii partii.

Dzisiaj słowo "patria" jest kojarzone z patriotyzmem lokalnym, czyli z czymś niepokojącym większość społeczną. Tym bardziej, że filozofia marksistowska w wydaniu leninowskim znana jako "partia socjalistyczna" - w języku niemieckim brzmi wprost - "Nationale Partei" - partia narodowa, w polityce NPD - "Nationale Partei Deutschland" -  nazwa kojarzona z "narodową partią niemiecką" z lat 30. XX wieku.

Ten wymiar polityczny wpisał się ogromnymi zbrodniami na ludności - gdzie jeden naród "nazistów" zawłaszczył niemal całą Europę swoim zarządem przy masowej eksterminacji ludności innych narodów (dalsze rozwijanie tego wątku nie jest zamierzeniem Autora) - stąd histeria wywoływana odwołaniem się do narodowego patriotyzmu mającego bronić współczesne społeczeństwo przed narzuceniem mu warunków sprzecznych z wolą Suwerena - czyli oczekiwaniem Narodu w rozumieniu państwa współczesnego, w którym konstytucyjny termin "Naród Polski" oznacza obywatela państwa polskiego chronionego przed prześladowaniami z przyczyn przynależności narodowej, koloru skóry czy też przekonań religijnych.




[1] - https://www.google.com/search?q=patria&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b


-------------------------------------------------------------------------------

Jeżeli masz własne teksty i chciałbyś je opublikować, to nic trudnego. Wystarczy zgłosić taką potrzebę, a ja zajmę się kompleksowym opracowaniem przygotowanego tekstu do druku.

studioinspiracje(at)interia.pl


Sledzinski
O mnie Sledzinski

Prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa jest pochodną właściwych relacji społeczno-gospodarczych w państwie

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo